Çene Ucu ve Elmacık Estetiği

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun
  Çene ucu ve elmacık estetiği belirgin elmacık kemiklerle beğenilen bir yüz özelliğine sahip olmak için uygulanan bir yöntemdir.Ülkemizde genellikle elmacık kemikleri zayıftır. Kuzey ırklarında iki taraflı öne doğru çıkık elmacık kemikleri belirgin özelliktir. Artık böyle bir yapıda daha kuvvetli ve daha geç yaşlanan bir yüz yapısına sahip olabilirsiniz.

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

  Konu ile alakalı geniş makaleyi aşağıda bulabilir ya da hemen doktorunuza ulaşabilirsiniz.

  Çene Ucu ve Elmacık Estetiği

  Genç bir yüz iki elmacık kemiği ve çene ucunun belirlediği üçgen tarafından oluşturulur. Zamanla elmacık kemiği ve çene arasındaki yüz bölgesinin gevşemesi ile yüzün yapısı dikdörtgene dönmeye başlar. Yüz üçgeninin bozulması yaşlı bir yüze geçişin belirtisidir.

  Ülkemizde genellikle elmacık kemikleri zayıftır. Kuzey ırklarında iki taraflı öne doğru çıkık ve yüksek yerleşimli elmacık kemikleri belirgin özelliktir. Böyle bir yapıda daha kuvvetli ve daha geç yaşlanan bir yüz yapısı görmekteyiz. Güzellik normları incelendiğinde belirgin elmacık kemikleri istenen bir yüz özelliğidir. Elmacık kemikleri başlıca iki amaçla büyütülebilir; elmacık kemikleriniz yapınızdan dolayı belirgin değildir veya yaşla birlikte yüz dokularının aşağı doğru yer değiştirdiği durumlarda düzleşmiştir. Durumunuza göre büyütme işlemleri yapılabilir. Kullanılan yöntemler;

  1.Yağ transferi; kendi vücudunuzdan alınan yağlar her iki elmacık bölgesine enjekte edilir. Lokal anestezi ile yapılabilir.

  2.İmplant ile; ileri derecede yüz ortasında düzleşme olan hastalarda tercih edilir. Vücut ile uyumlu bir madde elmacık kemiğinin üstüne yerleştirilir. İşlem genel anestezi altında yapılır, ağız içinden yapılan kesiden girilerek protez elmacık kemikleri üzerine yerleştirilir. İşlem yaklaşık 1 saat kadar sürer. Kesiler estetik ameliyat bitiminde ince dikişler yardımıyla kapatılır. Elmacık kemiği estetiği bitiminde yanaklarda hafif bir gerginlik hissi ve anestezinin etkisi geçince ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınan bir sızlama hissi olması normaldir. Bu oluşabilecek sızılara karşı ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Şişliklerin ve morlukların gerilemesi amacıyla birkaç gün boyunca baş yüksekte yatmak ve soğuk kompres yapılması gereken uygulamalardır. şişliklerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak genellikle 2. günde en yoğun seviyeye ulaşıp 10-14 gün içinde tamamen ortadan kalkarlar.

  3.Yüz ortası germe veya askılama işlemi; şakak saçlı bölgeden çok küçük deliklerden girilerek uygulanır endoskopik yöntemlerle birleştirilebilir, iz bırakmaz.

  4. Geçici dolgu maddeleri kullanılarak elmacık bölgesini kuvvetlendirebilirsiniz. Basit ve ayaktan uygulanan bir işlemdir. Dezavantajı kalıcı değildir, 6 ay-2 yıl içinde eski haline döner.

  Çene estetiği, çenenin yüzle orantılarını düzeltmek amacıyla yapılan bir grup işlemi içerir. Çene kemiklerinde ciddi deformasyon ile beraber ısırma problemleri de varsa ortognatik cerrahi denen komplike ve uzun bir tedavi sürecini gerektirebilir. Hafif eksiklik durumunda çene ucu protezleri ile büyütme, hafif fazlalık durumunda ise kemik törpüleme uygulanarak yüz profil estetiği düzeltilmektedir.

  Çene ucunun küçük olması sık rastlanan bir durumdur. Hafif sorunlarda çene ucu implantları ile, ileri düzeyli sorunlarda kemiğin kesilerek ilerletilmesi şeklinde düzeltilir. Bu çene ucundaki ilerleme hem boyun altındaki yumuşak doku ve derinin daha gergin durmasını sağlar, hem de yüzün profil oranlarını düzeltir.

  Çene ucu estetiği sonrası komplikasyonlar nadiren ortaya çıkar ve genelde küçük sorunlardır. Estetik ameliyat sonrası birkaç gün sürebilen şişlikler ve iyileşme aşamasında hafif asimetriler gibi komplikasyonlar genellikle hastayı çok rahatsız etmezler.

  İlk muayene sırasında kapaklardaki çene-yüz oranları, dişlerle ilgili ortognatik sorunların varlığı ve yüzün genel gelişim özellikleri değerlendirilir. Gerekirse radyolojik incelemeler yapılır. Adayın beklentileri, mevcut tıbbi durumu, ilaç ve sigara kullanımı sorgulanır. Sigara gibi bazı maddelerin, bazı gıdaların ve ilaçların alımının önerilen süreçte kesilmesi iyileşmeyi olumlu etkileyecektir.

  Çene ucu estetiği lokal sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir, çene altından veya ağız içinden yapılan kesiden girilerek protez yerleştirilir, veya fazla kemik törpülenir. Lokal anestezi ve sedasyon kombinasyonu sayesinde dokunma hissine rağmen uyanık, rahatlamış bir şekilde, fakat cerrahi alanı uyuşturularak tamamen acı duyusundan uzak bir şekilde ameliyat yapılır. İşlem yaklaşık 1 saat kadar sürer. Kesiler ameliyat bitiminde ince estetik dikişler yardımıyla kapatılır.

  Çene ucu estetiği bitiminde çenede hafif bir gerginlik hissi ve anestezinin etkisi geçince ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınan bir sızlama hissi olması normaldir. Bu oluşabilecek sızılara karşı ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Şişliklerin ve morlukların gerilemesi amacıyla birkaç gün boyunca baş yüksekte yatmak ve soğuk kompres yapılması gereken uygulamalardır. Şişliklerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak genellikle 2. günde en yoğun seviyeye ulaşıp 10-14 gün içinde tamamen ortadan kalkarlar.

  Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.