Kaş Kaldırma Estetiği

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun
  KAŞ KALDIRMA ESTETİĞİ

  Kaşlar yüzümüzdeki çok önemli yapılardır. Bakışlarımızı, mimiklerimizi ve yüzümüzün ifadesini doğrudan etkiler ve belirler.Kaş şekliniz size sinirli, yorgun, mutlu, üzgün, şaşkın ifadeler kazandırabilir.

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

  Konu ile alakalı geniş makaleyi aşağıda bulabilir ya da hemen doktorunuza ulaşabilirsiniz.

  Kaşlar, bakışları ve yüz ifadesini direkt etkileyen, pozisyonu ve şekli itibarıyla mimik hareketlerinde baskın bir role sahip önemli bir yüz bölgesidir. Yüzü canlı, enerjik, mutlu gösterebilen kaşlar, yorgun ve üzgün, yaşlı bir yüz ifadesine neden olabilmektedir.

  Yaşlanmaya birlikte gevşeyen kaş dokusu yer çekiminin etkisiyle sarkmakta, üst göz kapağı üzerine baskı yaparak göz çevresi estetiğini de bozabilmektedir.  Yüze daha yaşlı bir ifade hakim olmaktadır. Yüz felci, yüzdeki tümörler gibi hastalıklar da kaşlarda sarkmalara yol açabilmektedir. Genç ve orta yaş grubu hastalarda kaş kaldırma estetiği tek başına yeterli olabilirken, ilerleyen yaşlarda buna göz kapağı estetiği, alın ve şakak germe de eklenebilmektedir.

  İdeal kaş nasıl olmalıdır?

  İdeal kaş tanımında kaş ortası kalkıktır. Kaşın iç köşesi, burnun üst yan çizgisinde olmalıdır. Dış köşesi ise gözün dış köşesinin bittiği yerde olmalıdır. Gözün dış köşesi ile göz yuvarlağı arasındaki çizginin tam ortasının üstü kaşın en yüksek olduğu kısımdır.

  Kaş estetiği, her yüz yapısına göre farklı modellemeler gerektirir. Kişiye özel kaş kaldırma planlaması yapılmaktadır. Örneğin enerji dolu bir yüz ifadesi için iç köşesi aşağıda, dış köşesine doğru hafif bir eğimle yükselen kaş planlaması yapılarak hayata geçirilir.

  Kaş kaldırmada yöntem seçimi

  Kaş kaldırma için tercih edilecek yöntemi, kaşın durumu, deformasyonun boyutu, nedeni ve hastanın yaşı belirler. Ameliyat yöntemi ile, askı yöntemi ile, botoks (botox) yöntemi ile kaş kaldırma işlemi gerçekleştirilmektedir.

  Kaş kaldırma ile birlikte yapılan estetik operasyonlar

  Hastanın durumuna göre bazen sadece kaş estetiği yeterli olmakla birlikte, ihtiyaç duyulduğunda göz kapağı, şakak germe, alın germe ve üst yüz estetiği kaş kaldırmayla birlikte kombine olarak yapılabilir.

  KAŞ KALDIRMA ESTETİĞİ YÖNTEMLERİ

  Botoks ile kaş kaldırma yöntemi

  Botoks ile kaş kaldırma yöntemi ağrının olmadığı basit ve pratik bir yöntemdir. Botoks enjeksiyon yöntemiyle nakledilir. Amaç, aşağı sarkan kaşları yüz yapısına uygun bir pozisyon ve şekilde yukarı kaldırmaktır. Göz kenarlarındaki kaz ayakları ve alındaki kırışıklıklar da düzeltilirse kaşlar yeni şekli ve pozisyonuyla dikkat çekici bir görünüme kavuşur. 5-6 dakikada tamamlanan işlem sonrasında oluşan hafif şişlik ve morluklar, buz uygulamasıyla kontrol altına alınır. Kısa sürede geçer. Botoks uygulamasından hemen sonra kişi hemen günlük yaşamına dönebilir. Botoks uygulamasının tam olarak oturması ve net sonuçların görülmesi 7 ila 10 günü bulmaktadır. Hastanın üst göz kapağında estetik sorunlar varsa, kaş kaldırma tek başına yüz güldürücü sonuçlar vermeyebilir. Kaş kaldırmanın üst göz kapağı tedavisiyle birlikte yapılmasında büyük fayda vardır.

  Endoskopik kaş kaldırma ve alın germe işlemi

  Gelişen teknoloji estetik cerrahide yansımalarını hızla bulurken, kaş kaldırmada da daha hızlı ve etkili sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır. Son yıllarda endoskopik kaş kaldırma ve alın germe işlemi popüler hale geldi. Etkili sonuçlar ortaya koyabilmek için, deri altındaki işlem bölgesini mini bir video kamerayla görerek operasyon yapma imkânı sunan bu yöntemde alnın üst kısmında saçlı deriden mikro kesiler açılır. Video kamera ince ve uzun bir tüpe bağlı bir şekilde mini kesinin birinden alın derisinin altında gezdirilirken, diğer kesilerden yerleştirilen cerrahi aletlerle germe işlemi gerçekleştirilir. Alın kırışıklıkları düzeltilir, iplerin yerleştirildiği kaşlar estetik bir pozisyon ve şekilde yukarı doğru askılanır. Kesiler diğer yöntemlere göre daha küçük boyuttadır. Operasyon süresi ve iyileşme dönemi yine daha kısadır. Bu avantajlar, hastaya işlem ve sonrasında konfor sunan önemli özelliklerdir.

  Askılama ile kaş kaldırma estetiği

  Askılama yöntemi ile kaş kaldırma operasyonunda saç içinden ve kaş üzerinden iki yönlü bir germe işlemi uygulanır. Lokal anestezi altında basit ve kolay bir operasyondur. Germe işlemi için erimeyen ipler kullanılır. Kaşlar yukarı doğru çekilerek estetik bir konuma getirilir. Hasta aynı gün işbaşı yapabilir. Kesi izleri saçlı deri ve kaşın üst çizgisine gizleneceği için fark edilmez. Askılamada kullanılan iplerin türüne göre sonuçların kalıcılığı 8 ila 24 aydır.

  Germe yöntemiyle kaş kaldırma

  Germe yönteminde kaşın yeni şekline ve pozisyonuna göre kaşın üst tarafından kesiler yapılır. Kaşın üst sınırıyla kesi arasındaki deri çıkartılarak, kaş yukardaki deriyle birleştirilip dikilir. Pratik bir yöntemdir. Lokal anestezi altında yapılır. Genç ve orta yaşta düşük kaş problemi yaşayan hastalarda tek başına yeterli olabilecek bir yöntemdir.  Sonuçları kalıcıdır.

  Şakak bölgesinden kaş kaldırma yöntemi

  Şakak bölgesindeki saçlı deriden açılan birkaç santimetrelik kesilerden girilerek yapılan bir kaş kaldırma yöntemidir. Açılan kesiler ile kaş arasında, kaş kaldırma için ihtiyaç duyulan deriden fazlası alınarak kaşlar yukarı çekilip, estetik bir hatta oturtulur. Saçlı deri içinde kalan izler görülmez. Bu yöntemin sonuçları kalıcıdır.

  Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.