Penis Büyütme Ameliyatı Süreç ve Riskler

Penis Büyütme Ameliyatı Süreç ve Riskler

Penis büyütme ameliyatı son yıllarda çoğu erkeğin faydalandığı estetik bir işlemdir. Bununla birlikte, bu ameliyatı olmayı düşünen çoğu erkek, ameliyatın herhangi bir riski olup olmadığını merak eder. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi penis büyütme ameliyatında da muhtemel bazı riskler söz konusu olabilir. Tüm cerrahi operasyon türlerinde olabileceği şekildei, yan etkiler ve olası aksilikler nadir olmakla birlikte, penis büyütme ameliyatında hematom, sinir hasarı, anestezi komplikasyonları, kan veya su toplanması gibi bazı problemler ortaya çıkması muhtemeldir. Bununla birlikte enfeksiyon riski de, olağan ancak düşük olasılıklı riskler arasındadır. Nadir görülen bir başka durum ise penis bölgesinde topaklar oluşmasıdır.

Hastanede yatma süresi 1 gün olan penis büyütme ameliyatından önce olası risklere karşı hastanın durumunu belirlemek için gerekli tetkiklerin mutlaka yaptırılması ve hekim tarafından değerlendirilmesi ilk önemli adımı oluşturmaktadır. Bunun sonrasında elbette hastanın komplikasyon yaşamaması için riskler elimine edilmeye çalışılır. Ameliyat sonrasında olası riskleri azaltmak, erken müdahale imkânı oluşturarak çözüme ulaştırmak maksadıyla hastanın doktor kontrollerini eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir.

Penis büyütme ameliyatından sonra, birkaç gün boyunca, reçetesiz veya reçeteli ağrı kesici tabletlerle tedavi edilebilecek bir miktar ağrı ve rahatsızlık beklemelisiniz. Normalde bölgede bir miktar şişlik, uyuşma ve morarma olacaktır. Ancak bu yan etkiler birkaç gün içinde geçer.

Penis büyütme ameliyatından pelvik bölgede boyutları büyük olmamakla birlikte, kalıcı olabilecek bir yara izi söz konusu olabilir. Bu iz genellikle kasık kılları tarafından gizlenir. Penis büyütme ameliyatının sonuçları ile ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmak da önemlidir. 

Ameliyat Sonrası Takip 

Komplikasyon riskini azaltmak ve ameliyat sonrası en iyi koşulları temin edebilmek için ameliyattan sonra takip son derece önemlidir. İlk takip ziyareti 4 hafta sonra olacaktır. Her şey beklendiği gibi gidiyorsa, bir sonraki ziyaret ameliyattan üç ay sonradır. Her şey yolundaysa 12-18 aydan sonra üç ayda bir kontrol muayeneleri yeterli olacaktır. 

Penis büyütme ameliyatından sonra hastalar alt karın bölgesinde küçük bir iz görecektir. Dermal yağ grefti için, greft tipine ve donör alana bağlı olarak bir ila üç yıl arasında izler kaybolur. 

Penis büyütme ameliyatı kalıcı bir işlemdir. Çoğu erkek hem estetik hem de fonksiyonel olarak sonuçlardan oldukça memnundur ve herhangi bir memnuniyetsizlik genellikle yağ enjeksiyonu tekniği ile ilişkilendirilir. Bu hastaların çoğu daha sonra genellikle dermal yağ greftini tercih eder.

Ameliyat Sonrası İşe Yarayacak Öneriler

Ameliyattan sonra cerrahınızın tavsiyelerine dikkatle uymanız çok önemlidir. Ameliyat sonrası öneriler şunları içerebilir: 

 • Genel anestezi geçtikten sonra yürümeye başlamanız gerekmektedir.
 • İlk iki haftaca kısa yürümeli ve mümkün mertebe bedeninizi çok yormayınız. Ani hareketler sorun  yaratabilir.
 • Gerektiğinde önerilen ağrı kesicileri kullanın. 
 • Herhangi bir enfeksiyon belirtisi, kanama veya ağrıda ani bir artış fark ederseniz, derhal cerrahınızla iletişime geçin. 
 • Penis bölgesinde topaklar oluşmasını önlemek için petrol jölesi veya benzeri bir krem kullanarak penisinize masaj yapın. 
 • Ameliyattan sonra 3-4 hafta egzersiz yapmaktan kaçının. 
 • Ameliyattan sonra 1 ay boyunca cinsel aktiviteden kaçının. 
 • Antibiyotiklerinizi ve diğer ilaçlarınızı düzenli kullanın. 
 • Önerilen süre boyunca diğer ilaçları almayı, sigara içmeyi ve alkol almayı bırakın. 
 • Kan sulandırıcı kullanmadan devam edin. 
 • Hijyen koşullarına dikkat edin. 
 • Şişlik, morluk ve ödem bir hafta içinde gözle görülür şekilde kaybolur.
 • Tamamen iyileşmesi bir aya kadar sürebilir.
 • 5-7 gün boyunca, penisiniz alçıya alınacaktır. Sargı, tuvalet yapmanıza engel olmaz.
 • Pansuman ve doktor muayenelerinizi aksatmadan, ajandanıza uyarak yaptırmalısınız.
 • İlk günler katı tüketmemeniz gerekmektedir.
 • İkinci günün sonu, aşama aşama, azar azar katı gıda alın.
 • İlk haftayı atlattığınızda, normal beslenmeye dönebilirsiniz.
 • Özel diyetlere sahipseniz, diyetininiz ile konuyu konuşup 15 gün sonraya erteleyebilirsiniz.
 • Uçak veya araba ile geliyorsanız ilk 5 gün bekleyin.
 • Hafif fitness programları için 15 gün bekleyin. 6 ay boyunca okyanusta veya havuzda yüzmeyin.

Kimler Penis Büyütme Cerrahisi İçin Uygundur?

Penis büyütme ameliyatı sadece tam eğitimli ve kalifiye cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Ameliyat talep eden kimseye uygulanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Tedavi olmak isteyen bireyin, anestezi almasına engel teşkil eden bir sağlık sorunu olmaması önemlidir. Ayrıca sadece 18 yaşından büyükse penis büyütme ameliyatı için başvuruda bulunabilir. Penis boyutu yeterli olsa da, estetik kaygılar sebebiyle penis büyütme ameliyatı yapılabilir.

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts