Yüz Germe, Yüz gençleştirme, Yüz değiştirme?

Televizyonu ne zaman açsanız, yüzü gençleştirilmek için yapılan yeni bir uygulamanın reklamını veya haberini görmekteyiz. Dikatinizi çekerler çünkü aynaya her baktığınızda annenizin yüzü aklınıza gelmektedir.  Belki de yanaklarınızdaki deri düşmüş veya burun ve ağzınızın etrafında derin kıvrımlar oluşmuştur.  Belki de boynunuz ile alt çenenizin bağlantısı kaybolmuştur.  Yüz germe için hazır olabilirsiniz, ama nasıl emin olabilirsiniz ki? Herkes yeni ve değişik bir uygulamının simsarlığını yaparken, sizin için doğru olana nasıl karar vereceksiniz?

Yüz Germe hakkındaki düşünceler

Yüz germe  ameliyatı düşünüldüğünde akla gelen, bir kişinin alnının üstünden alt çeneye kadar, ki olan kısmın iyileştirilmesiyle tedavisi düşünülür.  Fakat durum öyle değildir.  Yüz germe, yüzün alt kısmındaki ve boyundaki dokuları sıkılaştırır.  Aslında alt yüz ve boyun germe olarak anılmalıdır.  Malesef, yüz germe olarak yaygınlaşmıştır.

İyi Haber: Yüz Germenin İyileştirebileceği Noktalar

Yanaklarınız ve boynunuz yer çekimi ve yaşlanmadan dolayı sarkar.  Yüz germe, buna fazla deriyi alıp geriye kalan dokuları sıkılaştırarak karşı koyar.  Yüz germe, yanaklarınızdaki deriyi sıkılaştırır ki bu nazolobial kıvrımda –  burnunuzdan çenenize doğru inerek ağzınızın kenarlarından geçen kırışıklık – iyileşme yaratır.  Bu kırışıklık, yüz germe sonucunda iyileştirilebilir fakat yok olmaz ve her gülümsediğinizde ortaya çıkar.  Çocukların bile bu kırışıklığı vardır.

Parmakarınızı yanaklarınızın ortasına koyduğunuzda ve deriyi bastırıp çektiğinizde, yüz germenin etkisini görebilirsiniz .  Ağır deri kıvrımları kaldırılmış ve iyileştirilmiştir, fakat yine de kaybolmazlar.  Gıdıktan kurtulabilirsiniz.  Aynı şeyi boynunuzda da deneyiniz.  Eğer bu hareketler, sizin yanaklarınızı, alt çene hattınızı ve boynunuzu istediğiniz gibi yapıyorsa o zaman yüz germeye hazırsınız demektir.

Kötü Haber: Yüz Germenin İyileştiremeyeceği Noktalar

Yüz germe, alt yüz ve boyun bölgenizde büyük değişikliğe sebep olabilir, fakat alnınızı ve göz kapaklarınızı etkilemeyecektir.  Bu tür problemlere çözümü kendi içinde değerlendirilir.

Germe mi Lipo mu?

Boyun liposakşını bazen yüz germeden daha iyi bir opsiyondur.  Yağlı bir boyuna sahip fakat gevşek bir derisi olmayan bayanlar bunun için en iyi adaylardır.  Sıklıkla, bunlar iyi bir cilt gerginliğine sahip genç bayanlardır.  Hem gevşek hem de yağlı bir boyna sahip olan bayanlar yüz germe için daha uygunlardır çünkü tek başına liposakşın gevşek bir boyna sahip bayanlarda deride düzensizlikler olması riskini yükseltir.

Alın ve Göz Kapakları

Yüz germe sadece alt yüz ve boynu kaldırdığı için alın ve göz kapaklarınızda herhangi bir değişiklik yaratmaz.  Bu yüzden, tek başına yüz germe yüzde uyumsuzluklara sebep olabilir çünkü gençleşmiş yanaklarınız ve boynunuza kıyasla alnınızın ve gözlerinizin daha yaşlı görünmesine sebep olabilir.  Eşit olacak şekilde genç bir görüntü elde edebilmek için pek çok bayan yüz germe, alın germe ve göz kapağı ameliyatlarını aynı zamanda olmayı tercih etmektedirler.  Buna karşın, bazı bayanlar göz ve alınlarına kıyasla boyun ve alt çene hatlarında daha çabuk yaşlanırlar.  Sanki yüzlerinin alt kısmı üst kısmından on yaş daha büyük görünmektedir.  Bu bayanların sadece yüz germeyi seçmeleri daha uygun olacaktır böylelikle boyun ve alt çene hattı yüzün üst kısmıyla ahenkli olacaktır.

Yüz Germe Ameliyatını Ne Zaman Düşünmeye Başlamak Gerekir

Otuz yaş ila seksen beş yaş arasındaki tüm bayanlar bu uygulamayı düşünebilirler.  Yüz germe için en yaygın yaş kırk beş ila altmış yaşları arasındadır, fakat önemli olan yaş değil görüntüdür.  Yaşlanma belli bir yaşta başlamaz.  Bir hastalığa, duygusal strese, depresyona, tütün kullanımına ve elbette yoğun güneş ışınlarına bağlı olarak hızlı yaşlanma görülebilir. Kendiniz için yüz germeye karar verirken, daha önceden açıklanan hareketleri yapınız.  Eğer gördüğünüz gelişmeden memnunsanız o zaman yüz germeyi düşünmenin vakti gelmiş demektir.

Yüz Germe Teknikleri

Estetik cerrahinin pek çok uygulamasında da olduğu gibi iyi bir yüz germeyi başarabilmek için birden fazla yöntem mevcuttur.  Yıllarca süren ateşli tartışmalardan ve ciltlerce basılmış materyalden sonra yine estetik cerrahlar hangi yüz germe tekniğinin en iyisi olduğuna konusunda ortak bir karara varamamışlardır.

Yüz germe sanatsallık, muhakeme ve cerrahınızın ustalığı sonucudur.  Bir cerrah, ellerinde en iyi ve en güvenilir sonuçları verecek tekniği seçer.  Belki de, burada başarılı sonuçlara sahip bir cerrahı tanımak, size uygun cerrahı seçerken estetik cerrahinin diğer bütün alanlarından daha fazla önemlidir.

Yüz Germenin Bölümleri

Çoğu yüz germe tekniği beş temel bölümden oluşur.

Yüz

•Fazla derinin giderilmesi

•Deri altındaki dokunun sıkılaştırılması

Boyun

•Fazla boyun derisini giderilmesi

•Boyun kasının sıkılaştırılması

•Boyun yağının giderilmesi

Her bir bölüm iyileştirilebilir ve hedefinize ulaşmak için farklı yollarla diğer bölümlerle birleştirilebilir.  Her seferinde bütün bölümler önemli olmak zorunda değildir.

Belirttiğimiz bu beş bölüm içerisinde üç tanesi boynu düzeltmeye yöneliktir.  Dolayısıyla yüz germe düşünüyorsanız, boynunuzun dâhil olacağını unutmayınız.  İlerlemeden önce, cerrahınızın yüz germeyi nasıl tanımladığını anladığınızdan emin olunuz.  Bazı cerrahlar yüz germe işlemini iki uygulama şeklinde düşünürler ve ayrı ayrı fiyatlandırırlar: alt yüz germe ve boyun germe.  Bazı bayanların gerçekten de bu iki ayrı uygulama için aday olmalarına rağmen, çoğu bunların birleştirilmesinden fayda görürler.

Sadece-Deri Yüz Germesi

Salt-deri yüz germesi, aynı zamanda tek-katmanlı yüz germe olarak da bilinir, daha derindeki dokularda herhangi bir işlem yapmadan sadece fazla yüz ve boyun derisinin giderilmesini içerir. Bu teknik bazı durumlarda uygun olabilir: fakat bazı estetik cerrahlar iki-katman tekniğinden daha az etkili olduğunu ve uzun ömürlü olmayacağını görüşündedirler.  Bununla birlikte, deri gerginliğine bağlı olduğu için çok gevşek derili bayanlarda doğal olmayan bir görüntü riskini artırabilir.

İki-Katman (SMAS) Yüz Germe

İki-katman tekniği en yaygınlarından biridir.  İlk katman yüz boyun derisi içindir ve fazlalıklar giderilir.  İkinci katman deri altındaki doku içindir ve gerdirilir veya sıkılaştırılır.  Yüz derisinin altındaki katman lifli dokudur.  Derialtı müsküloaponörotik madde veya yüzeysel müsküloaponörotik sistem (SMAS) adı verilir ve sadece yüz bölgesinde bulunur.  Boyunda, ikinci katman platizma adı verilen geniş ince bir kastır.  İki-katman tekniğiyle hem SMAS hem de platizma gerginleştirilir.  SMAS’ı gerginleştirebilmek için pek çok teknik vardır ve estetik cerrahlar hangisinin en iyisi olduğu konusuna ateşli bir şekilde tartışmaktalardır.

İki-katman yaklaşımı, cerraha her bir katmanı ayrı ayrı sıkılaştırma ve germe olanağı sağlar.  Gıdığı, ağız çevresindeki derin çizgileri ve hindi boynunu gidermek için SMAS ve platizma üst üste gelecek şekilde gerginleştirilir.  Daha sonra yüz ve boyun derisi bu katmanın üzerine geçirilir ki gergin olmayan doğal bir görüntü elde edilsin.  Bu kombinasyon önemli bir gerginlik sağlar, fakat sadece derinin aşırı sıkılaştırılmasıyla elde edilen rüzgardan savrulmuş veya ilgili gerginlik olmadan.

İki-katman tekniğinin son faydası da muhtemel yanak belirginleşmesidir.  Bazı düz elmacık kemikli bayanlar daha fazla yanak artışına başvurabilirler.  Yanakların belirginleşmesi genellikle elmacık kemiklerinizin üzerine implant yerleştirilmesini içerir.  Yine de, eğer iki-katman yüz germe istiyorsanız, cerrahınız bunun yerine ekstra SMAS’larınızı yanaklarınızı belirginleştirmek de kullanabilir.

Kemik Dışzarı Altı “Derin” Yüz Germe

Bu makalenin adının “Yüz Değiştirme” olmasına rağmen, yüz germeden bekleyeceğiniz en son şey başka biri gibi görünmektir.  Derin yüz germe, aynı zamanda kemik dışzarı altı yüz germe olarak da bilinir.  Bu teknikle, bütün dokular SMAS ve daha derin yüz kasları dâhil altındaki kemikten ayrılır ve daha yukarı gerdirilir.  Bu teknik inatçı ödeme sebep olabilir, sarkık alt gözkapaklarına yol açabilir ve temel yüz özelliklerini değiştirebilir.

Daha genç halinize döndüren bir yüz germe heyecanla karşılanabilir fakat yüz özelliklerinizin değişmesi problemlere yol açar.  Kırk veya elli yaşlarda kendinizi algılamanız o kadar çok artmıştır ki temel yapıda olabilecek herhangi bir değişiklik, ne kadar iyi olursa olsun, zor bir adaptasyon süreci getirir.  Yaş ilerledikçe kemik dışzarı altı germeden sonra oluşan yeni görüntünüze alışmak daha da zorlaşacaktır.

Buna rağmen, pek çok estetik cerrah kemik dışzarı altı yüz germe ile ilgili olumlu deneyimler bildirmektedirler.  Nozolabial kıvrım ve kırışıklıklarda daha iyi sonuçlar elde ettiklerini ileri sürmektedirler.

Yanak Germe

Yanak germe, aynı zamanda ortayüz germe olarak da bilinir, 1990’lı yılların ortalarında ortaya çıkmıştır.  Yanak bölgesini gençleştirmesinden dolayı pek çok cerrah bu uygulamayı benimsemiştir.  Kemik dışzarı altı germenin sınırlandırılmış bir versiyonudur ve beklendiği üzere, aynı bazı potansiyel problemleri doğurur.  Temel görüntünüzü değiştirebilir, sarkık alt göz kapaklarına sebep olabilir ve sizi haftalarca veya aylarca ödem bırakabilir.  Eğer cerrahınız bu uygulamayı önerirse, riskleri, hakkında danışınız.

Mini Yüz Germe

Mini yüz germe uzun zamandan beri yaygındır ve pek fazla değişiklik göstermemiştir.  Fakat bazı fırsatçıların bu yöntemi farklı bir isimle pazarlamalarını önleyememiştir.  Belki de kısa-germe, çabuk germe, S-germe, akıllı-germe, hayat stili germe, hızlı germe veya hafta sonu germesi gibi adlar duymuşsunuzdur.  Hepsi de aynı uygulamanın benzer versiyonlarıdır: mini yüz germe.

Mini yüz germe genellikle standart yüz germe kesilerini benimser fakat deri altında sınırlı cerrahi müdahale gerektirir.  “Mini yüz germeyi” duyduğunuzda asgari kelimesini düşünmelisiniz.  Pek çok mini yüz germe asgari bir cerrahi müdahaleyi, asgari deri giderilmesini gerektirir ve asgari gelişme sağlar.  Fakat deri fazlalığınız azsa o zaman adı ne olursa olsun bu sizin için uygun bir opsiyon olabilir.

Boyun Germe Ameliyatı

Boyun germe ameliyatı, submentoplasti olarak da anılır, sarkık platizma kası olup sarkık bir yüze ve fazla boyun dersine sahip olmayanlar ki nadir görülür, için uygundur.  Cerrah çenenin altından küçük bir kesi yaparak platizma kasını sıkılaştırır ve boyun yağını giderir.

Eğer bu uygulamayı tercih ederseniz beklentilerinizi azaltmanız gerekmektedir.  Bu uygulama, çene altından gerçekleştirilen küçük bir kesit ile gerçekleştirilir.  Fazla deriyi gidermediği için boyun derisinin sıkılaştırıldığı tam bir yüz ve boyun germeyle aynı derecede iyileşme sağlamayacaktır.  Bu uygulamaya uygun olan adaylar aynı zamanda genellikle boyun liposakşını için de uygundurlar ki bu da platizma kasını sıkılaştırmamasına rağmen bazı bayanlarda daha pürüzsüz bir sonuç sağlayacaktır.

Lif Germe

Yüz germe alanında en yeni opsiyon lif germedir.  Kulak çevresinde yoğun iz bırakmadan derinin altından kalıcı dikiş atılmasıdır.  Bu lifler daha sonra uygulama esnasında sıkılaştırılır ki bu da sarkık dokulardın yukarıya çekilmesini sağlar, özellikle de alt çene, yanak ve boyunda.  Bu uygulamanın faydaları arasında asgari kesiler ve daha hızlı bir iyileşme süreci gelmektedir.  Dezavantajları ise fazla derinin giderilmemesidir ve dolayısıyla asgari miktarda deri fazlalığı olan hastalar içi uygundur.  Eğer ortalama veya aşırı fazla derisi olan birinde uygulanırsa büyük olasılıkla kulakların etrafında yığılma ve büzülmeyle sonuçlanacaktır (eğer lif çene ayrımına kadar sıkılaştırılırsa).  Bunun yerine, lif gerginliği deri yığılmayacak şekilde yapılırsa, o zaman da alt çene ve gevşek boyun derisindeki iyileşme kayda değer miktarda olmayacaktır.  Bu uygulama, asgari deri fazlalığı olan veya makul bir iyileşmeyi bekleyen kişler için uygundur.

Radyo-Frekanslı Cerrahi Olmayan Yüz Germe işlemleri

Bu konunun albenili olması, pek çok şeyde olduğu gibi, eğer gerçek olamayacak kadar kulağa iyi geliyorsa büyük ihtimalle gerçek değildir.  Sözüm ona cerrahi olmayan yüz germe, radyo frekansı enerjisinin deriye uygulanmasını içerir dolayısıyla da derinin kendi kendine kalınlaşmasını ve sıkılaşmasını tetikler.  Bu yöntem, yüz germenin yüzde 0 ila 5 oranında iyileşme sunar.  Kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır fakat yok etmez.  İşlem pek konforlu değildir, fakat iyileşme genellikle bir günde gerçekleşir.  Daha sonra, derinin gerilmesi yavaş yavaş olur ve altı ayda tamamlanır.  İyileşme yavaş olduğundan ötürü, bazıları pek de fark etmemektedir.  Ameliyat korkusu sattığı için ameliyatlardan daha pahalıya mal olabilir, vaad  ettiklerini bulamama pahasınada olsa…  Bazıları daha iyi bir sonuç için altı ay sonra ikinci işleme ihtiyaç duyarlar.  Sonuçlar üç ila beş yıl devam eder.  Bu uygulama yumuşak deri gevşekliği olan bayanlara makul bir gençleşme sağlar fakat orta ve aşırı yüz yaşlanmaları olan bayanların çoğunda hayal kırıklığı yaratmıştır.  Thermage ve Titan da dâhil olmak üzere pek çok şirket tarafından üretilip pazara sunulmaktadır.  Kırışıklık ve akne azaltılmasında kesin çözüm sunar.  Fakat yüz germenin yerine geçmez.

Kesiler ve İzler

Pek çok yüz germe tekniği, kulağın üstünden başlayıp ön tarafına inen ve kulak memesinin etrafından kulağın arkasına ve oradan da saç çizgisine uzanan bir kesi içerir.  Çenenin altında başka bir kesi daha vardır.    Ameliyattan iki hafta sonra, kesiler makyajla kapatılabilir.

Yüz germeden sonraki pek çok iz iyileştikten sonra fark edilemeyecek hale gelir.  İzlerin rengi, genellikle dört ila on iki hafta içinde solar fakat kulak arkasındaki hariç bu iz daha uzun zamanda iyileşir ve bazen de rengi solmadan önce daha da genişler ve kalınlaşır.

Beklenmesi Gerekenler

•Anestezi: Sedasyon veya genel.

•Ameliyat yeri: Muayenehane veya hastane.

•Ameliyat süresi: Bir ila dört saat arası.  Aynı zamanda göz kapağı ameliyatı ve alın germe de oluyorsanız, toplam zaman üç ila altı saat arasında olabilir.

•Kalma süresi: Hematom (derinin altında kan toplanması) takibi için bir gece kalma önerilir ve başınız yukarıda uyuduğunuzdan emin olunur.  Eğer evde güvenilir bir yardımcınız varsa bu uygulama ayakta tedavi hastası gibi de yapılabilir.

•Konforsuzluk: Az miktarda.  Üç günlük boyunca ağrı kesici kullanmaya hazır olunuz;  basit ağrı kesiciler tek başına yeterli olabilir.  Pek çok kişi sonrasında konforlarının bozulmadığını belirtmektelerdir.  Eğer aşırı ağrınız varsa hematomunuz olmadığından emin olmak için en kısa zamanda cerrahınızla iletişime geçiniz.

•Ödem ve Morarma: İki hafta içerisinde iyileşecektir, fakat derin (kemik dışzarı altı) yüz germeden sonra daha uzun zaman alacaktır.  İlk birkaç hafta yüzünüz ödemden dolayı gergin olacaktır.  Ödemi kafanızı sürekli yukarıda tutarak ve sık sık buz kompresi yaparak azaltabilirsiniz.

•Uyuşukluk: Yanaklarda uyuşukluk birkaç hafta devam edecektir.

•Sargılar: Bir ila iki gün içerisinde değiştirilmelidir.

•Dikişler: Dört ila on gün içinde alınır (dört ila altı gün kulaklar ve çene, yedi ila on gün saç çizgisi için).  Saç çizginizin arkası için kelepçeler kullanılabilir.  Genellikle, ne dikişin ne de kelepçenin alınması ağrılı olur.

•Dren: Eğer cerrahınız ameliyat esnasında dren yerleştirdiyse, bir ila üç gün içerisinde çıkarılacaktır.

•Makyaj: Bir ila iki hafta içerisinde yapılabilir.

•Halk içine çıkmak: Makyaj yardımıyla çoğu bir ila iki hafta içerinde halk içine çıkabilecektir.  Emin olmak için, önemli etkinlikten önce üç hafta ayırınız.  Eğer derin (kemik dışzarı altı) germe planlanıyorsa, bir ila iki ay ayırınız çünkü ödem daha büyük ölçüde olacaktır.

•İş: Beş gün içerisinde geri dönebilecek hale geleceksinizdir, fakat görüntünüz kısıtlayıcı bir etmen olabilir.

Komplikasyonlar

Ameliyatınız iyi bir cerrah tarafından yapıldığında hem uygulamanız hem de iyileşmeniz büyük olasılıkla olaysız geçecektir.  İdeal koşullarda bile, yine de komplikasyonlar meydana gelebilir.

Hematom

Hematom, genellikle ameliyattan sonra bir gün içerisinde oluşabilen deri altında kan toplanmasıdır.  Yüz germeden sonra hasta tek taraflı bir yüz ağrısından şikayetçiyse hematomdan şüphelenilir. Eğer bu tür bir ağrınız varsa en kısa sürede doktorunuza bildiriniz.  Küçük bir hematom kesisi açmadan giderilebilir.  Eğer orta veya büyük dereceli bir hematom var ise cerrahınız muhtemelen kesiyi açmaya tercih edecektir.  Eğer çabuk müdahale edilirse büyük dereceli hematomlar bile nihai sonucu etkilemeyecektir.  Hematom riski yaklaşık yüzde 4 tür, fakat kızıl saçlılarda, hipertansif hastalarında ve aspirin veya ibuprofen gibi anti-enflamatuar ilaçlar kullananlar için bu oran daha yüksektir.

Deri Kaybı

Deriye kan gitmediği zaman ölür.  Deri kaybı, sıklıkla hasta müdahale edilmemiş hematoma sahipse veya sigar içiyorsa gerçekleşse de herkeste görülebilir.  Meydana gelirse bu genellikle kulak çevresinde olacaktır.  Büyük miktarda olursa açık bir yara haline gelebilir ve sonunda kalın, düzensiz ve gözle görülür bir yara izi bırakabilir.  Neyse ki, bu yaygın değildir.

Yüzde Zayıflama veya Felç

Yüzde zayıflama veya felç, yüzdeki bir sinire veya bir parçasına gelebilecek bir yaralanmadan dolayı meydana gelebilir.  Yaralanma, ameliyat sırasında bu sinirin kesilmesi, gerilmesi veya aşınması sonucunda oluşabilir.  Bu geçici veya kalıcı olarak kaş kaldırma, somurtma, gözleri kapatma, kısma, gülümseme, kaşları çatma ve dudakları büzmek gibi bir veya birden fazla yüz ifadesinin kaybına sebep olabilir.  Neyse ki, kalıcı yüz zayıflaması veya felci riski yüzde birden azdır, fakat başınıza gelecek olursa büyük ihtimalle böyle bir uygulamayı hiç yaptırmamış olmayı dileyeceksiniz.

Kulaklarda Uyuşma

Yüz germeden sonra geçici yanaklarda uyuşma beklenmesine karşın, kulak için aynı durum geçerli değildir.  Kulak etrafındaki deride meydana gelebilecek geçici veya kalıcı uyuşma, cerrahi bir yaralanma veya büyük auriküler sinirdeki aşınmadan kaynaklanır.  Sonrasında hissin geri gelmesi kısmi, tam veya kulak veya boyunda keskin ağrılar şeklinde olabilir.

Kulakaltı Bezinde Zedelenme

Kulakaltı bezi, her bir kulağın ön kısmında bulunan bir tür tükürük bezidir.  Yüz germe esnasında açığa çıkmamasına karşın, kulakaltı bezlerini saran dokusu ince olan bayanlar bu tür bir uygulamada daha büyük risk almaktadırlar.  Kulakaltı zedelenmelerinde görülen semptomlar arasında özellikle de yemeklerden sonra deri altında inatçı sıvı birikmesi gelir. Bu inatçı bir akım olan kulakaltı fistülüne sebep olabilir.  Çoğu kulakaltı fistülü kendi kendine iyileşir, bu arada hasta ekşi yiyeceklerden kaçınır ve salgılamayı geçici olarak bastıracak ilaçlar kullanır.

Erken Nüksetme

Erken nüksetme, sarkık derinin ve gıdığın zamanından önce geri gelmesidir,  yani yüz germeden beklenen yedi ila on yıldan çok daha önce.  Nüksetme altı ay içerisinde olabilir.  Bunun sebebi net değildir, ama açık ten rengi olan ve güneşten zarar görmüş bir cilde sahip bayanlarda daha sıklıkta görülmektedir.  Erken nüksetme yüzde bir oranında gerçekleşir ve başka bir yüz germe ile giderilir.

Belirtiler

Ameliyattan önce, cerrahınıza kozmetik ameliyatta görülen belirtileri önlemek için ne gibi bir planı olduğunu sorunuz

Yapışık Kulak Memesi

Yapışık kulak memesi, “peri kulak” etrafındaki derinin çok fazla azalmasından dolayı meydana gelir.  Geride kala gergin deri kulak memesini aşağı boyna doğru çeker.

Joker Görüntüsü

Bu yanakların doğal olmayan bir şekilde gülümsemesidir.  Bu terim nasıl ortaya çıktı bilemiyorum ama sanırım Batman filmindeki Joker olmalı ki filmde yüzü nazolabial kırışıklığı yukarı doğru çekmek için doğal olmayan bir şekilde boyanmıştı.  Görüntüsü, bazen yüz germe sonrası görülebilen joker yüze benzemektedir.  İlginçtir ki, bu görüntüyle iyi yapılmış bir yüz germeden sonra da sıklıkla da yıllar sonra karşılaşılabilir.  Estetik cerrahlar sebebini, nasıl önlenebilineceğini ve düzeltilinebileceğini tartışmaktalardır.  Çoğu doğal yaşlanma sürecinden kaynaklı olduğunu düşünmektedir.  Kişi yaşlandıkça derialtı yağı çekmekte ve azalmaktadır.  Bazı vakalarda, daha önce yapılmış bir yüz germeyi de açığa çıkarabilir.  Bazı bayanlarda bunun önüne geçilemeye bilinir.  Eğer yağın çekmesi is problem o zaman yağ enjeksiyonları daha doğal bir görüntüyü elde etmede yararlı olacaktır.

Açık Kulak Kanalı

İki ayna yardımıyla kafanızın yanlarına bakınız.  Bunu yapabilmek için, omzunuzu bir duvar aynasına doğru çeviriniz.  Elinizde bir ayna bulundurup önünüzde tutunuz ve duvar aynasına doğru eğiniz.  Direkt el aynasına baktığınız zaman profilinizin yansımasına göreceksiniz.  Göreceksiniz ki kulak kanalınızın önündeki kıkırdak kısmen de olsa kanalınızın görünmesini engellemektedir.  Eğer yüz germe bu kıkırdak üzerinde gerginlik yaratmışsa ileri doğru çekilecek ve kulak kanalınızı genişletecektir  .  Apaçık kulak kanalı doğal görünmemektedir.

Gergin Bir Yüz

Gergince yukarı çekilmiş bir yüz, aynı zamanda “rüzgar tüneli görüntüsü” de denir, doğal görünmez ve çok fazla derinin alınmasından kaynaklanabilir.  Aynı zamanda birden fazla yüz germe sonucu da ortaya çıkabilir.  Deri alındıktan sonra tekrar yerine koymak kolay değildir.  Bu yüzden, gergin bir yüzü düzeltmek zordur.

Favori Kaybı

Favorileriniz kullanılan tekniğe bağlı olarak her bir yüz germeden sonra yukarıya kayabilir.  İki defa yapılan yüz germesinden sonra, favorilerinizi tamamen kaybedebilirsiniz.  Pek çok bayan favorilerin yüz hatları için önemli olduğunu düşünmezler fakat kaybettiklerinde değerlerini anlarlar.  Yukarıda veya hiç bulunmayan favorileri düzeltmek zordur, favorilerinizi koruması için estetik cerrahınızdan cerrahi tekniğinde ufak tefek değişikler yapmasını rica edebilirsiniz.  Eğer estetik cerrahınız, her bir kulağın önünde favorilerin aşağısında kalacak şekilde kesi oluşturursa sonuç başarılı olacaktır.

Deri Düzensizlikleri ve Arnavut Kaldırımı Görüntüsü

Yağ, deri ve kas arasında bulunan doğal bir tampondur.  Yağın çekmesi veya çok fazla alınması sonucunda doğal olmayan bir Arnavut kaldırımı görüntüsü meydana gelebilir.  Bu durum yağ enjeksiyonları sayesinde düzeltile bilinir.

Maliyet , fiyatalar

Cerrahın tecrübesi, alınan hizmetin kalitesi , hastane hemşire, bakım vs değişir.

Birden Fazla Yüz Germe

Olabileceğiniz yüz germelerin sınırı yoktur.  Birden fazla yüz germe, yine de, favorilerin kaybına veya gergin bir yüze sebep olunabilir. Eğer ikinci veya üçüncü yüz germeyi düşünüyorsanız, cerrahınıza favorilerinizi nasıl koruyacağını ve doğal olmayan gergin bir görüntüyü nasıl engelleyebileceğini sorunuz.

Memnuniyet

Yüz germe uygulaması olan pek çok hasta komplikasyonsuz bir şekilde makul sonuçlar almakta ve genellikle de memnün kalmaktadırlar.  Hayatta pek çok şeyde olduğu gibi, düzelmenin oranı arttıkça, kişi kendini bu değişiklikten dolayı daha mutlu hisseder.  Aynı durum yüz germeler için de geçerlidir.  Öncesinde yüzünüzde ve gıdığınızdaki sarkmalar ne kadar çoksa ve boynunuzda ne kadar çok gevşeklik varsa düzelmeniz daha çarpıcı olacak ve büyük ihtimalle bu uygulamadan çok daha fazla memnun kalacaksınız.

Estetik Cerrahınıza Sormanız Gereken Sorular

  • Yara izleri nerede olacak?
  • Tekniğiniz beni farklı bir insana mı dönüştürecek?
  • Yukarıda kalan veya tamamen kaybedilen favorileri nasıl önleyeceksiniz?
  • Rüzgâr tüneli görüntüsünü nasıl önleyeceksiniz?
  • Yapışık kulak memelerini nasıl önleyeceksiniz?

İpuçları 

Yüz germe sadece yüzünüzün alt kısmında üçte ikilik bir gençleşme sağlayacağı için, gençliğinize kavuşmak ve uyumlu bir görüntü için aynı zamanda gözkapağı ameliyatını ve alın germeyi de düşününüz tabi bu alanlar gençleşmeye uygunsa.

•Ameliyattan iki hafta ila iki ay öncesinde sigarayı bırakınız.

•Ameliyattan en az iki hafta önce aspirin ve anti-enflamatuar ilaçları almayı bırakınız.

•Eğer derin yüz germe (kemik dışzarı altı veya yanak germe), uzun süreli ödeme (bir hafta ila altı ay arası) ve temel yüz özelliklerinizde değişikliklere hazırlıklı olunuz.

•Cerrahınızdan, ameliyat sonrası rahat etmenizi sağlayacak uzun süre etkili bir lokal anestetik ilaç olan bupivakain kullanmasını rica ediniz.

•Ödemi azaltmak için ilk birkaç gün kafanız yastıklarla yükseltilmiş şekilde yukarıda veya yatar koltukta uyuyunuz.  Sıklıkla buz uygulayınız.

•Yüz germe uygulamanızın zamanı yedi ila on yıl geriye getireceğini unutmayınız.

Düşüncelerin Sonuçlandırılması

Yüz germe, yüz gençleştirmede bir köşe taşıdır.  Gevşek deriyi sıkılaştırabilir, gıdıyı giderebilir,  gerdanı azaltabilir, yanaklarınızdaki deri kıvrımlarını yumuşatabilir ve buna ek olarak boyun ve alt çene hattınız arasındaki açıyı belirgin hale getirebilir.  Gözler, alın veya yüzdeki kırışıklıkları gençleştirmediğinden ötürü pek çok bayan başka uygulamaları da göz önünde bulundurmaktadır – peeling, cilt soyma, gözkapağı ameliyatı ve alın germe gibi.  Yüz germeyle makul olarak nelerin başarıla bilineceğini anladığınız sürece sonuçlardan büyük ihtimalle menün kalacaksınız.

Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

    Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun