Penis Boyu Uzatma Ameliyatı

Penis Boyu Uzatma Ameliyatı

Penis boyu uzatma, son zamanlarda pek çok erkeğin yoğun bir şekilde talep gösterdiği operasyonlar arasında yer almaktadır. Bu noktada penis boyu uzatma konusunda kişilerin son derece dikkatli olmaları ve operasyon ile edinmeleri gerekmektedir. Peki, penis boyu uzatma nedir? Penis boyu uzatma ameliyatı nasıl yapılır? Söz konusu ameliyattan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Penis Boyu Uzatma Nedir?

Günümüzde küçük ya da kısa penis pek çok erkeğin sorun ettiği durumlar arasında her almaktadır. Kısa penis ile hem erkekler kendilerine olan güvenlerini kaybedebilir hem de partnerler ile aralarında çeşitli problemler yaşayabilirler. Bu doğrultuda cinsel mutsuzluk gibi pek çok sorunun gün yüzüne çıktığını ifade edebilmek mümkündür.

Penis büyütme ya da penis boyu uzatma ameliyatı olarak bilinen ameliyatta kişilerin bu problemlerini ortadan kaldırabilmeleri için tercih ettiği operasyonlar arasında yer almaktadır. Söz konusu ameliyat sayesinde penis ile ilgili problemlerin çözülebilir ve ameliyat sonrasında penisin 3 ile 5 cm arasında büyüme gerçekleşebilir. 

Penis Boyu Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Penis boyu uzatma ameliyatı yukarıda da bahsedildiği gibi penis boyundan memnun olmayan kişiler penis boyu uzatma ameliyatına başvurabilmektedir. Penis boyu büyütme ameliyatı olarak da bilinen bu ameliyat penisin görünmeyen kısmına müdahale edilerek gerçekleştirilmektedir. Yapılan müdahale sonucunda gözle görülebilen bir değişim meydana gelmektedir. Kısa penis problemini ortadan kaldırmak için başvurulan penis uzatma ameliyatı, lokal anestezi ve sedasyon uygulamaları yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat sonrasında hastanede kalma süresi 6 ile 12 saat kadardır. Yaklaşık 2 ile 3 saat arasında süren ameliyat sonrasında kişiler 1 ile 2 hafta içerisine işlerine dönebilmektedir. Ancak ameliyat süresinin kişiden kişiye değiştiğini ifade edebiliriz. 

Penis büyütme ameliyatını 18 yaşını tamamlayan ve penisinin boyutundan memnun olmayan kişiler tercih etmektedir. Bunun yanı sıra hastalara herhangi şart konulmamaktadır. Penis ameliyatı olan kişiler arasında penisin boyutundan rahatsız olan kişilerin yanı sıra penisinin şeklinden rahatsız olan kişilerde yer almaktadır.

Genetik problemler ya da sünnet operasyonu sırasında meydana gelen hatalar penis boyutlarının ve şekillerinin değişkenlik göstermesine neden olmaktadır. Bu doğrultuda kişiler penis ameliyatına başvurabilmektedir. Ancak penis boyutu normal boyutunda olmasına rağmen penis büyütme operasyonuna başvuran kişilerinde olduğunu söyleyebiliriz. 

Penis boyu uzatma ameliyatında tercih edilen çeşitli yöntemler vardır; 

  • Süspansör Ligamanın Kesilmesi

Ligama, penisin vücut içerisinde yer alan bölümünü leğen kemiğine bağlayan yere verilen isimdir. Penis boyunun yarıdan fazlası vücudun içerisine yer alır. Bu bölüm ameliyat ile yukarı çıkarılabilmektedir. Bu sayede penis 5 santimetreye kadar uzatılabilmektedir. 

  • Peno Skrotal Plasti

Penisin altında yer alan fazla derinin kaldırılması peno skrotal plasti olarak adlandırılmaktadır. Bu durum, penis boyutunun çok kısa ve zayıf görüntüsünü ortadan kaldırmaktadır. Penis boyu uzatma ameliyatlarından en sık tercih edilenler arasında yer almaktadır. Bu yöntem ile  fazla deri alınarak penis boyutunda büyüme elde edilmektedir. 

Penis büyütme ameliyatı ile ilgili kişilerin en sık sorduğu sorulardan bir tanesi de penis boyu uzatmanın hangi doktorun uzmanlık alanına girdiği sorusudur. Penis boyu uzatma ameliyatı estetik ve plastik cerrahi uzmanlarının alanında yer almaktadır. 

Penis Boyu Uzatma Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Penis büyütme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi açıklayabiliriz. 

  • Duş Almak

Penis büyütme operasyonundan sonra kişilerin 10 gün boyunca duş almaması gerekmektedir. ameliyattan 5 gün sonrasına kadar sargı ile dolaşmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu süre içerisinde bölgenin su ile teması engellenmelidir. Doktorunuz yaptığı muayene ve tetkiklerin sonucuna göre ne zaman duş almanız gerektiğini sizinle paylaşacaktır. 

  • Cinsel İlişki

Penis boyu uzatma ameliyatından sonra cinsel ilişkiye girmek için biraz sabırlı davranmanız gerekiyor. Aceleci davranılması durumunda çeşitli problemler meydana gelebilmektedir. Operasyondan 1 ay sonra bölgede tam anlamı ile iyileşme meydana gelir. Bu nedenle operasyondan 1 ay sonrasına kadar kesinlikle cinsel ilişkiye girmemelisiniz. 

  • Seyahat

Operasyon sonrasında seyahat etmek için de aceleci davranmamalısınız. Konforlu bir şekilde seyahat gerçekleştirecek olsanız dahi bölgenin riskli olduğunu unutmamalısınız. Bu doğrultuda operasyondan sonra 1 hafta bekleyip seyahate öyle çıkmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bu süreden önce seyahat etmeniz bölgenin iyileşme sürecini etkileyecektir. 

  • İlaç Kullanımı

Penis büyütme operasyonundan sonra ağrılarınızın oluşması oldukça normaldir. Bu ağrılar peniste, popoda ya da karın bölgesinde meydana gelebilir. Ağrı kesici ilaçları doktorunuzun tavsiyesine göre kullanabilirsiniz. Ancak doktorunuzun önermediği ilaçları kullanmamalısınız. 

  • Güneşlenme ve Solaryum

Ameliyattan sonra kişilerin güneş ışınlarından uzak durması gerekmektedir. 10.günden sonra güneş ile temas edebilirsiniz. Ancak yine de yoğun bir şekilde güneşin altında durmamalısınız. Solaryum içinde aynı süre geçerlidir. 

  • Spor

Operasyondan sonra spor yapmak için en az 1 ay beklemelisiniz. Bazı hastaların durumuna göre bu süre 2 aya kadar uzayabilmektedir. Yürüyüş gibi hafif sporlar için ise 2 haftalık bir dinlenme süresi yeterli olacaktır. Eğer ağırlık gerektiren bir iş yapıyorsanız bu süre içerisinde rapor almanız ve işe gitmemeniz gerekmektedir. 

Penis Boyu Uzatma Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Penisinin boyundan memnun olmayan kişiler penis büyütme ameliyatları ile ilgili araştırma yaparken söz konusu operasyonun fiyatları ile ilgili bilgi almaya çalışır. Ancak internetin yapılan araştırma doğrultusunda penisin boyu uzatma ameliyatı fiyatları ile ilgili net bilgi alabilmek mümkün değildir.

Operasyondan önce uzman doktor kişiyi muayene ederek gerekli tetkikleri gerçekleştirmektedir. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda kişiye hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir. Bu doğrultuda uygulanacak yönteme göre de fiyatın değişkenlik gösterdiğini ifade edebiliriz. Söz konusu ameliyatların fiyatları için uzman doktorlar ile iletişime geçmek gerekmektedir. 

Kaynakça:

https://www.nature.com/articles/ijir200814#:~:text=The%20mainstay%20of%20penile%20lengthening,skin%20advancement%20(Figure%202).&text=Most%20surgeons%20recommend%20cutting%20the,use%20of%20postoperative%20penile%20weights.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5313298/

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts