Saç Ekimi

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun
  sac-ekimi

  Saç dökülmesi problemlerinizden dolayı kendinizi rahatsız hissediyorsanız ilk başvuracağınız kişi estetik ameliyatlar konusunda uzmanlaşmış “estetik ve plastik cerrahi uzmanı” olmalıdır.

  Kimler saç ektirebilir?

  Ciddi kronik rahatsızlığı (Kalp damar, böbrek hastalıkları, kontrolsüz diyabet, hemofili gibi kanama, pıhtılaşma bozuklukları…) olmayan, saç alınacak sahada ekim için yeterli saçı bulunan, ekim yapılacak sahada herhangi bir deri rahatsızlığı bulunmayan erişkinler saç ektirebilir.

  Bu konuda ilk başvuracağınız tabi ki estetik ameliyatlar konusunda uzmanlaşmış “estetik ve plastik cerrahi uzmanı” olmalıdır. Çünkü bu ünvana sahip doktorlar, 6 yıllık tıp eğitiminden sonra 6 yıl daha estetik cerrahi uzmanlık eğitimini alırlar. Bu eğitim sürecinde birçok estetik ameliyata katılmış ve yapmışlardır. Dolayısıyla konusunda uzmanlaşmış iyi bir doktor seçimi önkoşul olmalıdır. Sağlık Bakanlığı ve Danıştay tarafından yapılan düzenlemeler gereği Türkiye’de saç ekimini sadece Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları cerrahi birimlerde yapabilir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı dışında saç ekimi yapılması yasal değildir

  Saç ekimi nerede yaptırılmalıdır?

  Saç ekimi hastanelerin küçük cerrahi girişim yapılan odalarında plastik cerrahi uzmanı ve ekibi tarafından steril şartlar altında gerçekleştirilmelidir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlem sırasında hasta televizyon seyredebilir. Saç ekimi etapları arasında yemek ve ihtiyaç molası verilebilir.

  Saç ekimi cerrahi bir işlem olup,hastane ve cerrahi tıp merkezlerinde ameliyathane ortamında plastik cerrahi ekibi tarafından yapılması kanuni bir mecburiyettir.

  Sonuçlar ne zaman alınır?

  Saç ekiminden sonra 2-6 hafta içinde ekilen saçların büyük kısmı dökülür. Ancak saç kökleri deri altında kalır. Ekimden yaklaşık 10 hafta sonra mevcut saç köklerinden yeni saçlar uzamaya başlar. Nadiren ekilen saç greftlerindeki saçlar dökülmeden uzamaya devam eder.

  Saç ekiminden 8-12 ay sonra saç ekimin sonucunu değerlendirmek için en uygun zamandır. Saçların ilk çıkmaya başladığı zamandan bu tarihe kadar saçlar giderek kalınlaşır ve ensedeki saçların kalınlığına yaklaşır.

  Ne zaman yapılmalıdır?

  Saç dökülmesi genellikle kişilerde estetik kaygıya yol açar ve kişi kendini saç dökülme probleminden dolayı oldukça rahatsız hissedebilir. Saç ekimi konusunda kişi beklentilerini öncelikle iyi saptarsa sonuçlar daha umut verici olabilir.Saç ekiminden sonra hiçbir zaman anneden doğma gibi sık saçlar elde edilemez. Kişi bunu bilirse beklentileri daha gerçekçi olur ve saç ekimi sonrasında hayal kırıklığına uğramaz.

  Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerde tüm saçlarım dökülsün ondan sonra saç ekimi işlemine başvururum gibi yanlış bir düşünce oluşabilir. Çünkü saç ekimi kişinin başındaki saçların gene kişinin saç ekimi ihtiyacı olan bölgelere saç naklidir. Tüm saçlar döküldükten sonra nakil yapılabilecek saç bulunamaz. Bu nedenle saç dökülmeniz başladıktan sonra doktora başvurmanız gereklidir.

  Başarı oranları nedir?

  Saç ekimi lokal anestezi altında yapılan basit bir operasyon gibi görünse de Estetik ve Plastik Cerrah ve işinin ehli ekiplerce yapılmalıdır.Saç ekiminde kök kaybı uygulanacak tekniğe göre değişmektedir.FUT ile yapılan ekimlerde saç kaybı ortalama %15, FUE de ise %20 dir.Bunun dışında oluşabilecek kayıplar doktorun ve ekibin uygulama hatasından veya hastanın saç ekiminden sonra ekim bölgesini iyi koruyamamasından doğar.

  Saç ekimi işinin uzmanı olan deneyimli kişiler tarafından yapılırsa sonuç hastayı memnun edecektir.Saç ekimiyle ekilen saçlar dökülmemeye kodlanmış bölgeden alındığı için saçlar ömür boyu dökülmez. Ömür boyu taşıyacağınız saçlarınızı işinin ehli kişilere emanet ediniz.

  Kadınlar saç ektirebilir mi?

  Bayanlarda görülen saç dökülmesi problemi, erkeklerde görülenden farklıdır. Bayanlarda testosteron hormonu seviyesi, yaradılış olarak erkeklerdekinden oldukça azdır.

  Bu nedenle bayanlarda saç kaybı sorunu çok farklı sebeplere dayanmaktadır. Bu sebeple doktor, hasta ile birlikte öncelikle bu sorunun sebebini araştırır. Yapılan incelemeler sonucu doktor, kişiyi operasyona uygun bulursa, bayanlarda da erkeklerdeki gibi aynı bölge (iki kulağın arasında ve ensenin üstünde kalan bölge) donör bölge olarak kullanılır ve aynı teknikle tek tek alınan saç kökleri açıklık olan bölgeye aynı şekilde tek tek yerleştirilir.

  Eğer dökülme sorunu olmayan bölgelerdeki saçlarda zayıflık tespit edilirse, operasyon sonrası saç güçlendirme tedavileri uygulanabilir.

  Saç ekiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

  Yeni nakledilmiş kökler oldukça hassastır. Özellikle yeni köklerin sorunsuz uyum sağlaması için saç ekimi yaptıran kişilerin, operasyondan sonra ilk 2 gün suyla temastan ve kozmetik ürünlerinin kullanımından kesinlikle kaçınması şarttır. Saç ekimi yapıldıktan sonra 3.gün, ekim yaptırılan merkezde hastaya ilk yıkama yapılır ve devam eden günlerde nasıl yıkama yapacağı uygulamalı olarak gösterilir.

  Saç nakli yapılan bölgelerde açılmış olan deliklerden ince kan sızıntıları olur ve bunlar pıhtılaşarak, saç derisinde kabuklanma şeklinde görülür. Bu kabuklanmaların kaldırılması veya bu kabuklanmalarla oynanması, yeni ekilen ve uyum sürecinde olan köklerin zarar görmesine, dahası yerinden çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple kabuklanmalara kesinlikle müdahale edilmez.

  Operasyon sonrası ilk günlerde mümkün olduğunca buzla kompress yapılması tavsiye edilir. Böylece operasyon sonrası oluşabilecek şişliklerin önüne geçilmiş olur.

  Saç ekimi yaptıran kişilerin 1 ay süresince havuza, denize, solaryuma ve saunaya girmeleri ve spor yapmaları yasaktır.

  Yaz aylarında ekim yaptıranlar için, güneş ışığı ve sıcaktan korunmak amaçlı şapka kullanılabilir.

  Ekimden sonra bir hafta boyunca hastanın sırt üstü yatması ve ekim yapılan bölgeyi mümkün olduğunca yastığa değdirmemesi tavsiye edilir.

  Saç ekimi operasyonundan itibaren 5 gün süreyle, doktorun önereceği antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

  SAÇ EKİMİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

  Günümüzde en sık FUT (Follicular unite transplantation), FUE (Follicular unite extraction) teknikleri ile saç ekimi yapılmaktadır. Bazı hastalarda her iki teknik bir arada kullanılabilir. FUT tekniğinde ense üzerindeki sağlıklı saç bölgesinden saçlı deride gerginlik yaratmayacak ölçüde iğ şeklinde bir deri parçası saç köklerinin açısına dikkat edilerek çıkartılır. Daha sonra bu deri parçası mikroskop altında 1,2 ya da 3,4 saç kökü içeren saç greftlerine ayrılır. Derinin alındığı saha cerrahi dikiş ile onarılır. Bu bölgede saçlar ile kapatılabilecek ince çizgi şeklinde bir iz oluşur. FUE yöntemi FUT yönteminden daha sonra geliştirilen saç greftlerinin özel bir alet tarafından tek tek alındığı daha konforlu bir yöntemdir. Bu yöntem ile saçların alındığı sahada iz kalmaz, kulak üzerindeki saçlı deriden de greft almak mümkün olur. Ayrıca birkaç seans FUT yöntemi yaptırmış ve tekrar FUT yöntemi uygulanamayacak hastalara da FUE yöntemi ile saç ekimi yapılabilir.

  Her iki yöntemde de alınan saç greftleri içerdikleri saç köküne göre gruplara ayrılarak ekime hazırlanır. Saç Ekimi yapılacak sahada ön saç çizgisi belirlenir. Bölgedeki mevcut kılların yönüne dikkat edilerek küçük delikler açılır. Bu işlem sırasında alanda mevcut olan saç köklerine zarar verilmez ve bölgedeki saç yoğunluğuna dikkat edilerek delikler açılır. Saç greftlerinin 1,2 kök içerenleri tercihen ön saç çizgisini oluşturmak üzere kullanılır. Daha fazla saç kökü içeren greftler tepe bölgesinde oluşturulan saç helezonundaki saç sıklığını arttırmak için kullanılır. Ekim sonrası bölgenin temizliği yapılır.

  FUE TEKNİĞİ NEDİR?

  Gelişen Teknoloji ile saç ekiminde kullanılan teknoljide Fue saç ekimi yöntemi ile tam anlamı ile zirve yapmıştır. Kelime anlamı olarak kıl kökünün alım şeklini tarif etmektedir.Kıl kökünü FUT saç ekiminde olduğu gibi blok halinde değil tek tek alındığını tanımlamaktadır.

  Her iki yöntemde de alınan saç greftleri içerdikleri saç köküne göre gruplara ayrılarak ekime hazırlanır. Saç ekimi yapılacak sahada ön saç çizgisi belirlenir. Bölgedeki mevcut kılların yönüne dikkat edilerek küçük delikler açılır. Bu işlem sırasında alanda mevcut olan saç köklerine zarar verilmez ve bölgedeki saç yoğunluğuna dikkat edilerek delikler açılır. Saç greftlerinin 1,2 kök içerenleri tercihen ön saç çizgisini oluşturmak üzere kullanılır. Daha fazla saç kökü içeren greftler tepe bölgesinde oluşturulan saç helezonundaki saç sıklığını arttırmak için kullanılır. Ekim sonrası bölgenin temizliği yapılır.

  Saç dökülmesi toplumda hem erkek hem de kadınları etkileyen, kişinin sosyal yaşantısında olumsuz etkileri olan yaygın bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesinin birçok nedenleri vardır. En sık gördüğümüz saç dökülme tipi erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen genetik yatkınlığın etken olduğu “androjenik alopesi” dir. Bu tip saç dökülmesi genellikle alının iki yanında arkaya doğru saç dökülmesi ile başlar. Daha sonra ön saç çizgisi bozulur. Bu durum kişinin sabah aynada saçını düzeltmek için daha çok vakit harcamasına neden olur. Bazen tepedeki saçlarda dökülme de tabloya kısa bir süre sonra eklenir. Kadınlarda da benzer şekilde başlayan saç dökülmesi genellikle ön saç çizgisinde bozulmaya neden olmaz. Ön saç çizgisinden tepe bölgesine kadar genel bir seyrelme ile kendini gösterir. Saç kaybı ne kadar erken başlarsa, kellik gelişmesi de o kadar hızlı olur. Kullanılan çeşitli şampuan, krem, ampul tarzındaki medikal tedaviler ile saç dökülmesi durdurabilir.

  Saç ekiminde “minimal invaziv”(çok az hasar yapan) yöntem FUE saç ekimidir ve eski yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar az doku hasarı ve buna bağlı iş gücü kaybına sebep olmamaktadır. FUE saç ekimi yöntemi diğer saç ekimi teknikleri gibi bir ameliyat değildir ve ameliyata bağlı ağrı, yara,enfeksiyon,kanama,yara açılması,yara izi gibi genel ameliyat risklerini taşımaz. FUE saç ekiminde alınan greft standart ve tek tip olduğu için ekilecek alanda cildi kesmeden ve kıla istenilen açı verilerek ekim yapılabilmektedir fue saç ekimi tarzı da saça doğala en yakın görünümü kazandırmaktadır. Saç ekimi uzmanlarına göre FUE saç ekiminin FUT saç ekimiminden en önemli farklarından biri de saç ekimi açısının saç ekimi uzmanının elinde olmasıdır.

  Fakat tedavi bırakıldığında saç dökülmesi devam eder. Kalıcı ve etkin çözüm uygun hastalarda saç ekimi uygulamasıdır.

  HANGİ YÖNTEM? FUT MU? FUE Mİ?

  Her hastaya en uygun yöntem mutlaka FUE’dir yada FUT’tur düşüncesi son derece yanlıştır. Her hasta FUE için uygun olmayacağı gibi bazı hastalara da FUT uygulanamaz. Hasta için doğru yöntem seçildiği takdirde, her iki yöntemde de (FUE ve FUT) başarı şansı aynı derecede çok yüksektir.

  Her ikisinde de aynı şekilde doğal ve sık bir sonuç elde etmek hemen her durumda mümkündür. İyi bir plastik cerrah FUT yönteminde şeridi aldıktan sonraki dikişlerde hemen hiç iz bırakmaz.

  Saç ekiminde deneyimli bir doktor ve ekibi heriki yöntemi de aynı derecede başarılı şekilde uygulayabilir. Hatta bazı özel durumlarda FUT ve FUE yöntemlerini kombine ederek en iyi sonucu almak mümkün olur.

  Bazı insanlar reklam tarzındaki yanlış veya eksik bilgilerden etkilenerek yöntemi kendileri seçmek eğilimindedir ki bazen bu son derece yanlış bir seçim olup hatalı sonuçlara yol açabilir.

  Heriki yöntemin de uygun olduğu durumlarda tabii ki hastanın tercihi dikkate alınır, ancak FUE veya FUT yöntemi seçiminde son karar deneyimli uzman doktora bırakılmalıdır.

  Saç ekimi düşünen bir kişinin mutlaka bu konuda uzman bir doktorla çalışması gereklidir. Uluslararası saç restorasyonu cerrahisi dernekleri ISHRS ve ESHRS (*) üye doktorları modern yöntemlerle saç ekimi ve en iyi sonuçların elde edilmesi için sürekli bilgilendirmektedir.

  SAÇ EKİMİ SONRASI BAKIM NASIL OLMALIDIR?

  Fue yöntemi ile yapılan ekim sonrası ilk gece ve sonrasında ağrı olmaz. Ağır ve stresli durumlardan, spor yapmaktan kaçının.

  Uyku pozisyonlarından sac ekim bölgesi etkilenmemektedir, istediğiniz pozisyonda uyuyabilirsiniz.

  Ensenizde herhangi bir damar veya sinir kesilmediği için kalıcı iz, uyuşukluk yada gerginlik olması beklenmez.

  Saç ekiminden 48 saat sonra ekim yapılan bölge dahil saçlar yıkanabilir. Saçın yıkanabilmesi için önce bakım losyonu uygulanması gerekir, ardından sac ekimine özel şampuanla yıkanır.

  Özellikle ilk 3 gün ekim yapılan bölgeye darbe gelmemelidir, daha sonraki dönemlerde de aynı özen gösterilmelidir.

  İlk 15 gün dışarı çıkarken güneşten koruyucu şapka kullanılmalıdır, havuza ve denize başınızı sokmayacak şekilde girmeniz önerilir.

  SIK SORULAN SORULAR

  Soru: Neden Saç dökülür? Genetik midir? Yoksa biz insanların saç dökülmesine bir etkisi var mıdır?

  Cevap: Genellikle erkeklerde görülür.Saç dökülmesindeki en önemli etken genetiktir.Dökülmeyi tetikleyen diğer etkenler:Stres,depresyon,sebarik deri hastalığı,saç kıran.

  Soru: Kimlere uygulanabilir?Uygulanabilmesi için istenen kriterler nelerdir?

  Cevap: Herkese uygulanamaz.Genellikle erkeklere uygulanabilir.Çünkü kadınlarda çok fazla kellik oluşmaz,bunun yerine seyrelme olur.

  Soru: Kimlere yapılabilir?

  Cevap: Saç ekilebilmesi için kişinin kulağının arkasındaki saç olması gerekir.Yaş sınırlaması yoktur.

  Soru: Kimlere ekilemez?

  Cevap: Öncelikli olarak saçı olmayanlara ekilemez.Ağır kalp hastalarına,ağır böbrek yetmezliği hastalarına,ileri derecede tansiyon hastalarına,tedavisi kolay yapılamayan şeker hastalarına.

  Soru: Kafanın arka kısmında saç varsa,fakat üst kısmında yoksa nasıl bir saç ekim yöntemi uygulanabilir?

  Cevap: 2000′li yıllardan önce fute yöntemi uygulanıyordu.Bu yöntemde;Kafanın arka kısmında iki kulak arasında kalan bölge elips olarak çizilip uyuşturulur. Bu bölgedeki deri saçları ile birlikte alınır ve laboratuavarda ilaçlanır ve bunlar tek tek kökleri ile birlikte ayıklanır ve sonrada saçın dökülen bölgesine ekilir. Burada alınan saçların sayısı 1000 ile 1500 arasında olduğundan saç ekiminde yetmiyordu. Son yıllarda fue yöntemi denilen bir yöntem geliştirildi. Burada ise yine iki kulak arasında kalan bölge local olarak uyuşturuluyor. Uyuşturulduktan sonrada bu bölgede kalan saçlar tek tek kökleri ile birlikte alınıyor ve kel olan bölgelere ekiliyor.

  Soru: Bu yöntem ne kadar zaman alıyor?

  Cevap: Alınacak saç kökünün ki buna folükül denir. Bu folüküllerin sayısı ile orantılıdır.Süre olarak minimum 2-3 saat,maksimum 7-8 saat sürebiliyor.Yani ekilecek bölgenin miktarına göre değişiyor.

  Soru: Saç ekimi kişinin kendisinden değilde bir başka kişiden saç alınarak yapılabilirmi?

  Cevap: Şu anda Türkiye de başka bir kişiden saç nakline geçilmiş değildir. Fakat bugün Türkiye de nasıl bir insandan başka bir insana kalp nakli,böbrek nakli,karaciğer nakli yapılıyorsa mutlaka saç folükülü naklide yapılacaktır ve buda bunlar içinde en kolayı olacaktır. Sonuçta saçta bir organdır ve gelecekte mutlaka yapılacaktır.

  Soru: Vücudun herhangi bir yerinden folükül alınarak saç ekimi yapılabilir mi?

  Cevap: Göğüsten,sırttan,koldan ve bacaklardan alınan kıllarda ekilebilir. Fakat bununda şöyle bir sakıncası var;kafamızdaki kıl ile vücudun diğer bölgesindeki kılların dayanıklılığı farklı olduğundan pek önerilmiyor. Ama vücudun başka bir yerinden saç ekimi mümkündür.

  Soru: Saç ekimi sonucunda belli bir kızarıklık,görüntü bozukluğu oluyormu?

  Cevap: Ekildiği zaman local anestezi uygulanır. Dolayısıyla saç ekimi yaptıran insanlara ertesi gün işe gitmemesi öneriliyor.Bunun yerine evde uzanıp dinlenmeleri,televizyon seyretmeleri,müzik dinlemeleri öneriliyor. Çünkü eğilmemeleri gerekir. Birinci günkü şişlik ikinci gün kalmıyor. Ağrı zaten olmuyor çünkü uyuşturuluyor.

  Soru: Saç ekimi doğallığı bozarmı?

  Cevap: Bozmaz. Taranabilir,yıkanabilir,fön çekilebilir vs. Yani ekilen saç hiçbir şekilde doğallığı bozmuyor. Çünkü kişiden alınıp yine kendine ekiliyor.

  Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.