Penis Kalınlaştırma Ameliyatı Nedir?

Penis Kalınlaştırma Ameliyatı Nedir?

Penis kalınlığı birçok insanın rahatsız olduğu estetik problemlerinden biridir. Bu tür estetik kaygıları yaşamak bireylerde hem cinsel işlev bozuklukları hem de ruh sağlığı problemlerinin oluşmasına neden olabilir.

Bu tür operasyonların ardından bireyde özgüven artışı, kendine daha çok saygı duyma, kendine daha çok güvenme ve insan ilişkilerinde daha başarılı olma gibi olumlu getirileri vardır.

Cinselliği tatmin edici şekliyle yaşamak hem kadın hem de erkeklerde kişiliğe, ruh sağlığına ve beden sağlığına olumlu etkileri bulunan bir durumdur. Cinsellik insanların aile hayatında da önemli bir yere sahiptir.

Peki, penis kalınlaştırma ameliyatı nedir ve bundan bahsederken aslında neyi kast ediyoruz?

Penis kalınlaştırma ameliyatında uygulanan estetik cerrahi tekniğinin genel adı ‘yağ transferi tekniği’ şeklinde bir uygulamadır.

İşlemin adından da anlaşıldığı üzere kişinin kendi yağı bir bölgesinden başka bir bölgesine aktarılması ya da diğer bir deyiş ile transfer edilmesi söz konusudur.

Bu sayede estetik cerrahide birçok bölge, kişinin kendi yağı ile yapılan özel dolgu malzemesi ile büyütülebilmektedir.

İşlem diğer tüm işlemlere göre kişinin kendi vücudundan alınan dokular kullanıldığından dolayı güvenilir ve sağlıklıdır.

Penis Kalınlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hayatın büyük ve önemli bir yerini kaplayan cinsellikte kadınlar vajina sıkılığı için kegel egzersizleri yaparlar. Ancak erkeklerin penislerini büyütmek ya da kalınlaştırmak için yapabilecekleri bir egzersiz, krem bulunmamaktadır. Ayrıca bazı şekil bozuklukları (incelik, eğrilik gibi) da bulunabilir. Erkeklerin ilişki sırasında özgüven eksikliği, psikolojik olarak rahatsız hissetmelerini önlemek için bazı operasyonlar vardır. Bu operasyonlar; penis büyütme, penis kalınlaştırma gibi ameliyatlardır.

Penis kalınlaştırma ameliyatı için kişinin fazla yağlanma yaşadığı bölgeye (genellikle karın bölgesi) öncelikle liposction (yağ alma) işlemi uygulanır. Alınan yağlar kök hücre bakımından zenginleştirildikten sonra kişinin penisine enjekte edilir. 

Operasyon için kişiye sedasyon anestezi uygulanır. Ancak bazı durumlarda kişiye genel anestezi de uygulanabilmektedir.  Operasyon yaklaşık olarak 2-3 saat sürmektedir. Hastanın vücudundan alınan yağ kök hücre bakımından zenginleştirildikten sonra penise enjekte edilir.  Operasyon sonrası kişinin penisinde herhangi bir yara veya estetik açıdan kötü görünecek iz oluşmayacaktır.  

Penis kalınlaştırma operasyonu sonunda erkekte cinsel ilişki sırasında ekstra bir zevk alma durumu söz konusu değildir. Önceden ne hissediliyorsa ameliyat sonrasında da aynı hissedilir. Ancak karşı taraf eskisinden daha fazla zevk alacaktır. Bu durum da erkeğin özgüvenini yerine getirir.                                                  

Penis Kalınlaştırma Ameliyatı İyileşme Süreci

Penis kalınlaştırma ameliyatı iyileşme sürecinde hasta hekiminin önerilerini ve uyarılarını dikkate almalıdır. Bu sayede bu dönemi sorunsuz bir şekilde atlatabilir ve herhangi bir komplikasyonun ortaya çıkma ihtimalini mümkün olduğunca en aza indirgemiş olur.

Bu süreçte kişinin vücudunda meydana gelebilecek durumlar şu şekilde karşımıza çıkabilir:

 • Penis kalınlaştırma işlemi sonrası iyileşme sürecinde kişiye enjekte edilmiş olan yağ dokusunun bir kısmı absorbe (emilir) edilir. 
 • Kişinin yağ dokusunun alındığı bölgede ağrı ve ödem oluşabilir.
 • Kişinin penisinden pembemsi açık renkte sıvı gelebilir.
 • Kişinin penisindeki dokularda şişlik, ödem ve kızarıklık olabilir.

Bu durumlar karşısında neler yapılabileceği hekim tarafından hastaya işlem öncesinde ya da sonrasında açıklanır. 

Penis Kalınlaştırma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin penis kalınlaştırma ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlere gerekli hassasiyeti göstermesi oldukça önemli bir konudur. 

Kişinin bu dönemi sağlıklı atlatabilmesi ve hayatının ilerleyen dönemlerinde cinsel işlev bozuklukları yaşamaması adına dikkatli davranması gereklidir.

Kişi çok da zahmetli olmayan bu kurallara uygun şekilde davranarak daha sağlıklı ve özgüvenli bir şekilde hayatına devam edebilir.

Kişinin bu dönemde dikkat etmesi gerekenler:

 • Penis kalınlaştırma ameliyatı sonrası dönemde penisin derisinin alt tabakasına enjekte edilen yağların bir kısmı vücut tarafından absorbe edilir. Bu absorbe, enjekte edilen yağların yaklaşık %40’ı kadarını oluşturur. Ardından kişide kalan %60lık kısım ömür boyu kalıcı özelliktedir.
 • Kişi operasyondan memnun kalmaz ise işlemi, operasyondan 6 ay sonra yeniden uygulatabilir. İşlemin 2.kez uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. 
 • Aynı şekilde işlemin geri alınması da mümkündür. Hasta eğer yeni durumdan memnun kalmaz ise hekimi tüm işlemi geri alabilir.
 • Kişi işlemden sonraki dönemde işine dilerse hemen geri dönebilir. İşlem sırasında sedasyon anestezi tekniği kullanıldığından kişinin evde istirahat etmesine gerek yoktur. Ancak hasta kendini yorgun hissederse 1 gün istirahat edebilir.
 • Hastanın operasyon sonrası dönemde ödem atması adına bitki çayı tüketmesi, tuz kullanımından kaçınması ve bol bol su içmesi önerilir. Ancak kan basıncını düşürebilecek olan bu uygulamalar düşük kan basıncı problemi olanlara çok da önerilmez. 
 • Kişinin penis kalınlaştırma ameliyatı sonrası dönemde 1 ay boyunca cinsel perhiz uygulaması gereklidir. Bu dönemde kişinin cinsel aktivitede bulunması henüz dokuları kendilerini onaramadığından zararlı olabilir.
 • İşlem sonrasında kişide sargı yapılmış olabilir. Sargının kontrollü bir şekilde açılması için kendi hekiminize giderek onun açmasını sağlamalısınız. Aile sağlığı merkezlerinde farklı bir doktor tarafından bu işlemin yapılması doğru değildir.
 • İşlem sonrası dönemde kişinin tamamen iyileşme süreci 6 aydır. 6. ayını tamamlayan bireyler eski yaşamlarına tamamen geri dönebilirler. 
 • Operasyon sonrası dönemde kişinin dikkat etmesi gereken bir başka husus da penisin enfeksiyon kontrolünü yapmaktır. Peniste anormal bir kızarıklık, dokununca acıma, şiddetli ağrı, akıntı olması vb. durumlar enfeksiyon kaynaklı olabilir. Bu durumda kesinlikle hekim kontrolüne gitmek önemlidir. Hekiminiz ileri boyutta bir enfeksiyon tespit ederse drenaj yapabilir. Eğer daha basit bir enfeksiyon durumu varsa duruma uygun bir dozda antibiyotik tedavisi başlayabilir. Tüm kutuyu bitirene kadar belirtiler geçse bile ilacınızı içmelisiniz.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323688

https://www.nhs.uk/live-well/sexual-health/penis-enlargement/

 

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts