Mikropenis ve Penis Büyütme Ameliyatı

Mikropenis ve Penis Büyütme Ameliyatı

Mikropenis, yaygın denebilecek bir frekansı olmasa da, bu sendroma sahip kişilerde önemli düzeyde soruna neden olabilecek bir durumdur. Penisin, cinsel sağlıklı cinsel birleşmeyi sağlayacak büyüklükten daha küçük olması durumu olan mikro penis, penis büyütme ameliyatı ile asgari büyüklüğe yaklaştırılabilir.

Ancak elbette burada, doğrudan vücudun kendi sınırlarını kullanarak penisin yeterince büyümesi mümkün olmayabilir ki, bu durumda alternatif yöntemler uygulanabilir. Mikropenis ve Penis Büyütme Ameliyatı bu noktada farklı teknikler kapsamında birlikte anılır. Kişiye en uygun prosedür uzman hekimin yapacağı muayene neticesinde netleşir ve nadiren bu vakalarda çözüm üretilemeyebilir. 

Mikropenis ile küçük penis aynı durum değildir. Mikropenis, penisin idrar yapabilmek için dahi yeterli büyüklükte olmadığı, olağan dışı bir durumdur. Bunun bir çok sebebi olabilmekle birlikte, genellikle genetik özelliklerin buna sebep olduğundan bahsedilir. Mikropenis vakalarında cinsel birleşme çok zor olup, çocuk sahibi olmak neredeyse imkansızdır. Bu bakımdan bu vakaların iyileştirilmesine yönelik uygulamalar, keyfi olmaktan çok uzak, önemli ve gerekli uygulamalar olarak kabul edilir.

Mikropenis Büyütme Ameliyatı

Yeni bir cerrahi prosedür olan mikropenis büyütme ameliyatı, anormal derecede kısa penisi olan erkeklerin tam bir cinsel yaşamdan zevk almalarına ve bazıları ilk kez ayakta idrara çıkmalarına izin verdi. İngiliz doktorlar, küçük “mikro penislerin” herhangi bir erojen hissi kaybetmeden normal boyuta büyütüldüğünü söylüyor.

“Mikro-penis”, tam olarak ereksiyon halindeyken 7 santimetreden daha kısa olan herhangi bir penisi ifade eder – ortalama uzunluğun yaklaşık yarısı (12,5 cm). Yaklaşık olarak her 200 erkekten birinde, ya doğum kusuru nedeniyle ya da kanser tedavisi görmüş oldukları için mikro penis vardır.

Geçmişte, önkoldan alınan deri flepleri, ya kadınları fiziksel olarak erkeğe dönüştürmek ya da ampute bir penisi değiştirmek için bir penisi sıfırdan yeniden yapılandırmak için kullanılıyordu. Ancak bu teknik aslında yeni penisi mevcut olanla kaynaştırır, böylece daha fazla hacim eklemenin yanı sıra erojen duyum da korunabilir.

Penis Büyütme Ameliyatı ile İşlevsel Bir Penise Sahip Olmak Mümkün müdür?

Mikropenis sorunu yaşayanların penis büyütme ameliyatı ile gerçek anlamda işlevsel bir penise sahip olup olmayacaklarına yönelik çok yaygın soruları doğal olarak vardır. Cinsel fonksiyonların tam anlamı ile yerine getirilebilmesi için birinci faktör, mekanik olarak penisin kullanılabilir olmasıdır ki, mikropenis buna engel bir durumu ifade eder.

Genellikle mikropenis sorunu yaşayanların his ve sertleşme sorunu olmaz. Ancak fonksiyonel olmaması sebebi ile penisin cinsel birleşme sonucuna ulaşamadığı görülür. Bu durumda penis büyütme ameliyatı belli ölçüde fayda sağlayacak sonuçları sunabilir.

Uzman hekimin yapacağı muayenenin ardından, kişinin sahip olduğu mikropenis sorununun giderilebilir olup olmadığına karar verilebilir. Bu işlem bebeklikte ve çocuklukta yapılacak hormon tedavilerine ek olarak yapılabileceği gibi, daha önce bu tedavileri almayan kişiler için yetişkinlite doğrudan da uygulanabilir.

Mikropenis ameliyatı veya diğer ismi ile penis uzatma ameliyatı için uygun aday olup olmadığınızın tespiti son derece önemlidir. Bunun için uzman hekim kontrolü gerekir. Sorunun giderilebilir olup olmadığına kendiniz veya uzman olmayan kişilerin ifadeleri ile karar vermek doğru değildir. Bu bakımdan sağlıklı bir sonuca ulaşmak için uzman doktorlar size destek olabilir.

Mikropenis Büyütme Ameliyatının Riski veya Zararı Var mıdır?

Tüm cerrahi işlemlerin belli ölçekte operasyonel riski vardır. Ancak bu penis büyütme ameliyatına özgü bir risk değil, genel ameliyat riski olarak tanımlanabilir. Cerrahi operasyonların evrensel risk faktörleri dışında penis büyütme ameliyatı için özel bir risk sınıflandırılması oldukça zordur. Uzman hekimin yapacağı bu işlemlerin en iyi sonuçlara ulaşması beklenir ki, işlemler uluslar arası standartlara göre yapılır. 

Mikropenis sorunundan kurtulmak için yaptıracağını mikropenis ameliyatının sonuçları itibariyle bir zararı olması bir yana, bu işlemin fayda sağlaması beklenir. Penisin işlevsel olması ve kişinin gündelik yaşantısını en iyi şekilde sürdürmesi için penis boyunun uygun seviyeye taşınması, zararlı olarak tanımlanamaz. 

Gerek fiziksel, gerekse mental bakımdan mikropenis tedavisi kapsamında penis büyütme cerrahisi hizmeti almak, size fayda sağlamayı hedefler. Alan uzmanı hekimler tarafından, resmi kliniklerde yapılan işlemlerin başarılı sonuçlara ulaşması ve fayda sağlaması beklenir. Bu nedenle uzman hekimleri ve klinikleri tercih ederek, siz de bu sorundan kurtulmak için harekete geçebilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/doc-dr-tayfun-turkaslan/mikropenis-estetigi-2834946

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/53998

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts