Yüz Germe (Yüz Gençleştirme)

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun
  yuz-germe-estetigi

  Yüz Germeve Yüz Gençleştirmenin Önemi

  Yıllar geçtikçe yer çekiminin etkisi, güneşin zararlı etkisi, yüz mimik kasların aşırı çalışması, günlük yaşamın stresi, tekrarlayan kilo alıp vermeler ve ailevi eğilim yüzde yaşlı görünüme yol açar.

  Yıllar geçtikçe yer çekiminin etkisi, güneşin zararlı etkisi, yüz mimik kasların aşırı çalışması, günlük yaşamın stresi, tekrarlayan kilo alıp vermeler ve ailevi eğilim yüzde yaşlı görünüme yol açar. Dudak ve yanak çizgileri derinleşir, yanak ve gerdan sarkar, boyunda yağlanma ve katlanmalar olur. Fazla yağların alınması, gevşemiş kasların gerilmesi, büzüşmüş ve bollanmış fazla derinin çıkarılması ile derinin yeniden şekillendirilmesi ile genç yüz görünümü elde edilir. Genellikle göz kapağı ameliyatı ve alın germe kaş kaldırma ameliyatları ile birlikte yapılır. Gerektiğinde Yüz Germe, burun estetiği, elmacık kemiklerinin büyütülmesi, kırışıklara yağ enjeksiyonu, Laser tedavisi, Botox uygulaması, çene ucunun yeniden şekillendirilmesi gibi işlemler eklenebilir.

  Yüz Germe Estetiği

  Yüz bölgesinde ilerleyen yaş ve birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırıldığı estetik cerrahi işlemler yüz germe estetiğini oluşturmaktadır. Yüz germe estetiğinin amacı,hastanın doğal ve genç bir yüze sahip olmasıdır.

  Yüzlerine yorgun, üzgün ve yaşlı bir ifade katarak kadınların psikolojisini olumsuz bir şekilde etkileyenve onları üzen deformasyonlar yüz germe ya da gençleştirme estetiğiyle silindiğinde kişi olduğundan10-15 yaş daha genç bir görünüme kavuşmaktadır. Sarkma, derin çizgiler, fazla yağ dokusu ve fazladeri giderildiği için yanak, dudak kenarları, boyun bölgesi gergin, canlı, doğal, genç ve daha dinamikgörünmektedir. Belirsiz ameliyat izi hasta için bir kaygı unsuru olmamaktadır.

  Genellikle orta yaş ve üzerinde olan hastaların yanı sıra genetik nedenlere bağlı yüzde deformasyonlar oluşan genç hastalar da yüz germe estetiğiyle tedavi edilmektedir.

  Yüzdeki yaşlılık belirtileri nelerdir?

  Yüzdeki deformasyonlar ve yaşlılık belirtileri, dudak ve yanak çizgisinin belirginleşmesi, boyundasarkma, yağlanma, katların oluşumu, yanaklarda sarkma ve çene altında izler şeklinde ortayaçıkmaktadır.

  Yüz estetiğinin bozulmasına yol açan faktörler

  Yaşın ilerlemesiGenetik yatkınlıkYer çekimiZararlı güneş ışınlarıyla yoğun bir şekilde direkt temasSigara alışkanlığıSık sık kilo alıp vermekStresli yaşam tarzıYoğun mimik kullanımıBilgisayarı yoğun olarak kullanmak

  Kimler yüz germe operasyonu yaptırabilir?

  Ortalama 40 yaş ve üzerinde olanlar40 yaş altında olmasına karşın, boyun, yüz ve dudak kenarlarında sarkma olanlarYanaklarında sarkma olanlarDudak ve yanak çizgisi belirgin ve derin olanlarBoynunda sarkma, yağlanma ve katlanma olanlarAmeliyatı riske sokacak sağlık sorunu bulunmayanlarAmeliyata psikolojik olarak hazır olup, ameliyat sonuçlarıyla ilgili gerçekçi beklentiler içinde bulunanlar

  Yüz germe estetiğiyle birlikte hangi estetik işlemler yapılabilir?

  Hastanın yüz bölgesinde estetik olarak sorunlu başka alanlar varsa yüz germe işlemiyle birlikte busorunlar da kombine olarak tedavi edilmektedir. Kaş kaldırma, şakak germe, badem göz estetiği,göz kapağı estetiği ve elmacık estetiği yüz germeyle en çok kombine edilen estetik uygulamalar

  olmakla birlikte, burun estetiği ve çene ucu estetiği de ihtiyaç duyulması halinde rahatlıkla kombine edilebilmektedir.

  Yüz germe ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

  Hasta sigara kullanıyorsa, ameliyat öncesi ve sonrasında bu alışkanlığından bir süre vazgeçmesigerektiğini bilmelidir. Ameliyat öncesi hasta muayenesinde hastanın varsa alkol, sigara ve zararlımadde alışkanlığıyla, hipertansiyon, kalp ve damar, karaciğer gibi hastalıklarıyla ilgili bilgiler estetikcerrah tarafından değerlendirilir. Ameliyat planlaması hastanın yüz ve boynundaki deformasyonunşiddetine göre cilt dokusu, kemik yapısı, yağlanma miktarı ve yaygınlığı, sarkma derecesi dikkatealınarak yapılır.

  Yüz germe estetiği planlamasına göre ameliyat yöntemi belirlenir. Sıklıkla uygulanan ve yüz güldürensonuçlar veren tam yüz germe, mini yüz germe ve endoskopik yüz germe yöntemlerinin yanındadeformasyonun büyüklüğü, oluştuğu yere göre farklı teknikler de uygulanmaktadır. Klasik yüz germeameliyatı genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ağrının hissettirilmediği buoperasyon 2 ile 4 saat arasında değişmektedir. Kulak ve yanağın birleştiği çizgide, ihtiyaç duyulmasıhalinde kulak arkası ve saçlı favori kısmına kadar oluşturulan kesiden girilerek operasyon yapılır.Yüzdeki yaşlanmaya neden olan sarkmış deri gerilir, bollaşan fazla deri çıkarılır, yağ miktarındakifazlalık ve sıkılığını kaybetmiş kas dokusu alınır. Ameliyat kesisi , izlerin belirsiz olması için özeltekniklerle dikilir. Ameliyat bölgesinde sıvı birikimine karşı doktor dren koyabilir. Hasta aynı güntaburcu olabildiği gibi, estetik cerrah tarafından hastanede bir günlük yatış gerekli görülebilir.

  Endoskopik yüz germe ameliyatı ise, saçlı deriye açılan kesilerden mini kameralarla yüz dokusununiçi görülerek gerçekleştirilir. Boyun germe işlemi, çene altından ve kulak arkasından açılan minikesilerden girilerek yapılmaktadır.

  Yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde neler yaşanır?

  Risksiz estetik uygulama olduğu için ameliyat sonrasında hasta rahat bir iyileşme dönemiyaşar.Ameliyat bölgesini kapatan bandajlar ikinci günde çıkarılır.Operasyon sonrasındaki hafif derecedeki ağrılar, ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.Dren konulmuşsa 2. günde dren çıkarılır.Ortalama 5. ya da 7. günde dikişler alınır.Yüzdeki şişme ve morluklar 6. günden sonra yavaş yavaş kaybolur.Hasta, bir hafta sonra işbaşı yapabilir. Tam olarak iyileşme ve yüzün yeni halini alması 2-3haftayı bulabilmektedir.Belirsiz olan ameliyat izleri 1 yıl sonra ten rengine dönerek tamamen fark edilmez olur.Sonuçlar uzun yıllar kalıcıdır. Hasta ileri yaşlarda bile genç, sıkı, gergin ve doğal görünümlü,etkileyici yüz hatlarına sahip olacaktır.

  Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.