Sarkık Göğüsleri Toparlama – Göğüs, Meme Dikleştirme – Toparlama

Sarkik-gogus-toparlama

Göğüs-meme dikleştirme (mastopeksi olarak da bilinir) göğüslerin ölçülerini değiştirmeden pozisyonlarının düzenlenmesidir.  Göğüs-meme büyütmeden tamamen farklı bir operasyondur.  Mastopeksi hamilelik, kilo kaybı veya yaşla göğüsleri sarkmış bayanlar için uygundur.  Fakat pek çok estetik cerrahi uygulamaları gibi mastopeksinin de kendi zorlukları vardır.  Bu yazı size bu operasyona değip değmeyeceğine karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Büyütme Mi Kaldırma Mı?

Göğüs büyütme göğüsleri büyütür fakat göğüs ucunu veya göğsü kaldırmaz.  Göğüs dikleştirme göğüs ucunu kaldırır fakat göğüs ölçüsünü etkilemez.  Her ikisi de, oldukça farklı sebeplerden dolayı yapılan oldukça farklı operasyonlardır.  Hem ölçü hem de sarkmanın hedeflenmesini isteyen bayanlarda aynı operasyonda ve aynı anda her iki operasyon da yapılabilmektedir ki bu yazının ilerleyen kısımlarında açıklanmaktadır.

Göğüs-Meme Sarkmanın Sebepleri

Göğüslerde sarkma göğüs büyüklüğü, yaş, yerçekimi ve hamilelikten kaynaklanan talihsiz bir durumdur.  Bu sebeplerin her biri göğsün gergin durmasına katkıda bulunmaktadır.  Çünkü göğüs derisi tek başına göğsü pozisyonunda tutmakla sorumludur, gevşek olması göğüslerin sarkmasına (meme ptozis olarak da bilinir) yol açacaktır.

Eğer deriniz gergin ve esnekse, göğüslerinizi yukarıda tutacaktır.  Eğer deriniz gevşek veya gerilmişse göğüslerinizin sarkmasına yol açacaktır.

Ölçü, Yaş ve Yerçekimi 

Göğüs ölçüsü, sarkmanın en önemli belirleyicisidir.  Göğüsler büyüdükçe yerçekimi onları aşağı doğru çeker.  Üst taraftaki deri gerilir ve esnekliğini kaybeder.  Yaş da göğüslerde sarkmaya katkıda bulunur çünkü deri incelir ve yerçekiminin etkilerine daha aza dayanıklı hale gelir.  Fakat ölçü yaştan daha önemli bir faktördür.  Örneğin, büyük göğüsleri olan on sekiz yaşındaki biri genellikle elli yaşında küçük göğüslere sahip birinden daha fazla sarkma yaşamaktadır.

Hamilelik 

Hamilelik esnasında göğüslerin büyümesi sonucunda deri gerginleşir.  Hamilelik sonrasında göğüslerin ölçüsü küçülebilir fakat deri için aynı şey söz konusu olmayabilir.  Genellikle elastikiyetini kaybeder ve sarkmaya yol açar.  Her hamilelikte bu durum görülebileceği için son çocuğunuz olana kadar göğüs dikleştirmeyi erteleyiniz.

Göğüs Sarkmasının Dereceleri 

Estetik cerrahlar sarkmayı göğüs ucunun göğüs çizgisine  (inframamari çizgisi de denilir) olan oranına göre ölçerler.  Göğüs ucu için ideal pozisyon inframamari çizgisinin üstüdür fakat zaman, yaş ve yerçekimi ile göğüsler düşmektedir.

Estetik Cerrahlar Göğüslerdeki Sarkmayı Nasıl Giderirler?

Gevşek deri göğüslerin sarkmasına yol açtığı için tedavisi fazla deriyi almaktan geçmektedir.  Geride kalan ve daha sıkı olan deri göğsü daha üst bir pozisyonda tutmaktadır.  Sarkma arttıkça daha fazla deri alınacaktır, izler de aynı şekilde büyüyecektir.  Bu operasyon aynı zamanda istenmeyen büyük göğüs uçlarına sahip bayanlar için göğüs ucu ölçüsünü de azaltmaktadır.

İzler pahasına sarkmayı iyileştirildiği için göğüs dikleştirme bir kozmetik problemden kurtulup başka bir kozmetik problemi kabul etmeyi gerektirmektedir.  Bu yüzden, pek çok bayan sarkmaları orta veya ileri dereceli olmadığı sürece bu operasyonu düşünmek istememektelerdir.

Aşağıda genel kuralları görmektesiniz.  Estetik cerrahınıza sizin durumunuz için hangi uygulamanın en iyisi olduğunu sorunuz.

Az Dereceli Sarkma

Az dereceli sarkmayı düzeltmek genellikle areola etrafında iz bırakacak şekilde göğüs ucunun çevresindeki derinin alınmasını içerir.  Eğer iyi bir şekilde iyileşirse iz de göreceli olarak iyi bir şekilde gizlenmiş olacaktır.

Orta Dereceli Sarkma

Cerrahlar genellikle orta dereceli sarkmaları hem göğüs ucunun etrafındaki hem de altındaki deriyi alarak (yani göğüs ucundan inframamari çizgisine kadar) düzeltmektelerdir ki bu da her iki yerde de iz bırakmaktadır.

İleri Dereceli Sarkma

İleri dereceli sarkmayı düzeltmek genellikle üç bölgede derinin alınması ve iz kalmasını içerir: göğüs ucunun etrafı, altı (yani göğüs ucundan inframamari çizgisine kadar) ve inframamari çizgisi boyunca…

Kese Ağzı tarzı Dikiş ile Göğüs, Meme  Dikleştirme

Başka bir alternatif olan kese ağzı dikiş mastopeksi yönteminde sarkıklık ne dereceli olursa olsun göğüs ucu etrafından bir halka büyüklüğünde deri alınır.  Bu izin göğüs ucunun çevresinde kalmasını sağlar fakat zorluklar arasında göğüslerin düzleşmesi, areolanın genişlemesi (yani göğüs ucunun etrafındaki pigmentli deri), çatlak oluşumu ve areola çevresindeki deride toplanma gelmektedir.  Ve dahası, bu teknik sayesinde gerek duyulmayan izler, yani göğüs ucundan inframamari çizgisine kadar ve inframamari çizgisi boyunca, genellikle areola çevresindeki izden daha az belirgin olmaktadır.  Bu konular orta ve ileri dereceli sarkmalarda büyütüldüğü için, bu teknik genellikle az dereceli sarkmaları içeren vakalarla kısıtlanmıştır.

Göğüs, Meme Dikleştirmenin Kozmetik Açısından Kısıtlamaları 

Göğüs dikleştirmenin sizin için gerekli olup olmadığını düşünürken, bu uygulamanın kozmetik açıdan kısıtlamalarını da göz önünde bulundurmak önemlidir.

İzler 

Göğüs dikleştirme bütün izleri göğüs ucu seviyesinde ve aşağısında tutmak için dizayn edilmiştir.  Kıyafetlerden ve çoğu mayodan belli olmazlar.  Ameliyatın hemen sonrasında izler kırmızı, katı ve kabarmış olabilir.  Aylar ve yıllar geçtikçe izler olgunlaşır, solar ve yumuşarlar.  Her izde olduğu gibi göğüs dikleştirme izleri solabilir ve neredeyse belli olmayacak duruma gelebilirler.  Ameliyat öncesinde izin en son halini tahmin edebilmek mümkün değildir.

İzler kalıcıdır.  Her bayan izleri iyileşip gözle görülemez hale geldiklerinde bile kabul edilebilir bir şey olarak görmezler.  Az dereceli sarkması olan ve göğüs dikleştirmeyi düşünen pek çok bayan izler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra tekrar düşünmektedir.  Yara izlerine karşılık sarkmalardan kurtulmayı kabul etmekte istekli olan bayanlar genelde orta veya ileri dereceli sarkmaları olanlardır.

Göğüs Şekli 

Tek başına göğüs dikleştirme kesinlikle göğüs ucunu yükseltecek ve deriyi sıkılaştıracaktır, göğsün üst yarısının şeklini düzeltemeyebilir ki tek başına yapılan bir dikleştirmenin ardından çukur görünebilir.  Eğer endişeniz buysa ve göğüslerinizin daha büyük olmasını istiyorsanız o zaman dikleştirmeyle birlikte büyütmeyi de düşünmelisiniz.

Göğüs Yüksekliği

Göğüs dikleştirme göğüs ucunu yükseltir, göğsün altındaki çizgiyi yani inframamari çizgisini yükseltmez.  Düşük çizgisi olan bayanların durumu göğüs dikleştirmeden sonra da devam edecektir.  Çünkü çizgini pozisyonu göğüs ucunun ne kadar yükseklikte olabileceğini gösterir, bu bayanlar hiçbir zaman kabul edilebilir buldukları sonuçları elde edemeyebilirler.  Çok fazla kilo almış ve vermiş olan bayanlar yüksek olasılıkla aynı kategoriye girmektedir.

Büyük Göğüsler

Göğüs dikleştirmeden sonra tekrar görülen sarkma ölçüye bağlı olduğu için büyük göğüslü bayanların küçük göğüslülere kıyasla daha fazla sarkma ve tekrar etme olasılıkları vardır.  En kötü durumda, dikleştirme olan çok büyük göğüslü bir bayan kendisini üç ay sonra ameliyattan önceki kadar düşük göğüslerle bulabilir – ama izlerle birlikte.  Bu bayanlarda göğüs küçültülürken diklleştirme yapılmalıdır.

Hafif  Sarkmalarda Tek Başına Büyütme 

Büyütme göğüs ucunun yüksekliğini etkilemediği için tek başına büyütmeyi seçen bayanlar ameliyattan sonraki düşük seviyedeki ısrarcı göğüs uçlarına hazır olmalılardır.  Çünkü hafif dereceli sarkma yaşayan bayanların çoğu, dikleştirme sonucu oluşan izlerdense düşük göğüs uçlarını tercih ettikleri için bu mantıklı bir çözümdür.

Orta ve İleri Dereceli Sarkmalarda Tek Başına Büyütme 

Orta ve ileri dereceli sarkmalarda tek başına büyütme sıklıkla istenmeyen kozmetik sonuçlara sebep olmaktadır.  Çünkü göğüs ucu bu vakalarda çok düşüktür, sanki göğüs ucu ve doğal göğüs dokusu implanttan sarkıyormuş gibi görünebilir ve implant göğsün üst yarısında doğal olmayan bir şişkinliğe sebep oluyormuş gibi görünebilir.

Göğüsün üst yarısının şişkin ya da alt kısmında çift meme olması hafif dereceli sarkmalarda da olabilir fakat sarkıklığın artmasıyla olasılık daha da artmaktadır.  Yine de, orta ve ileri dereceli sarkıklığı olan bayanlar sadece büyütmeyi seçebilirler – göğüs ölçülerini büyütmek istedikleri ve bu konuları anladıkları düşünülürse…  Eğer tek başına büyütmeden sonra göğüslerinin görüntüsünden memnun değiller ve dikleştirme yaptırmak istiyorlarsa bu da mümkündür.  Çünkü ikinci bir dikleştirme alttaki çift memeye kıyasla üstteki şişkinlik problemini daha kolaylık çözer, tavsiyem şudur ki tek başına büyütme isteyen bayanların implantları olabildiğince aşağı yerleştirilmesidir ama çift memeye sebebiyet verecek kadar da abartılmamalıdır.  Eğer bu şekilde üstteki şişkinlik duruyorsa ya olduğu gibi kabul edilir ya da dikleştirmeyle tedavi edilir.

Dikleştirmeyle Birlikte Göğüs Büyütme

Hem büyük hem de dik göğüsler arzu eden bayanlar göğüs büyütme ve dikleştirmeyi birlikte talep edebilirler.  Çoğu estetik cerrah her iki uygulamayı da eşzamanlı olarak yapmaktadır.  Hem büyütme hem de dikleştirmeyi birlikte olmanın en belirgin avantajı implantların estetik bir şekilde göğsün üst yarısına oturmasıdır oysaki sadece dikleştirmeyle sıklıkla göğsün üst yarısı çökük kalmaktadır.

Meme dikleştirme-toparlamadan beklenmesi gerekenler 

•Anestezi: Genel veya sedasyon.

•Ameliyat yeri:  Hastane.

•Ameliyat süresi: Bir ila üç saat (üç ila dört saat eğer büyütme ile birlikte yapılıyorsa).

•Kalma süresi: Ayakta tedavi (aynı gün taburcu) veya bir gece yatış.

•Konforsuzluk: Az ve orta derecede.  İki ila yedi gün boyunca ağrı kesici kullanmaya hazır olunuz.

•Ödem ve morarma: Üç ila on gün içerisinde iyileşecektir.

•Sargılar: Bir ila yedi gün içerisinde çıkarılır.

•Dikişler: Çoğu estetik cerrahı deri altında kalan ve kaynayabilen dikişler kullanmaktadır ve almak gerekmez.  Eğer kaynamayan dikişler kullanılmışsa dikişler beş ila yedi gün içerisinde alınır.

•Destek: Bir ila dört hafta sporcu sütyeni veya sargı kullanınız.  Cerrahınız izin verene kadar balenli sütyen giymekten kaçınınız.

•İş: Üç ila yedi gün içerisinde geri dönebilecek hale geleceksinizdir.

•Egzersiz: İki hafta içerisinde devam edilebilir.

•En son hali: İzler olgunlaştıktan sonra görülecektir ki bu da yaklaşık altı ila on sekiz ay arasıdır.

Komplikasyonlar 

Ameliyatınızı iyi bir estetik cerrah yaptığında hem uygulamanız hem de iyileşme süreci muhtemelen olaysız geçecektir.  En iyi koşullarda bile yine de komplikasyonlar meydana gelebilir.

1-Deri Kaybı 

Deri kaybı göğüs dikleştirmede görülen potansiyel bir problemdir.  Sigara içenler için büyük bir risktir ve bu sebeple çoğu estetik cerrah ameliyattan haftalarca öncesinde ve sonrasında sigarayı ve her türlü nikotin desteğini bırakmayı zorunlu kılmaktadır.  Yine de sigara içmeyenlerde bile hematom, derinin aşırı gerilmesi sonucu veya hiçbir belirgin sebep olmadan deri kaybı meydana gelebilmektedir.  Eğer deri kaybı meydan gelirse genellikle göğsün altında küçük bir alanda açık bir yara şeklinde olacaktır.  Yaranın iyileşmesi boyutuna bağlı olarak haftalar alacaktır.

2-Göğüs Ucu Problemleri 

Göğüs uçlarında his kaybı, renkte değişme ve kısmi göğüs ucu kaybı meydana gelebilmektedir.  Bu nadirdir fakat ileri dereceli sarkıklığı olan bayanlar arasında daha yaygındır.  Eğer uyuşukluk olursa, göğüs ucu hissiyatı genellikle altı ay içinde geri gelmektedir.  Renk değişiklikleri ve düzensizlikler asla iyileşmeyebilir.

3-Yüksek Göğüs Ucu 

Ameliyattan sonra eğer göğüs ucunuz çok yukarıdaysa doğal görünmeyecektir.  Hatta zaman içerisinde kötüleşebilir çünkü göğüs yuvarlağınız yerçekimi nedeniyle aşağı inecektir fakat göğüs ucunuz inmeyecektir.  Bu problemi düzeltmek için yapılan çabalar göğüs ucunun üstünde daha fazla izle sonuçlanabilmektedir.

Estetik Cerrahınıza Sorulacak Sorular

  • Tek başına göğüs implantı göğüslerimdeki sarkıklık problemini çözecek mi?
  • İzlerin göğüslerimin neresinde olacağını gösterecek misiniz?
  • Benim durumumda göğüs kaldırma ne kadar sürecek?

Göğüs, meme dikleştirmenin ipuçları 

  • İzlere karşı hazırlıklı olunuz.  Genel bir kural olarak, sarkma arttıkça izler de o kadar genişler.
  • Eğer sarkma az ise izler göğüs çevresindeki alanla kısıtlı kalabilir.  Eğer sarkma orta veya ileri derecedeyse, izleri bu alanla kısıtlamak göğsün düzleşmesi ve çatlaklar gibi daha başka değiş tokuşlara sebep olabilir.
  • Göğüs dikleştirmeyi düşünmeden önce çocuk doğurmakla işiniz bitene kadar bekleyiniz.
  • İki ila dört hafta boyunca sigara içmeyi ve tütün desteklerini bırakınız.
  • Eğer göğüsleriniz büyükse tekrar sarkma olacaktır.  Göğüsleriniz büyüdükçe sarkma olasılığı da artmaktadır.

Maliyet 

Fiyat seçilecek hastaneye, cerrahın tecrübesine, alınacak hizmetin kalitesine göre değişir.Estetik cerrahide stadart fiyatları yakalamak mümkün değildir.  Araştırdığınızda çok farklı rakamlar duyduğunuzda şaşırmayınız. Maalesef cerrahi zanaatı birebir tecrübeyle alakalıdır. Bağlı olduğunuz toplumun ortalama  alım gücü üzerindeki fiyatlar her zaman sorgulanmalıdır. Cerrahınız fahiş fiyat talep ediyorsa zaten gerekli tecrübeye sahip değildir. Eğer mali durumunuz istenen fiyatı karşılamıyorsa biraz daha bekleyip-sabredip para biriktirdikten sonra tecrübeli hekimde ameliyat olmayı düşünebilirsiniz. Önemli olan sakin ve heycansız olarak karar almaktır.

Memnuniyet 

Göğüs büyütme estetik bir problem olan sarkmayı estetik başka bir problem olan izler ile değiş tokuş etmektedir.  Bu zorluğu tam olarak anlayanlar ve bu ameliyatla devam etmek isteyenler genellikle sonuçlarından memnun olmaktadır.  Hayal kırıklığı genellikle komplikasyonlara, izlerle ilgili yanlış fikirlere veya sarkmanın tekrarlamasın bağlıdır.

Düşüncelerin Sonuçlandırılması 

Göğüs dikleştirme, ölçüsünü etkilemeden genç göğüs pozisyonuna geri dönebilme fırsatı sağlamaktadır.  Eğer daha büyük göğüsler istiyorsanız, göğüs dikleştirme büyütme ile birlikte yapılabilir.  Göğüs dikleştirmenin en büyük zorluğu iz oluşmasıdır.  Çünkü izler sarkmalardan farklı bir kozmetik problem olarak görülürler, her bayan bu değiş tokuşun değip değmeyeceğine karar vermelidir.

Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

    Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun