Karın Germe – Toparlama Ameliyatları

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun
  karin-germe-estetigi

  Karın germe ameliyatı sayesinde herkeste karnın göbekli ve bombe görünümü giderilerek düz karın oluşturulabilir. Karın germe ameliyatı erişkinlerde her yaşta yapılabilir.

  Yaşlanma, kilo alıp verme, birkaç doğum yapma gibi birçok nedenle karnın alt ve orta bölgesinde deri gevşekliği, yağ birikintileri, çatlak ve izler oluşur. Ameliyatta bu gevşemiş ve aşırı yağlanmış deri tamamen alınır ve ayrıca gevşemiş karın kasları özel tekniklerle yeniden dikilir. Herkeste karnın göbekli ve bombe görünümü giderilerek düz karın oluşturulabilir. Bu ameliyatın sonucu olarak genellikle külot ve bikini ile gizlenebilen karnın alt bölgesinde kabul edilebilir bir iz oluşur.

  Karın germe ameliyatı erişkinlerde her yaşta yapılabilir.

  KARIN GERME AMELİYATI VE ESTETİĞİ

  Karın bölgesinde, aşırı yağ birikimi, bombe görünüm, sarkmalar, çatlaklar gibi deformasyonlar kişinin sağlığını ve psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Karın estetiğini bozan bu deformasyonlar günlük yaşamda sık sık dile getirilmektedir.

  Karın bölgesindeki estetik bozulmalar birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişiklikler, durağan yaşam tarzı, gebelik süreci ve sonrası, yaşlılık, genetik yatkınlık, sık kilo alıp vermek başlıca nedenler olarak karşımıza çıkar. Bu faktörler, karın derisi ve kasların gevşeyip sarkmasına, ciltte çatlak oluşumuna, yağlanmaya, bu bölgenin büyümesine, kişinin günlük konforunun bozulmasına yol açar. Şişmanlık sonrası oluşan karın kası ve deri yapısındaki deformasyonlar, kadınlarda erkeklere göre daha fazla sarkma ve gevşemeye neden olmaktadır.

  Karın germe ameliyatları, yani abdominoplasti karın bölgesinde oluşan estetik sorunlarda etkili sonuçlar vererek estetik bozulmaları ortadan kaldıran cerrahi bir tedavi yöntemidir. Karın germe ameliyatları sonrasında gevşeyen karın kasları gerginleştirilir, fazla yağlanmış ve çatlamış olan gevşemiş, sarkık deri alınarak düzleşmiş, gergin, estetik görünümlü, gençleştirilmiş bir karın bölgesi oluşturulur.

  Karın bölgesi neden bombeleşir?

  Karnın bombeleşmesi, karın kaslarının esnekliğini kaybetmesi ve birbirinden ayrılması sonunda gerçekleşir. Yağ tabakası altında bulunan karın kasları, özellikle karnın içinin büyüdüğü gebelik sürecinde esnekliğini kaybeder ve birbirinden uzaklaşır. Bu durum karnın bombe bir görünüme bürünmesine neden olur.

  Karında çatlak oluşumu

  Karnın estetik görünümde cildin pürüzsüz olması çok önemlidir. Sık sık kilo alıp veren kişilerde ve hamilelik sırasında ve hormonal değişiklikler karın derisi gerilerek kalitesini kaybeder ve zayıflar. Zayıflayan deride, özellikle gebeliğin sonlarına doğru çatlak izleri çoğalır ve iyice belirginleşir. Çatlaklar karnın alt bölgesinde emzirme sürecinde göğüslerde kendini gösterir.

  Hamileliğin karın estetiğine etkileri

  Hamilelikte vücudun metabolik işleyişindeki değişiklikle birlikte karın ve kalça bölgesinde biriken kilolar ve yağ miktarı birçok kadında kalıcı bir hale dönüşmektedir. Çünkü bu bölgedeki yağları inatçı yağlar olarak tanımlıyoruz. Diyet ve spora karşı son derece dirençlidir. Kolay kolay eritilemeyen yağlardır. Bu yağ dokusu karın bölgesinde sarkmalara neden olmaktadır.

  Şişman ve yağlı karın sağlığı nasıl etkiler?

  Karın bölgesinde biriken kilolar, aşırı yağ oluşumu bazı sağlık sorunlarına da davetiye çıkarmaktadır. Yüksek tansiyona, kalp ve damar hastalıklarına, solunum rahatsızlıklarına, erken yaşlanmaya ve hareket serbestisini kısıtlayarak kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Psikolojik etkileri ise, kişinin özgüven sorunu yaşaması, özel yaşamında sıkıntılar, beğenilmeme hissi, motivasyon azalması, sosyal ortamlarda rahat davranış sergileyememe şeklinde kendini gösterir.

  Anne adayları karın germe ameliyatı olabilir mi?

  Karın germe ameliyatı hamile kalmayı engellemez. Anne adayları için risk içermeyen bir cerrahi işlemdir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ameliyat sonrası iyileşme dönemi göz önüne alınarak gebelik takviminin belirlenmesidir. İyileşme dönemi 6 ila 12 ayda gerçekleşmektedir. Bu nedenle ameliyattan en az 1 yıl sonra gebelik planı yapılmalıdır.

  Karın germe ameliyatı için uygun adaylar

  •Aşırı obez olmayanlar,

  •Diyet ve spor yapmasına rağmen karnındaki yağları eritemeyenler,

  •Kilo verdikten sonra karın cildinde sarkma, çatlak ve gevşeme olanlar,

  •Doğum yapmamasına karşın şişman bir karına sahip olanlar,

  •Karnında hamileliğe bağlı çatlar, sarkma ve gevşeme olanlar,

  •Vücudu estetik ölçülerde olmasına karşın yalnızca karın bölgesinde yağlanma, kilo problemi olanlar,

  •Ameliyat sonucuyla ilgili gerçekçi beklentileri olanlar,

  •Bu operasyonun yapılmasını engelleyecek sağlık sorunu olmayanlar,

  •Operasyondan kısa bir süre sonra hamile kalmayı düşünmeyenler.

  Obezite hastalığında karın germe ameliyatı

  Günümüzde ülkemizde 15 yaş üstü her 100 kişinin 17’si maalesef obezite hastalığına yakalanmıştır. Her 100 kişiden 33’ü de fazla kiloludur. Fazla kilolu kişilerin yarısı kadın, yarısı erkeklerden oluşmaktadır. Her geçen gün obez ve fazla kilolu kişi sayısı artmaktadır. Bunun başlıca iki nedeni ise, düzensiz ve sağlıksız beslenme, durağan yaşam şeklinin yaygınlaşmasıdır.

  Karın bölgesi obeziteden en fazla etkilenen bölgelerden biridir. Obezite, karın bölgesinde kendini aşırı yağlanma, kilo alımı ve büyümeyle gösterir. Bu hastalarda karın estetiği için uygulanacak karın germe ameliyatı öncesinde obezite tedavisinin hayata geçirilmesi önemlidir. Çünkü obezite estetikten çok bir sağlık sorunudur. Fazla kilo, fazla deri ve aşırı yağların alınarak düz ve estetik bir karın için yapılacak karın germe öncesinde dirençli yağlar için lazer lipoliz ya da liposuction yağ aldırma yöntemlerinin uygulanması yararlı olacaktır.

  Karın germe ameliyatları obezitenin derecesine göre planlanır ve iyi seçilmiş hastalarda uygulanır. Obezite tedavisi sonrasında karın bölgesinde oluşacak sarkmalar için de karın germe ameliyatı etkili bir tedavi yöntemidir.

  Liposakşın (liposuction)  ile yağ aldırma, karın germe işlemiyle birlikte yaptırılabilir mi?

  Hastanın bel ve üst karın bölgesinde aşırı yağlanma varsa, estetik cerrah bu yağlanmayı ortadan kaldırmak için karın germe ameliyatıyla birlikte liposakşın yağ aldırma işlemini birlikte uygulayabilir. Bel ve karın bölgesi böylece estetik açıdan birbiriyle daha uyumlu bir görünüm kazanır.

  Karın germe ameliyatının riskleri var mıdır?

  Karın germe ameliyatının olası riskleri birtakım önlemlerle ortadan kaldırılmaktadır. En sık karşılaşılan riskler, ameliyat bölgesinde oluşan enfeksiyonlar, karın içinde kirli sıvı ve kan birikmesi durumlarıdır. Bunlar, antibiyotik ve drenlerle ortadan kaldırılır. İyileşmenin ilk döneminde karnın gergin olması ameliyat dikişlerinin açılmasına nadiren de olsa yol açabilmektedir. Pansuman ya da tekrar dikiş atılarak tedavi yoluna gidilir.

  Karın germe ameliyatı planlaması

  Karın bölgesindeki yağlanma oranı, cilt sarkmasının derecesi, gevşemenin boyutu, kilo ve yağlanma şikayeti sadece karın bölgesinde mi, yoksa başka bölgelerde de bu sorun yaşanıyor mu hususları  estetik cerrah tarafından göz önünde bulundurularak ameliyat planlaması yapılır. Operasyon karnı düzleştirirken bel bölgesi de hafif incelir. Karın dışında fazla kilo sorunu varsa, farklı tedavi seçenekleri değerlendirilir.

  Operasyon öncesinde yapılması gerekenler?

  •Hasta, karın bölgesinden daha önce bir ameliyat geçirmişse, bu durum estetik cerrah tarafından değerlendirilir.

  •Kan dolaşımını yavaşlatarak ameliyat yaralarının iyileşmesini geciktiren sigara kullanımı eğer varsa, ameliyattan önce ve sonra en az 3’er hafta boyunca sigara içilmemesi gerekir.

  •Derinin istenilen pürüzsüz ve gergin pozisyona getirilmesi için cildin incelmesi gerekir. Bu nedenle operasyon öncesi hastanın kilo vererek derinin incelmesi sağlanır.

  •Anesteziyi olumsuz etkileyecek ilaç kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan iki hafta önce kesilmelidir.

  •Kadınların özel günleri ameliyat tarihiyle aynı zamana denk gelmemelidir.

  Karın germe ameliyatında hangi yöntemler kullanılır?

  Karın germe ameliyatında mini karın germe ve tam karın germe yöntemleri uygulanmaktadır. Karın bölgesindeki sorunun boyutunu ve bulunduğu yere göre en iyi sonuç alınacak yöntem tercih edilir.

  Tam karın germe yönteminde belirleyici faktörler

  Tam karın germe yöntemini belirleyen etken, sorunların göbek deliğinin üst kısmında yer alması ve karın kaslarının birbirinden aşırı uzaklaşmasıdır. Operasyon, göbek deliğinin üst kısmı ile kasık arasında dikey, sorunun boyutlarına göre yatay kesiler açılarak gerçekleştirilir. Göbek deliği üstünde ve altında gevşeme, çatlak, sarkmalar fazla yağ ve cilt dokusu alınıp gerdirilerek giderilir. Karın kasları sıkılaştırılır. Üstteki karın derisi aşağı doğru gerdirilerek dikilir. Operasyon genel anestezi altında 3-4 saatte tamamlanır.

  Mini karın germe yönteminde belirleyici faktörler

  Karındaki bozulmalar göbek deliğinin altındaysa, sarkma, çatlak ve gevşeme hafif boyuttaysa, karın kaslarında gevşeme ve ayrılma yoksa, göbek deliği üstündeki karın bölgesinde genişleme, sarkma yoksa hasta mini karın germe yöntemiyle tedavi edilir. Bu ameliyatta göbek deliği etkilenmez. Göbek deliğinin altında çatlak, gevşeme ve sarkmaya yol açan fazla yağ ve deri çıkarılıp, varsa karın kaslarındaki gevşeme ve ayrılma ortadan kaldırılarak karın gergin bir yapıya kavuşturulur. İşlem genel anestezi altında 1.5 saatte tamamlanır.

  Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci

  •Hasta, ameliyattan birkaç saat sonra kendine gelir.

  •Dren çıkarıldıktan sonra hasta taburcu edilir. Drenler, ameliyatın 2. ya da 3. günü çıkarılır.

  •İlk günler karın bölgesini zorlayacak hareketlerden, ağır eşya kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

  •Ameliyat bölgesi bandajlarla kapatılır. Bandajlar çıkarıldıktan sonra hasta, ortalama 6 hafta karın korsesi giyer.

  •Ameliyat bölgesindeki ağrılar için ağrı kesiciler kullanılır. Bu hafif ağrılar 3-4 gün içinde kaybolur.

  •Olası enfeksiyona karşı hasta 7 gün boyunca antibiyotik kullanır.

  •İlk hafta hasta, dik pozisyonda yatmaktan kaçınmalıdır.

  •Hasta 4. günde ilk banyosunu yapabilir.

  •Ameliyat dikişleri 10 gün sonra estetik cerrah tarafından alınır.

  •Genellikle hastalar 2 hafta sonra işine dönebilir. Mini karın germede en geç  5. günde hasta işbaşı yapar.

  •Operasyon sonrasında 3 ay boyunca yoğun efor gerektiren sporlar yapılmamalıdır.

  •İşlem bölgesindeki şişliklerin 6 ayda tamamen yok olur.

  •Çıkarılan deri kısmında olan çatlaklar dışında karın bölgesinde çatlaklar varsa bunlar estetik görünümü etkilemez.

  •Karın 6 ay sonra tam olarak iyileşerek yeni şeklini alır. Mini karın germede yaralar 1. ayın sonunda iyileşmiş olur.  Hasta, düz, estetik, doğal görünümlü gergin bir karın bölgesine kavuşur.

  •İç çamaşırın içine gizlenecek şekilde planlanan ameliyat izleri 12. aydan itibaren ten rengine dönmeye başlar.

  Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.