Rinoplasti – Burun Estetiği Ameliyatı

burun-estetigi

Şüphesiz ki, burun yüzün çok önemi bir parçasıdır.  Yüzün geri kalanı ile uyumlu olan bir burun  bütünlük oluşturur ve dikkat çekmez.  Uyumlu olmayan bir burun ise dikkat çeker.  Çünkü burun odak noktadır, herhangi küçük bir bozukluk büyür ve öz-imajı değiştirebilir, bu sebeple  pek çok kişi burun estetiğini  tercih etmektedir.

Kozmetik burun ameliyatına rinoplasti adı verilir.  Bu terim Yunanca rhino (anlamı “burun”) ve plasty (anlamı “şekil vermek ya da yeniden şekillendirmek”) kelimelerinden gelmektedir.  Rinoplasti burnu pek çok şekilde değiştirebilir.  Küçük bir burnu büyütebilmek, büyük bir burnu küçültebilmek, çıkıntılı bir burnu pürüzsüzleştirmek, sarkık bir burnu kaldırmak, kemerli bir burnu düzleştirmek, geniş bir burnu daraltmak, kısa bir burnu uzatmak vb.  Yine de bazı sınırlar bulunmaktadır.

Mükemmel Bir Burun Var Mı?

Her yüz büyüklük, şekil ve hatları bakımından birbirinden farklıdır ve dolayısıyla her yüz için de mükemmel burun farklı olacaktır.  Buna rağmen bazı belirgin burun özellikleri hemen hemen herkes için estetik açıdan hoş bulunmaktadır.  Burnunuzu incelerken, cerrahınızla birlikte aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmalısınız fakat sınırlı kalmak zorunda da değilsiniz.  Kozmetik olarak hoş bulunan bir burnun özellikleri arasında düz bir sırt, dar bir uç, sırt ve uç arasında küçük bir meyil, delikler ve üst dudak arasında uygun bir açı ve yeterli genişlik gelir.  Bazı cerrahlar cerrahi planı formüle edebilmek için burnunuzun açılarını ölçeceklerdir.

Çenenizin Önemi

Çenenizin burnunuzun görüntüsünde büyük rolü bulunmaktadır.  Zayıf bir çene uygun büyüklükte bir burnu göze batar hale getirebilir.  Bu problemin üzerine çene büyütme ile gidilebilir, burun ameliyatıyla değil.

Rinoplasti ( burun estetiği)  Sizin İçin Uygun Mu?

Herkes rinoplasti için uygun bir aday değildir.  Başarılı bir ameliyat geçirebilmek için, aşağıdaki kriterlere uymanız gerekmektedir:

•Sizi rahatsız etmekte olan şeyi net bir şekilde anlatabilmektesiniz.

•Yeni burnunuza alışabilmek için yeteri kadar gençsiniz.

•Burun ilacı veya hapı kullanmamaktasınız.

•Revizyon ameliyatının gerekebileceğini kabul ediyorsunuz.

•Çoğu burun en son hallerine ameliyattan sonra iki yıl içinde ulaşırlar.

Eğer bu kriterlerin tümüne sahip değilseniz, tatmin edici bir sonuç için şansınız düşüktür.

Sizi Rahatsız Eden Şeyi Net Bir Şekilde Açıklayınız

Eğer cerrahınıza sadece “Burnumun daha iyi gözükmesini istiyorum.” derseniz durum zorlaşır.  İstediğiniz değişiklikler konusunda net olunuz ve siz söylemeden estetik cerrahınızın yapacağı değişikliklerle sizin istediklerinizin aynı olduğunu düşünmeyin.

Estetik cerrahınızı görmeden önce aynada biraz vakit geçirin.  Burnunuzla ilgili hangi özelliklerin sizi rahatsız ettiğine karar verin.  Bunları bir yere yazın ki daha sonra unutmayın.  Hedeflerinizin örtüştüğünden emin olmak için dikkatli bir konuşma tek yoldur.

Kozmetik burun ameliyatı, burnunuzun yapısında belirgin yapısal değişikliklere yol açar.  Eğer burnunuzda hoşlanmadığınız özellikleri belirgin olarak tanımlayamıyorsanız, muhtemelen hangi değişim olursa olsun sizi memnun etmeyecektir.

Yeni Burnunuza Alışacak Kadar Genç Olunuz

Hayatınızın her günü aynada kendinize bakıyorsunuz.  Gördüğünüz imgeyi kendi görüntünüz olarak algılıyorsunuz.  Yaşlandıkça daha çok bakıyor ve bu imgeyle kendinizi daha çok özdeşleştiriyorsunuz.

Ellili yaşlarınıza geldiğinizde yüz yapınıza o kadar alışmış olacaksınız ki görüntünüzdeki her hangi bir değişim ne kadar olumlu olursa olsun sizin farklı görünmenize neden olacak ve bu yüzden de siz olmayacaksınız.  Aynaya bakıp “Gördüğümü beğeniyorum, fakat ben değil” diyebilirsiniz.  Yeni görüntünüzü öz benliğinize kabul ettirmeniz yıllarınızı alabilir.

Genç bayanlarda böyle bir problem yoktur.  Genellikle, otuz yaşından küçükseniz yeni görüntünüze çok rahat alışacaksınız.  Eğer otuz ila kırklı yaşlar arasındaysanız yeni görüntünüzü kabullenmek bir veya iki yılınızı alabilir.  Eğer kırk yaşından büyükseniz daha çok zamanınızı alacaktır.  Bazıları hiç alışamaya da bilir.  Bu yüzden rinoplasti için genç bayanlar yaşlı bayanlardan daha iyi birer adaydır.

Kemikte, kıkırdakta ve kasta yapısal değişiklikler yapılacaktır ki bu da temel yüz özelliklerini değiştirecektir.  Genellikle, gözkapağı ameliyatı veya alın germe gibi gençleştirme uygulamaları için geçerli değildir çünkü genellikle yüzün alt yapısını etkilemezler.

Burun ilacı Veya Hapı Kullanmayınız

Eğer burun ilacı veya hapı kullanırsanız, kanama ve iyileşmede problem yaşama riski almış olursunuz.  En güvenli sonuç için ameliyattan en az üç ay önce burun ilaçlarını kullanmayı bırakmalısınız.  Eğer kokain bağımlısıysanız, o zaman muhtemel iyileşme problemlerinden çok daha fazla zorluk yaşayacağınızı düşünmek yerinde olacaktır.  Her hâlükârda, kokaini bir yıl öncesinden bırakmadan ve bunu cerrahınızla paylaşmadan her hangi bir burun ameliyatı olmayınız.

Revizyon Ameliyatına ihtiyaç Olabileceğini Kabul Edin

Rinoplasti olan bayanların yaklaşık yüzde yirmisi revizyon istemektedir.  Bunu pek çok sebebi vardır.  Belki sonuçlar doğal olmadığı için.  Belki değişiklikler uygun olmadığı için.  Belki de ilk sonucun istenilen düzeyde olması ama sonraki aylarda istenmeyen bir şekilde değişmesi olabilir.

Burun ameliyatları zorluklar ve belirsizliklerle doludur.  İlk rinoplastinizi olmadan önce şunu kabul etmelisiniz ki en iyi şekilde beşte bir oranında memnün kalmama riskiniz bulunmaktadır.

Kesiler Ve Yara İzleri

Cerrahınızın rinoplasti kesileri için iki seçeneği vardır: kapalı veya açık

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplastide, bütün kesiler burunun içinde yapılır, dolayısıyla gözle görülebilir bir yara izi bulunmamaktadır.  Cerrahın kıkırdağı ve kemiği görmesi kısıtlıdır.  Fakat pek çok estetik cerrah but teknikle rahat etmekte ve mükemmel sonuçlar elde etmektedir.

Açık Rinoplasti

Açık rinoplastide, burun derisi kaldırılır, bu da cerrahın kıkırdağı ve kemiği daha iyi görmesini sağlar.  Cerrah, iki delik arasında burnun uç kısmına içinde kalacak şekilde bir kesi açar.  Ek kesiler yine burnun içinde yapılmaktadır.  Bazı cerrahlar bu tekniği tercih etmektelerdir çünkü burnun bazı kısımları için daha iyi bir açı sağlamaktadır.

Açık rinoplastinin iki dezavantajı bulunmaktadır (1) delikler arasında iz olması ve (2) ameliyat sonrası oldukça fazla ödem oluşması.  İzler kalıcı olmasına rağmen iyileştikleri andan itibaren fark edilemez hale gelirler, ama her zaman değil.  Açık rinoplasti sonrasında kapalı rinoplasti ile karşılaştırıldığında ödem aylarca veya yıllarca daha uzun sürebilir.  Gayretli bir şekilde başı yukarıda tutup buz uygulayarak,  bazıları bu süreyi ve ödemin şiddetini en aza indirebilir.

Açık veya  Kapalı  burun ameliyatı

Cerrahınız, sizin durumunuzda en iyi sonuçları vereceğini düşündüğü muhtemel tekniği önerecektir.

Burun Kıkırdak ve Kemiğin Değişikliği

Burnunuzun üst kısmı kemiktir ve alt kısmı ise kıkırdaktan oluşur.  Rinoplasti ameliyatı her ikisinde de değişiklik yapar.

Kemik

Kemiğin değiştirilmesi küçültme, büyültme veya düzeltme şeklinde olabilir.  Eğer azaltılması gerekiyorsa genellikle çatlatmak-kesmek ve yeniden yerleştirmek gerekir.  Dolayısıyla, eğer burnunuzun üzerinde bir  kemer varsa, doktorunuz bu tümseği aldıktan sonra bilin ki burun kemiğini yeniden şekillendirecektir.

Revizyon ameliyatı gerektiği durumlarda; özellikle burunları çok küçültülmüş hastalada yeniden kemik ilavesine gerek duyulmaktadır.  Bu kendi kemiğinizi kullanarak başarılabilir.  Size başka bir ağrılı, iyileşmekte olan ve iz kalan bir bölge olarak geri dönse de cerrahınız kafatasınızdan, kaburganızdan veya kalçanızdan kemik doku alabilir.  Bu geçici dezavantaja rağmen kendi kemiğinizi kullanmak enfeksiyon riskini azaltır ve alternatiflerinden, örneğin plastik polimer veya koral türevler gibi protez materyallerine göre çok daha dayanıklıdır.  Eğer cerrahınız kemik eklenmesine ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsa bilin ki planlamada bunlar vardır.

Kıkırdak

Kıkırdakta azaltarak, düzelterek veya ekleme yaparak değişiklik yapılabilir.  İlk rinoplastiler genellikle kıkırdağı azaltmaya ve düzeltmeye yöneliktir; revizyon rinoplastileri ise daha büyük olasılıkla nakil veya protez materyal eklemeyi gerektirmektedir.  Kıkırdak nakli burnunuzdan, kulağınızdan veya kaburganızdan alınarak yapılabilir.  Kemik nakillerinde olduğu gibi bu başka bir kesi daha gerektirir.  Sentetik materyal kıkırdağın yerine pek kullanılmaz çünkü yerinden oynamaya, çıkmaya, eğilmeye veya enfeksiyon kapmaya yatkındır.

Burun Solunum Yolu Değişikliği

Burnunuzun görüntüsünü değiştirirken, rinoplasti burun solunum yolunuzu etkileyebilir veya etklemez.

Burun Solunum Yolunu İyileştirmek

Burunu bölen  kıkırdak, burnunuzun iç tarafında bulunur, sağ ve sol geniz yollarını ayırır.  Eğer burun direğinizde çarpıklık varsa düzleştirmek nefes almanızı da rahatlatabilir.  Bu cerrahi müdahaleye septoplasti denir ve burnun içerisine yapılan kesiler aracılığıyla uygulanır.  Görüntünüzü değiştirmez.  Rinoplasti ile birlikte veya onsuz da yapılabilir.  Eğer doktorunuz tıbbi olarak gerekli olduğunu ispatlayabilirse sigorta şirketiniz uygulamanın bu kısım için ödeme yapabilir.  Ne septoplasti ne de rinoplasti, alerji, ödem, polip veya genişlemiş konka gibi diğer etmenlerden kaynaklanan burun tıkanıklığını gideremez.

Burun Solunum Yolunuzun Kötüleşmesi

Rinoplastinin bir tane potansiyel komplikasyonu vardır o da burun tıkanıklığı.  Eğer böyle bir şey olursa başka bir cerrahi müdahaleyle iyileştirilebilir.

Komplikasyonlar

İyi bir estetik cerrah operasyonunuzu yaptığı zaman hem uygulamanız hem de iyileşme süreciniz muhtemelen olaysız geçecektir.  Ama en ideal koşullarda bile, yine de, komplikasyonlar meydan gelebilir.

a-Kanama ve Diğer Majör Komplikasyonlar

Ameliyat öncesinde veya sonrasında aşırı kanama görülebilir ve kontrol altına alabilmek için burun tamponuna ihtiyaç duyulabilir.  Aşırı kanama riski yüzde 2’den azdır.  Oldukça nadir olsa da omurilik sıvısının (CSF) sızması, beyinin etrafında hava birikmesi, menenjit ve hatta ölüm gibi beyinle bağlantılı olan ve hayati tehlike oluşturabilecek problemler de meydana gelebilmektedir.

b-Tümsekli Burun

Eğer ince bir deriniz varsa, her türlü düzensizliği rahatlıkla hissedecek veya kıkırdak veya kemiğinizdeki asimetrikleri göreceksiniz.  Bunlar başka bir cerrahi müdahaleyle düzeltilebilir.

c-Burudan İmplant Çıkarma

Eğer burun kemiklerinizi veya kıkırdağınızı büyütmek için sentetik materyal kullanıldıysa derinizden veya burun zarınızdan dolayı aşınabilir (nadir de olsa).  Eğer yerleştirilmiş olan madde çıkarsa oradan alınması gerekir.  Daha sonrasında, burnunuzu yeniden yapılandırmak için başka bir ameliyata ihtiyaç duyacaksınız.  Sentetik materyal tekrar kullanılmamalıdır.  Kendi kıkırdağınız veya kemiğiniz kullanılmalıdır çünkü iyileştikten sonra çıkmazlar.  Sentetik materyal kullanımı ilk rinoplastiden çok revizyon rinoplastilerinde daha yaygındır.

Belirtiler

Rinoplastiden sonra burun hiç beklenmedik bir şekilde değişebileceği için cerrahınızın elinden gelen gayreti sarf etmesine rağmen belirtiler görülebilir.

Oyuk Burun

Eğer ameliyat esnasında çok fazla kemik ve kıkırdak alınırsa , kayak yamacı burun olarak da bilinen oyuk burun meydana gelebilir.  Yapay görünür çünkü burun yüzün çok aşağısında başlamaktadır.  Burnun sırtını yükseltebilmek için içerisine kıkırdak, kemik veya sentetik implant nakli yapılarak düzeltilebilir.

Papağan Gagası

Papağan gagası burnun üst kısmının dolgun olması ile tasvir edilir ki bu da başka bir belirtidir.  Ameliyattan sonra bir yıl veya daha uzun bir süre fark edilemeyebilir ve düzeltmek için revizyon rinoplasti gerekir.  Rinoplastiden sonra devam eden bir kanama geçici olarak bu duruma neden olabilir.

Boksör Burnu

Boksör burnu çekici olmayan ve doğal görünmeyen kalkık bir burundur.  Kıkırdak nakli yapılarak revizyon rinoplasti ile düzeltilebilir.

Kıstırılmış Uç

Burnunuzun ucu kıstırılmış, kertilmiş veya çökmüş gibi görünebilir.  Bu durum revizyon ameliyatı sırasında kıkırdak nakli yapılarak düzeltilebilir.

Düz Burun

Eğer burnunuz profilden dümdüz duruyorsa, doğal görünmeyebilir .  Doğal burunlar kısmen düz görünürler fakat genellikle burnun ucunda küçük bir eğim vardır.

Çok Yukarıdan Başlayan Burun

Profilden kendi burnunuza bakarsanız, üst kirpiklerinizin hizasından başladığını göreceksiniz.  Eğer burnunuzun sırt kısmı nakil veya implant ile yapılmışsa yüzünüzün epey yukarısından başlıyormuş gibi görünebilir.  Revizyon rinoplasti ile düzeltilebilir.  İlginçtir ki, dünyanın bazı yerlerinde yüksek bir burun çekici bulunmaktadır.

Maliyet

Fiayat seçilecek hastaneye, cerrahın tecrübesine, alınacak hizmetin kalitesine göre değişir.Estetik cerrahide stadart fiyatları yakalamak mümkün değildir.  Araştırdığınızda çok farklı rakamlar duyduğunuzda şaşırmayınız. Maalesef cerrahi zanaatı birebir tecrübeyle alakalıdır. Bağlı olduğunuz toplumun ortalama  alım gücü üzerindeki fiyatlar her zaman sorgulanmalıdır. Cerrahınız fahiş fiyat talep ediyorsa zaten gerekli tecrübeye sahip değildir. Eğer mali durumunuz istenen fiyatı karşılamıyorsa biraz daha bekleyip-sabredip para biriktirdikten sonra tecrübeli hekimde ameliyat olmayı düşünebilirsiniz. Önemli olan sakin ve heycansız olarak karar almaktır.

En Son Hali

Ameliyattan sonra doğal güçler burnunuzu etkilemeye devam ettiği için (konuşma, mimikler), en son hali bir ila iki yıldan önce belli olmayabilir.  Ödem geçtikten sonraki erken sonuçtan memnun kalabilirsiniz fakat bu her zaman böyle olacağını göstermez.  Eğer iki yıl sonra sonuçtan memnunsanız o zaman içiniz rahat edebilir.

Memnuniyet

Rinoplasti güçlü bir operasyondur.  İstenilen sonuçları elde ettiğinde memnuniyet tarif edilemez olur.  Başarılı bir rinoplasti utangaç ve çekingen bir insanı hayat dolu ve dışa dönük yapabilir.  Rinoplasti sonrası istenmeyen bir sonuçla karşılaşıldığında ise fakat aynı oranda memnuniyetsizlik görülür.  Rinoplastiyi düşünürken bu faktörlerin hepsini göz önünde bulundurmalısınız.  Yüzde 80 memnun kalacaksınızdır ve muhtemelen de mutlu olacaksınız; fakat yüzde 20 bir olasılık da vardır ki memnun kalmayabilirsiniz ve muhtemelen revizyon ameliyatına ihtiyaç duyarsınız.

Revizyon Rinoplastisi

Eğer rinoplastiden sonra burnunuzun görüntüsünden memnun değilseniz, bu durum estetik cerrahınızın iyi bir iş çıkarmadığını göstermez.  Eğer cerrahınız sonucun yeterli olmadığı konusunda hem fikir olursa, beklentilerinizin gerçekçi olduğunu düşünüyorsa, bu problemi düzeltmek için belli bir planı varsa ve revizyon rinoplastisinde de deneyimli ise o zaman tekrar ameliyat etmesine izin vermelisiniz.  Anlamalısınız ki, yine de, burnunuzda gerçekleştirilecek her bir uygulama bir öncekinden daha zor olacaktır.  Ve dahası, revizyon ameliyatını problemi çözme garantisi vermez.  Revizyon rinoplastisinde en iyi sonuç için sadece rinoplastide değil revizyon rinoplastisinde de – ki bunlar iki farklı operasyondur, deneyimli bir cerrah bulunuz.

Revizyon Rinoplastisi için ihtiyacınızı minimuma düşürmek için deneyimli bir cerrah bulunuz.  En az on yılda, yine en az 100’ün üzerinde rinoplasti gerçekleştirmiş olmalıdır.  Her yıl için kesin bir rakam vermek doğru olmyabilir fakat doktorun toplam deneyimidir  ve bu zamanla gerçekleşir.

Ameliyat sonrası  zaman dilimi önemlidir çünkü rinoplastide en son hali iki yıldan önce göremezsiniz.  Aynı şekilde, cerrahlar zaman içerisinde kendi sonuçlarını değerlendirmeye alarak tekniklerinde değişiklikler yapmalılardır.  On yılın üzerinde yüz rinoplasti gerçekleştirdikten sonra devam etmekte olan estetik cerrahlar tatmin edici sonuçlardan dolayı muhtemelen daha da devam edeceklerdir.  Tatmin edici sonuçlar alamayanlar sıklıkla on yıl geçmeden bu operasyonu yapmaktan vazgeçerler.  Estetik cerrahlar, pek çok insan gibi, başarıdan haz duyarken başarısızlıktan da kaçarlar.

Yine de en deneyimli ellerdeyken bile bazı ameliyatlar revizyon gerektirebilir.  Eğer gerçekten de revizyona gereksiniminiz varsa ameliyattan sonra en az bir yıl bekleyiniz.  Çünkü burnunuzun görüntüsü zaman içerisinde değişebilir, iki yılda bile revizyon Rinoplastisi için ihtiyaç olmayabilir.

Düşüncelerin Sonuçlandırılması

Rinoplasti, burnunuzun görüntüsünü değiştirmek için kıkırdak ve kemiğinde değişiklikler yapar.  Operasyon kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenir.  Bu estetik cerrahlar tarafından yapılan en zor kozmetik uygulamadır çünkü iyileşme sürecindeki etmenler kontrol edilemez.  Bu uygulamada deneyimli bir estetik cerrah bulmanız oldukça önemlidir.  Kozmetik burun cerrahisi yeni bir görüntü yaratma potansiyeline sahiptir ve yeni bir özgüven sunar.  Sadece dikkatli olunuz.

Burun estetiği  ameliyatı için ipuçları

•Estetik cerrahınızı görmeden önce tam olarak neyin değişmesini ve nasıl değişmesini istediğinizi bilin.  Liste hazırlayın.

•Planlanan değişiklikler hakkında estetik cerrahınızla net bir şekilde birbirinizi anladığınızdan emin olunuz.

•Burun ameliyatının zorluğunu önemsemeyen bir cerrahtan kaçınınız.

•Ameliyattan önce çenenizi de birlikte gözden geçirmeyi unutmayınız.  Eğer cerrahınız, rinoplasti yerine veya ile birlikte çene implantı öneriyorsa önemle dikkate alınız.

•Yaşlandıkça yeni burnunuza alışmanız daha zorlaşacaktır.  Eğer kırktan daha yaşlıysanız bunu göz önünde bulundurunuz.

•Anlamalısınız ki yüzde 20 olasılıkla revizyon ameliyatına ihtiyaç duyacaksınız.

•Cerrahınızdan revizyon için fiyat almak bir işe yaramayacaktır çünkü pek çok hasta revizyon için farklı bir cerrah tercih etmektedir.  Cerrahınız kaç tane hastanın ikinci bir operasyon geçirdiğini bilmeyebilir.

•Ameliyattan üç gün önce tüm burun ilaçlarını bırakınız.

•Cerrahınızdan ameliyat için büyük bir damak bloğu isteyiniz.  Bu ağzınızın üst kısmından lokal anestezi yapacak ve sonrasında çok daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

•Ameliyat esnasında ve sonrasında kan yutmak mide bulantısı ve kusma durumunu artırdığı için genel anestezi talep ediniz.  Genel anestezi altında hastalar uygulama esnasında kan yutmaktan korunurlar oysaki sedasyon altındaki hastalar sıklıkla uygulama boyunca kan yutarlar.

•Burun yollarını nemli tutmak ve rahat ettirmek için ameliyattan sonraki ilk iki hafta oda nemlendiricisi ve burun spreyi kullanınız.

•İlk birkaç gün ödemi azaltmak için yatan koltukta veya yastık desteğiyle başınız yukarıda kalacak şekilde uyuyunuz.  Sık sık buz uygulayınız!

•Eğer revizyon ameliyatına ihtiyaç duyarsanız, en son burun operasyonunuzdan sonra en az bir yıl bekleyiniz.

Burun estetiği için estetik cerrahınıza sorulacak sorular

Kaç tane rinoplasti gerçekleştirdiniz?

Ne kadar zamandır rinoplasti yapmaktasınız?

Ameliyatla nefes almamı iyileştirebilir misiniz?

Açık mı kapalı rinoplasti mi uygulamayı planlıyorsunuz?

Sentetik malzeme kullanacak mısınız?

Burun tamponu takılacak mı?

Revizyon ameliyatı konusundaki politikanız nedir ve ne kadar süre geçerli?

Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

    Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun