Botoks Uygulaması ve Kullanım Alanları

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun
  botoks

  Botoks Uygulaması ve Kullanım Alanları

  Botoks bakteriden alınan bir proteinle kırışıklıkları gidermek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin tercih edilmesinin nedeni ise çok basit: Pek çok etken cildimizi yoruyor. Yaşlanma, stres, güneş, sigara, hava kirliliği, menopoz ve çok daha fazlası, cildimizin yorgunluğunun temel sebebi. Bu etkenler ile hücre düzeyinde serbest radikallerin üretimi hızlanıyor. Yani cildimiz kırışmaya başlıyor. Bu tür etkilerden tamamen korunmak mümkün değil ve korunsak bile yaşlanma doğal bir olan ve bundan kaçınmak söz konusu değil.

  Konu ile alakalı geniş makaleyi aşağıda bulabilir ya da hemen doktorunuza ulaşabilirsiniz.

  Olmasın da zaten ama cildimizi desteklememiz, yoğun kırışıklıkların önüne geçmemiz, zararlı faktörlerin etkilerini azaltmamız mümkün. Bunun en çok tercih edilen, en çok etkili olan ve en iyi yolu ise Botoks! Peki, Botox nedir, ne değildir, nasıl uygulanır, nerelerde kullanılır? Tüm bu soruların cevapları ile devam ediyoruz.

  Botoks, aslında Clostridium Botulinum olarak adlandırılan bir bakteriden elde edilen, bir proteindir. Çok uzun yıllardır, göz ve nörolojik tedavilerde kullanılan protein, kırışıklıkları gidermek amacı ile de yaklaşık bir 10 yıldır tercih edilmektedir. Güvenli ve başarılı bir uygulama oluşu, Botox ‘u farklı kılıyor. Bu yüzden kullanımı yaygınlaşıyor ve uygulanın de gelişmesi mümkün oluyor. Botoks özellikle orta ve derin kırışıklıkların giderilmesinde etkili olan bir uygulamadır ve bunun yanı sıra geniş bir kullanım alanı karşımıza çıkar. Kullanım alanlarına değinmeden önce ise Botoks ’un etki etme şekli ile kimlere uygulanabileceğinden bahsedelim.

  Kırışıklıklarımız, mimik hareketlerimizin bir sonucudur. Dinamik çizgiler, yüz ifade çizgileridir. Gülme, ağlama, kızma ve konuşma gibi tüm hallerde, yüzümüz farklı şekiller alır ve farklı dinamik çizgiler ortaya çıkar. Bunlar yaşamın olağan getirileridir. Ancak bu çizgileri geriletmek, yani görünümlerini azaltarak daha genç görünmek Botox ile mümkün. Botoks ’un bu çizgilere etkisi ise enjeksiyon ile verilen proteininin, sinirlerdeki geçişi bloke etmesi ile gözlenir. Bu sayede kas kasılması engellenir ve bu bölgedeki derinin daha gergin olması sağlanır. Ancak zamanla botoks tek başına yeterli olmayacaktır. Bu durumda lazer, peeling, dolgu maddesi enjeksiyonu gibi farklı uygulamalar ile Botox’un desteklenmesi gerekir.Bu uygulamayı kimlerin yaptırabileceği ise en çok sorulanlardan biri oluyor.

  Kimler Botoks yaptırabilir

  ? 18 yaş ve sonrası uygulamanın yapılması mümkündür. 18 yaş öncesi kesinlikle uygulanmamalıdır. 65 yaşa kadar yapılabilmekte ve etkili sonuçlar vermektedir. Doktorunuz ile görüşerek, siz de durumunuzu değerlendirebilir ve doğru bir uygulamanın detaylarını doktorunuz ile birlikte ortaya koyabilirsiniz. Tedavinin genellikle 10 – 15 dakika kadar kısa sürede yapılabilmesi ise sorunsuz bir şekilde işlemin tamamlanabileceğini gösteriyor. Uygulamanın etkilerini ise ortama olarak 2 hafta kadar sonra görmeye başlarsınız. Botoks fiyatları ise uygulamaya göre değişiklik göstereceğinden, doktorunuz ile detaylı bir değerlendirme yaptıktan sonra bilgi edinebilirsiniz.

  Botox Kullanım Alanları

  Genellikle kırışıklık tedavisindeki kullanımı ile bilinen ve bu alanda etkinliği ile dikkatleri üzerine çeken Botoks, aslında bildiğimizden çok daha geniş bir kullanım alanına sahip. Öyle ki, cilt kırışıklıkları tedavisinden önce göz hastalıkları ve de nörolojik tedavilerde kullanımı ile biliniyor ve yaygın olarak kullanılıyordu. Son 10 yıl içerisinde ise cilt uygulamalarındaki kullanımı ile hayatımıza girdi. Peki, başka hangi alanlarda Botoks kullanımı söz konusudur?

  • Alın çizgileri en çok şikâyet edilen kırışıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor ve bu bölgede oluşan kırışıklıklarda Botox oldukça etkili bir çözüm olmaktadır.
  • Çatık kaş görünümüne sebep olan iki kaş arasındaki kırışıklıklar, yaşam boyunca tekrarlanan bu hareketin bir sonucu da olabilir, genetik faktörlerin etkisi ile erken bir kırışıklık gözlenmiş de olabilir. Her hâlükârda Botoks uygulaması ile bu duruma bir çözüm getirilebilmektedir.
  • Daha bir görünümün elde edilmesi amacı ile bakışlar şekillendirilebilir. O da şöyle oluyor ki, her iki kaşın da yan taraflarının yukarıya kaldırılması ile daha dikkat çekici bir göz çevresi oluşturulur. Tabi bu uygulamada da yine sahne de Botoks ‘u görüyoruz.
  • Gözlerin yan taraflarında oluşan ve kaz ayağı olarak ifade edilen çizgiler, kadınların en çok şikâyet ettiklerinden biridir. Bu yüzden de pek çok kez çözüm aramış ve etkili bir yöntem ile tanışmamış olabilirsiniz. Ancak bu konuda en etkili yöntemlerden biri Botox olmaktadır.
  • Burun köküne yakın alanda yer alan yatay çizgilerden kurtulmak da çok kolay. Farklı yöntemler, belki kozmetik ürünler ile çözüm aramanıza gerek yok.
  • Burun ucunun düşüklüğünün kaldırılması, yüzün merkezini oluşturan burunun daha estetik görünmesini sağlar ve kişinin sosyal yaşamında da oldukça etkilidir. Bu uygulamada ise Botox önemli bir parçadır.
  • Sigara içimi çizgileri olarak ifade edilen üst ve alt dudaktaki dikey çizgiler, Botoks ile ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Gülerken üst dişetlerinin görünmesi, yapısal bir durum olabilir ancak bundan rahatsızlık duyanların, çözüm yolu bulması mümkün. En güzel ve en başarılı yöntem ise yine Botox uygulaması olacaktır.

  Tüm bunlar Botoks ’un kullanıldığı özellikle kırışıklık tedavisinin yapıldığı alanlardır. Ancak kullanım alanlarını bunlar ile sınırlandırmak mümkün değil. Dudak köşelerinin yukarıya doğru kaldırılması, alt dudak ile çene arasında oluşan yatay çizginin yok edilmesi, çenedeki çakıl taşı görünümünün düzeltilmesi ve pürüzsüz bir cildin oluşması, boyunda oluşan yatay çizgilerin ve dikey bantların ortadan kaldırılması gibi daha pek çok uygulamada Botoks etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra aşırı terleme problemleri de yine bu protein ile ortadan kaldırılabiliyor. Kısacası Botox sadece bir kırışıklık giderici değil, insan vücudunda pek çok farklı alanda kullanımı olan bir proteindir. Botoks fiyatları ise uygulamanın türüne göre değişecektir. Hangi tedavi için, hangi uygulamada, hangi aşamada kullanılacaksa, buna göre doktorunuz size bilgi verecek ve fiyatlar da buna göre belirlenecektir. Önemli olan ise sizin için doğru tedavi planlamasının yapılması ve hayal ettiğiniz uygulamanın gerçekleştirilmesidir.

  Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.