Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı

Tıpkı bayanlarda olduğu gibi; erkeklerde de zaman zaman istenmeyen bazı rahatsızlıklar, tıbbi müdahale gerektiren durumlar olabilir. 

Bu rahatsızlıklardan birisi de Jinekomastidir. Jinekomasti; erkeklerde bazı dış etkenlere bağlı olarak görülebilen meme büyümesidir. 

Bu durumun alkol ve sigara tüketimi, çeşitli sağlık problemleri, bazı hormonal bozukluklar, kullanılan ilaçlar gibi birçok nedeni olabilir. 

Bu problem ilaç tedavisi ve ameliyat ile tedavi olmak üzere iki farklı şekilde tedavi edilir. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumda, ameliyat ile tedavi yöntemine başvurulur. 

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti hastalığının sizde olup olmadığı konusunu jinokomasti belirtileri nelerdir, sorusunun yanıtına bakarak tahmin edebilirsiniz. 

Kendi başınıza belirtilere bakarak teşhis koymanız elbette mümkün değildir. Ancak belirtilerin birkaç tanesinin sizde var olduğunu fark ederseniz bu durumda vakit kaybetmeden bir hekime muayene olmalısınız.

Göğüslerde jinekomasti geliştiğinin işaretleri:

 • Göğüslerde hassasiyet hissi
 • Göğüs dokusunun bombeli ve şiş bir görünümünün olması
 • Göğüste ağrı ya da acı hissi
 • Tek göğüste ya da her iki göğüste meydana gelen meme başı akıntısı
 • İki göğsün büyüklüklerinin asimetrik şekilde görünmesi
 • Göğüs ucunun alt kısmında yumru hissi oluşması

Bu belirtiler var ise erkeklerde meme kanseri görülme ihtimali de vardır. Ancak erkeklerde meme kanseri genel olarak göğüs ucunun etrafında konumlanmaz.

Ayrıca meme kanserinin kendine has belirtilerinin de varlığı kontrol edilmelidir.

Meme kanseri belirtileri:

 • Dokuda sertlik hissedilmesi
 • meme ucunun arka tarafa doğru çökük olması
 • Koltuk altında lenf bezlerinin büyümesi
 • Derinin çukurlaşarak içe doğru çökmesi

Bu durumlardan herhangi birinin varlığı ciddiye alınarak hekime gidilmelidir. Kanser tedavilerinde başarı oranının artması hastanın erken teşhisinin mümkün olmasıdır.

Bu bireylerde meydana gelmiş olan sağlık probleminin bir başka önemli belirtisi de cinsiyet hormonlarının dengesizliğidir.

Bireyin vücudunda bulunan östrojen ve testosteron hormonlarının seviyeleri olması gerektiği gibi değildir. Özellikle meme büyümesini tetikleyen hormon östrojendir.

Erkekler ve kadınlar vücutlarında her iki cinsiyetin hormonlarını taşırlar. Ancak bu sağlık sorununun görüldüğü erkeklerde östrojenin normalden fazla olması kadınların ergenlik döneminde olduğu gibi memenin büyümesini tetiklemektedir.

Bu nedenle bu belirtiler fark edildiğinde vakit kaybedilmeden bir hekime muayene olarak hormonların dengesinin bozuk olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer var ise nedeni bulunarak ona yönelik tedavi planlaması yapılır.

Peki, jinekomasti ameliyatı nedir?

Jinekomasti ameliyatı; ilaç tedavisinin yeterli olmadığı ve istenilen sonucun alınamaması durumunda, mastektomi adı verilen, endoskopik şekilde yapılan bir cerrahi operasyondur. 

Ameliyatta kullanılan mastektomi ise; çıkarılacak olan meme dokusunun, ilk önce küçük bir kamera yardımı ile görüntülenmesi işlemidir. 

Bu işlemden sonra hastanın iyileşme süreci oldukça kısalmaktadır.   Ameliyat ile meme dokusu; bir daha aynı problemi oluşturmayacak şekilde temizlenir. 

Bu sırada lokal yada genel anesteziden de faydalanılabilir. Mastektomi; meme büyümesinin meme bezlerinden kaynaklanması durumunda tercih edilen ve uygulanan bir işlemdir. 

İşlemin yapılışı ise şu şekildedir; meme altında bulunan ve meme dolgunluğuna neden olan kitlenin, meme başının hemen alt kısmından yarım çember şeklinde ki bir kesinin çıkarılır. 

Eğer; memede ki büyüme aşırı yağdokusundan kaynaklı bir büyüme ise, bu durumda çoğunlukla Liposuction yöntemi uygulanır. 

Bu memede ki şişliğe neden olan yağ dokusunun temizlenmesi işlemidir. Bu işlem sırasında yağlar ince kanülerin yardımıyla vakumlanır. İşlemin uygulanmasından önce; kanama olmaması yada kanamayı en aza indirmek amacıyla, göğüs bölgesine özel solüsyonlar enjekte edilir. 

Bu yönteme benzeyen bir başka yöntem ise; Lazer Liposuction yöntemidir. 

Bu da aynı şekilde memede belirgin ve ciddi biçimde bir yağ dokusu olması durumunda uygulanır. Uygulanış şekli şöyledir; Lazer ışınları ile memede ki yağ dokusu yakılır ve meme bezleri eritilir. 

Bu yöntem; ameliyat izi kalmasını istemeyen hastaların başvurduğu bir tedavi yöntemidir. 

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Jinekomasti ameliyatı fiyatları, jinekomasti işlemi yaptırmak isteyen bireylerin en çok merak ettikleri konulardan biridir.

İşlemin ne kadar ücret tutacağı elbette önemli bir konudur. Ancak işlemin ücreti hakkında hasta muayenesi olmadan herhangi bir yorumda bulunmak doğru olmaz. 

Çünkü kişinin muayenesinde kişiye özel durumlara göre diğer bireylerden farklı bir fiyatlandırma yapılabilir.

Sağlık konusunda hemen hemen her prosedür standart bir yapıda uygulanmaz. Bireyin sağlık geçmişi, sahip olduğu hastalık durumu, kullanması gereken daimi ilaçlarının olması vb. durumlar işlemi farklı şekilde değerlendirmeye neden olabilir.

Bu nedenle jinekomasti ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak isteyen bir bireyin ilk olarak bir hekim muayenesinden geçmesi gereklidir. Ancak bu şekilde doğru bir sonuca ulaşılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

Jonekomasti ameliyatı sayesinde bu sorun kolaylıkla çözülebilir. Ancak hormon dengesizliklerinde ve kitle varlığında daha farklı ve daha uzun süreli tedaviler uygun görülebilir.

Burada karar tamamen hekim ile hastanın birlikte verecekleri bir karardır.

Jinekomasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

 • Bu dönemde operasyonun ardından ilk 3 gün sıcak su, banyo yapmak, sauna ve hamam gibi mekanlardan uzak durmak ciddi anlamda önemlidir.
 • Jinekomasti sorunu ameliyat ile çözüldüğünde tekrarlamayan ve kalıcı çözüme ulaştırılabilen bir sağlık problemidir. Ancak nadiren işlem yeniden tekrarlayabilir.
 • Hastanın çok kilolu olması ya da vücudunda yağ oranının ciddi şekilde artması sonucu hastalığın yeniden ortaya çıkma ihtimali oldukça artmaktadır.
 • Kişinin kilo alması ve obezite ile mücadelesinde daha sık rastlanan bir durumdur. İlk olarak bir diyetisyen yardımı ile kişinin yeniden kilo almasının önüne geçilebilir. Kilo bireylerde hormon bozukluğuna neden olan bir durumdur.
 • Yeşil yapraklı sebzeler, saalata, ton balığı vb. besinler tüketilebilir.

Kaynakça:

https://www.medicinenet.com/gynecomastia/article.htm

https://www.nhs.uk/common-health-questions/mens-health/what-is-gynaecomastia/

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts