Six Pack Ameliyatı

Six Pack Ameliyatı

Six pack ameliyatı her bireye yapılamayan ve yapıldığında kişiyi estetik bakımdan ciddi anlamda tatmin eden bir operasyondur.

Bu operasyonun bir estetik cerrah kontrolünde ve bir ameliyathane ortamında yapılması gerektiğine dikkat edilmelidir. 

Peki, six pack ameliyatı nedir?

Six pack ameliyatı daha çok fit vücuda sahip olan ve uzun uğraşılar sonucunda karın kaslarını belirginleştiremeyen bireylerde uygulanan bir cerrahi işlemdir.

İşlem kadın ya da erkek hastalarda uygulanabilir. Uygulama biçimi bakımından iki cinsiyet arasında herhangi bir farklılık yoktur.

Kişi her ne kadar fit olması gerekse de çok fazla yağ oranının düşük olmaması gerekmektedir. Kas kütlesi aşırı yoğun olan bireylerde zaten karın kası kendiliğinden oluşur. 

Bu işlemin yapıldığı kişilerde zayıf şeklinde tabir edilen kişilerdir.

Bazen bireyler düzenli egzersiz yapsa bile egzersizin yoğunluğunu daha fazla arttırmak istemediğinde ya da beslenmesinden karbonhidratın oranını daha düşük tutamadığında karın kasları yeterli miktarda belirginleşmez.

Kişilerden gelen kaslı karın görünümünü, estetik cerrahinin birçok alanında sıklıkla kullanılan liposuction (bölgesel yağ alma) ve yine aynı şekilde estetik cerrahinin birçok tercih edilen yağ transferi tekniklerini sentezleyerek gerçekleştirmek mümkündür.

Six Pack Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Six pack ameliyatı hakkında en çok merak edilen konulardan biri de six pack ameliyatı nasıl yapılır, sorusudur.

Öncelikle hastanın işleme uygun bir vücut yapısının olup olmadığı yapılan testler sonucunda gözlemlenir. Kişinin vücut yağ oranı, tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının durumu gibi işlem için gereken tüm değerlendirmeler yapılır.

Six pack ameliyatı karnın bazı bölgelerine liposuction uygulaması ile bazı bölgelerine de yağ eklenmesi ile yapılmaktadır.

Değerlendirmeler sonucunda kişinin de işleme dahil olması sağlanır.

Bunun için ilk olarak hekim tarafından kişinin karın bölgesinin görüntüsü bilgisayar ortamına aktarılır. 

Ardından hekim hastaya nasıl bir görünüme sahip olacağını tahmini şekilde gösterir. Bu görüntü üzerinde hasta dilediği şekilde oynama yapabilir. 

Elbette bu değişimlerin ekstrem olması durumlarında hekimi gerekli uyarıları yapar ve neyin mümkün neyin imkansız olduğunu da bildirir.

Sonrasında işlem gününde hastanın nasıl gelmesi gerektiği (açlık saati, sigara içmeyi işlemden kaç saat önce bırakması gerektiği vb.) konusunda hekimi gerekli uyarıları yapar.

İşlem günü hastanın hekimin önerdiği şekilde gelmesi işlem süresini kısaltır ve daha kolay, sağlıklı gerçekleştirilmesini mümkün kılar.

Kişiye genellikle bu işlemde genel anestezi tekniği uygulanmaktadır. Ancak bazen sedasyon anestezi tekniği ile de operasyon gerçekleştirilebilir.

İşlem sırasında ilk olarak hekim tarafından kişinin karın bölgesine gerekli çizgiler atılır. Matematiksel olarak oranlar düzgün bir şekilde ayarlanır ve simetrik bir görünüm elde etmeye özen gösterilir.

Daha sonra kişinin karın gerçek kasındaki gibi inik çizgileri ve bombeli kısımları belirginleştirilir. Bunun için çizgi şeklinde içe çökük kısımlardan liposuction tekniği ile küçük kanüller yardımıyla yağ dokusu alınır ve bombeli kısımlara az bir miktar cilt altı tabakasına yağ eklenir.

Ardından işlemin anesteziden uyandırılması için gerekli işlem prosedürleri uygulanır.

Kişi uyandıktan sonra post operatif (ameliyat sonrası) rutin kontrollerinin yapılması için servise alınır.

Serviste hastanın ilk saatler tansiyon, nabız ve oksijen gibi vital bulgular dediğimiz durumları kontrol edilir. 

Bu sırada sıvı desteği de serumlar ile sağlanır.

Kişinin hastanede  1 – 2 gün kalması beklenir. Nadiren de olsa bu süre birkaç gün daha uzayabilir.

Ardından kişiye ağrı kesici yazılabilir ve herhangi bir sorun yoksa taburcu işlemleri yapılır.

Six Pack Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Six pack ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde kişinin sürece yardımcı olabilmek adına yapabileceği birtakım uygulamalar vardır.

Bunlar esasında her bireyin hayatında dikkat etmesi gerekenler grubuna giren hususlardır. Bu dönemde de dikkat edilmeleri sürecin hem daha sağlıklı hem daha hızlı hem de daha kolay geçirilmesine yardımcı olur.

Kişinin bu dönemde beslenmesine dikkat etmesi önemlidir. Besinleri seçerken öğünlerde dengeli ve doğru tercihler yapılmalıdır. 

Hazır gıdalardan, gereksiz ilaç kullanımından vb. kaçınmak önemlidir.

Bol bol su içmek de bu dönemdeki bireylere önerilebilecek durumlardan biridir.

Bu dönemde çok abartmadan  yeşil çay veya başka bitki çayları da tüketilebilir.

Six Pack Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Six pack ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hekim tarafından hastaya taburcu olmadan önce mutlaka bildirilir.

Kişinin bu unsurlara gereken özeni göstermesi sağlığı için çok önemlidir.

  • Bu dönemde karın bölgesi darbelere karşı korunmalıdır. Dokular özellikle ilk ay henüz toparlanmadığından darbe almak kanama oluşumuna veya şekil bozukluğuna yol açabilir. Kişi darbe almış ise ya da çarpmış ise mutlaka hekimine durumu bildirmelidir.
  • Kişinin bu dönemde opere edilmiş olan kısımlarında ödem, şişlik, kızarıklık gibi durumların olması oldukça doğal bir durumdur. Operasyondan kaynaklanan bu durumlar için herhangi bir tedavi prosedürünün uygulanması gerekli değildir. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden bu durumlar ortadan kalkar.
  • Operasyon sonrası dönemde kesinlikle birkaç ay dokular kendine gelene kadar egzersiz, özellikle de karın egzersizleri yapılmamalıdır. Kişinin kısa ve sakin yürüyüşler yapmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak egzersiz yaşamına geri dönmek için hekime danışmak ve karın muayenesi olmak önemlidir.
  • Kişideki şişlikler ilk ay azalarak kendiliğinden normale döner. Kişinin karın bölgesine enjekte edilen yağların bir kısmı vücut tarafından absorbe edilir. Ardından kalan görüntü kişi kilosunu koruduğu sürece kalıcıdır.
  • Hastanın kilosunu koruması gerekmektedir. Kilo alındığı takdirde yağların alındığı bölgelere vücut yağ depolamaya başlar ve çizgiler bir süre sonra kaybolur. Düz bir karın görüntüsü geri gelir. Bu nedenle beslenme düzeninize oldukça dikkat etmelisiniz.

Kaynakça:

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.