Meme Dikleştirme – İzsiz Toparlama

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun
  Kadın memesi vücudun öne doğru en çıkıntılı bölümüdür. Bu sebeple yaşlandırıcı etkilerin sorumlusu olan yerçekiminden fazlaca etkilenir.

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

  Konu ile alakalı geniş makaleyi aşağıda bulabilir ya da hemen doktorunuza ulaşabilirsiniz.

  MEME ESTETİĞİ, MEME SARKMASI, MEME DİKLEŞTİRME – TOPARLAMA

  Kadın memesi vücudun öne doğru en çıkıntılı bölümüdür. Bu sebeple  yaşlandırıcı etkilerin sorumlusu olan yerçekiminden fazlaca etkilenir. Kadın hayatının çeşitli dönemlerinde etkisini gösteren hormonal değişiklikler ve dengesizlikler meme dokusunun sarkmasına yol açar. Meme sarkmaları, meme toparlama ve meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilir. Bu operasyonlar  genel olarak tıbbi terminolojide “mastopeksi” olarak adlandırılır. Bazen sarkmayla birlikte meme başında aşırı genişleme oluşur ki bu durum mastopeksi işlemi esnasında gençlikteki normal sınırlarına çekilir.  Meme sarkmasına sebep olan etkenleri özetleyecek olursak;

  • Gebelikler
  • Emzirme
  • Sık kilo alıp vermeler
  • Yaşlanma
  • Yerçekimi
  • Yapınız ve genetik mirasınız
  • Hormonal faktörler, hormon ilaçları vs.

  Yukarıdaki sebeplere baktığımızda,  her kadının yaşamının bir döneminde belli derecelerde meme sarkması  sorunu   ile karşı karşıya geleceği  açıktır. Günümüzün kötü beslenme koşulları  sık kilo alıp vermeler, kadınlarda sarkmalar, selülitler ve çatlakların görülme sıklığını  artırmıştır. Artık kadınlarımızın kaliteli yaşam beklentisinin artması ve orta yaş kavramının değişmesi bu tip operasyonların sıklığını artırmıştır.

  MEME ESTETİĞİ, MEME DİKLEŞTİRME İÇİN UYGUN MUSUNUZ?

  Meme estetiği meme boyutlarını belirgin olarak değiştirmez veya sarkma nedeniyle içi boşalan üst kısımları dolgun hale getirmez.  Bununla birlikte memeler hem büyük hem sarkık olabilir. Eğer memeleriniz hem sarkık hem de içi  boşalmışsa mutlaka büyütme işlemini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer büyükse meme küçültme ile birlikte meme dikleştirme yapılabilir.

  Aşağıdaki durumlar sizin için geçerli ise meme toparlama-dikleştirme işlemini düşünebilirsiniz:

  • Fiziksel olarak sağlıklı ve sabit bir kiloyu devam ettirebiliyorsanız.
  • Sigarayı bırakıp azaltabilecekseniz
  • Gerçekçi beklentileriniz varsa
  • Memenizin sarkması, şeklinin deforme olması ve içeriğinin boşalması
  • Memenizde düzleşme ve uzama  veya bir sap ile göğüs duvarına adeta tutunuyorsa
  • Meme başlarınız meme altındaki oluğun daha altındaki bir seviyeye inmişse
  • Meme uçlarınız aşağıyı gösteriyorsa
  • Gevşemiş deri ve büyümüş meme başlarınız varsa
  • Bir memeniz diğer memenizden daha aşağı seviyede ise

  OPERASYON ÖNCESİ YAPMANIZ GEREKENLER

  Öncelikle daha sonra memenizde oluşabilecek değişiklikleri operasyon öncesi ile karşılaştırabileceğimiz bir mamografi çektirmeniz faydalı olacaktır.  Operasyon öncesinde sigaranın bırakılması daha çabuk ve sorunsuz iyileşmenizi sağlar. Aspirin ve antiinflamatuar ilaçların 2-3 hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Sıklıkla kullanılan bitkisel ilaçlar veya bitkisel destek gıdaları mutlaka operasyon öncesinde kesilmelidir.

  OPERASYON DETAYLARI

  Günümüzde mastopeksi işlemi farklı insizyon  ve operasyon teknikleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Burada kullanılacak yöntem sizin meme özelliklerinize göre belirlenecektir. Bunlar;

  • Memenizin hacimsel büyüklüğü ve şekli
  • Meme başınızın pozisyonu ve büyüklüğü
  • Memenizin sarkma derecesi
  • Ne kadar cilt fazlalığınızın olduğu
  • Cildinizin gevşeklik derecesi ve elastisitesi

  İZSİZ  OPERASYON MÜMKÜN MÜ?

  İyi seçilmiş uygun olgularda mümkün. Bunun için iki farklı yaklaşım mevcut. Birincisi implante edilen taşıyıcı malzeme ile memenin yük çeken bağlarını kuvvetlendirmek. Bu yöntemde eğer meme büyütme gerekecekse kendi vücudunuzdan alınan yağ transferi ile kombine edilebilir. Böylece aynı esnada vücudunuzun fazla yağ birikimi olan bölgelerinin şekillendirilmesini de sağlayacaksınız. Yukarıda bahsettiğimiz yöntem Japonya, Kore ve Çin’de ırksal özellikler nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir ve “scaffolding mastopexy” prosedürü olarak adlandırılmaktadır. İkinci yöntem koltuk altından girilerek memenin taşıyıcı bağlarının tutunduğu “fasyanın” gerdirilmesi işlemidir. Büyütme gerekmeyen orta derece sarkmalarda  kullanılır. Eğer bu yeni yöntemler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteseniz konsültasyon için başvurabilirsiniz.

  KLASİK OPERASYONEL YÖNTEM AŞAMALARI NASILDIR?

  A. Anestezi süreci:

  Konforunuz için başlangıçta sakinleştirici ilaçlar  verilecektir. Operasyon intravenöz sedasyon ve genel anestezi altında yapılabilir.

  B. İzler:

  Klasik yöntemler memede üç ayrı kesi ile yapılabilir. Bu kesiler meme başına ve memenin doğal kıvrımlarına gizlenmeye çalışılır. İzler ilk 6 ay boyunca kırmızı ve açık pembe tonlarda iken 1. senenin sonunda cilt rengi tonlarına dönmeye başlar. Şimdi yapılan kesilere  göz atalım;

  a- Meme başı çevresinden

  meme_diklestirme_clip_image001meme_diklestirme_clip_image002

  b- Meme başı çevresi ve meme altı oluğa dik yerleştirilen “lolipop” tarzı

  Meme Estetiği Meme Dikleştirmememe_diklestirme_clip_image002

  c-Ters “T”  veya “çapa” olarak adlandırılan yukarıdakilere ilaveten memealtı oluğun dahil edildiği yöntemler

  meme_diklestirme_clip_image005meme_diklestirme_clip_image006

  C. Memenin şekillendirilmesi

  • Kesiler yapıldıktan sonra
  • Meme konturlarını ve şeklini oluşturmak için meme dokusu yukarıya taşınır
  • Meme başı ve  çevresi gençlikte olduğu gibi daha yukarı yerleştirilir
  • Eğer meme başı genişlemişse standart ölçülere küçültülür
  • Fazla gevşek  cilt alınıp daha sıkı bir meme oluşturulur

  D. Operasyonun sonlandırılması

  Meme dokusu yeniden şekillendirilip  fazla deri alındıktan sonra operasyon sonlandırılır. Memede yapılan işlemeler doğal konturların içine gizlenir. Görünür olacağını düşündüğümüz izler ise zamanla solup cilt tonuna döneceklerdir. İzler kalıcıdır fakat zaman içinde soldukları için seçilemezler.

  E. Sonuçları ne zaman görürüz

  Sonuçları derhal görmek mümkündür. Eğer lolipop tarzı insizyon kullanılmış ise memenin tam olarak oturması 3 ayı bulacaktır. Zaman içinde şekil daha belirgin hale gelecek erken dönemdeki morluk ve şişlikler kaybolup izler solacaktır.

  Erken İyileşme Dönemi

  Operasyon tamamlandıktan sonra özel bir pansuman ve bandaj uygulanacaktır. Erken iyileşme döneminde şişlik ve ödemi engellemek için destekleyici bir medikal sütyen 6-8 hafta süre ile kullanılacaktır. Eğer dren kullanılmışsa bunlar 1-3 gün arasında alınır. Genellikle basit bir ağrı kesici ve oral antibiyotik yeterlidir. Birinci haftanın sonunda işbaşı yapabilir sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Pansumanlarınız değişme süreci kontrolleriniz size özel olarak ayarlanacaktır.

  Geç İyileşme Dönemi

  Operasyonu takip eden ilk 2-3 ay içinde meme şekli ve pozisyonu oturmaya devam eder. İzler yukarıda bahsedildiği gibi solma sürecine girecektir. Mastopeksi sonuçlarının kalıcılığı uzun vadelidir. Bu durum ancak yaşlanma sürecinizden ve kilo alıp vermelerinizden etkilenecektir. Dolayısıyla genel meme sağlığınız açısından sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürmeniz ve kilonuzu muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz.

  Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.