Penis büyütme ameliyatı riskleri nelerdir?

Penis büyütme ameliyatı riskleri nelerdir?

Penis Büyütme Ameliyatı riskleri başlığı altında, ameliyatın doğasından kaynaklanan riskler ve bu ameliyata özel risklerden söz edilebilir. Ancak bu riskler minimum seviyededir. Zira Penis büyütme operasyonu tıbbi ve bilimsel bir işlem olduğundan, riskleri de bu yönde kabul edilebilir ölçektedir.

Anestezi Riskleri

Cerrahi girişimlerin temel risk faktörlerindendir. Hastanın başta anestezi olmak içine ilaçlara alerjisi, hassasiyeti olup olmadığı hakkında bilgi edinilmelidir. Detaylı tahliller de şarttır. Hasta doktordan bir şey saklamamalı, doktora tıbbi geçmişi hakkında yalan söylemek ya da bunu saklamak sorunlara yol açabilir. Genel anestezide ilaçlar hastanın; boyu, kilosu, sigara içmesi, alkolü ve genel sağlığı üzerine belirlenir. Bununla birlikte, kişinin daha önce ameliyat olup olmamış olması da bu noktada etkilidir. Herhangi bir ilaca olsa bile ilaç alerjisi, anestezi ilaçlarıyla alakalı olmasa bile, ilaç alerjisi kapsamına girer.  Hastanın genel kontrolü, ilaç hassasiyeti gibi konularda gerekli tetkikler yapılır. Riskler minimize edilse bile her halükarda risk oluşması mümkündür. 

Enfeksiyon Olasılıkları

Penis büyütme ameliyatı bir cerrahi operasyondur. Penis büyütme ameliyatlarında da diğer cerrahi operasyonlarda olabileceği gibi enfeksiyon riskleri yaşanır. Riskler, hastane personelleri tarafından uygun şartlar ve ortam sağlanarak minimize edilir. Uzman doktordan, hasta bakıcılara kadar bütün personel hijyenik bir ortam sunmaktadırlar. Enfeksiyon riski ne yazık ki sadece hastane içerisinde sürmez. Hastane dışarısına çıkıldığında da bu risk devam edecektir. Doku iyileşmesi sonlanması tamamlandıktan sonra enfeksiyon riski biter. Bu sebeple reçeteye antibiyotikler de dahil edilmektedir. Ayriyeten düzenli pansumanlar yapılması şarttır. Bunlar bir yana hastanın, bölgeye dair hijyeni ve uyması gereken kurallar ona aktarılacaktır. Kurallara doğru şekilde uyulduğunda enfeksiyon risk olmaktan çıkmış hale gelecektir.

Dikiş Açılması

Penis büyütme ameliyatları, Suspensory Ligament adlı, penisi bağlayan bağların kesilmesi aracılığıyla yapılmaktadır. Bağın kendisine tüylü kasıklardan, penise kadar kesik atılarak ulaşılacaktır. Tam da aynı bölgeye operasyonun bitimi esnasında dikiş atılarak o bölge kapatılır. İzi kaybolana kadar, dikişlerin iyileşmesi gerekmektedir. İlk zamanlar sırf bu sebeple çok fazla önem arz eder. Çünkü dikişler patlayabilir veya açılabilir. Zorlamamak, ani, hızlı ve yorucu hareketlerden bizzat uzak durulması elzemdir. Pansuman tarihlerine ve pansumana gösterilen özene dikkat edilmelidir. En ufak bir zarar dahilinde kesinlikle doktorunuzla konuyu görüşmeniz gerekmektedir. Dikişlere gelebilecek bir zarar durumunda enfeksiyon riski de artacaktır. Ameliyat izi kalmaması için bu durumun gerçekleşmesini önlemek şarttır. Dikişlerin izi yok olduğu takdirde bu bölgede enfeksiyon görülme olasılığı büyük oranda azalacaktır. İyileşme başarıyla gerçekleştiğinde artık enfeksiyon oluşmaz – enfeksiyon riski de olmaz.

Kanama – Pıhtılaşma

Fraksiyonel Lazer CO2 kanama riski daha az olsun diye yürütülen bir uygulamadır. Penis büyütme ameliyatlarında bu uygulama sayesinde çok az kanama ile ameliyat gerçekleştirilir. İyileşme evresini hasta açısından olumlu yöne çeviren de yine bu uygulamadır. Uzman hekim, ameliyat sırasında bir kanama veya pıhtılaşma durumunda hemen bölgeye müdahale etmelidir. Kan birikmesi ile karşı karşıya kalınması durumunda hekim direkt olarak müdahalede bulunacaktır. Bundandır ki penis büyütme ameliyatlarından 24 saat sonra tam manasıyla hasta taburcu edilebilmektedir. Operasyon sonrası ilk 24 saat ancak hastanın kanama ve pıhtılaşma riskleri mevcuttur.

Penis büyütme ameliyatları yukarıda bahsedilen temel riskleri taşımaktadır. Ancak hangi cerrahi yönteme bakacak olursanız bakın, hepsinde de burada görülen risklere rastlamanız mümkün. Bu durum tek başına penis büyütme ameliyatına özel bir olgu değildir. Bahsedilen neredeyse tüm ameliyat sırasında yapılabilecek ek müdahalelerle önlenebilir. İyileşme sürecinizi hızlandırmak ve kolaylaştırmak için sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Çünkü birtakım riskler hastanın dikkat etmesi gerekenlere dikkat etmesiyle üstesinden gelinebilir.  Katı gıdalar, ilk günler içerisinde kesinlikle ve kesinlikle tüketilmemelidir. Ani, yorucu ve hızlı hareketlerle hasta kendini zorlamamalıdır. Hasta kendi hijyen, bakım, pansumanlarına dikkat ve özen göstermeli

Yukarıda bizzat bahsi geçmiş olan risklerin dışında penis büyütme ameliyatlarıyla tam doğrudan bağlantılı çeşitli yan etkiler de vardır. Bu etkiler çok kısa süreli olup herhangi bir cerrahi operasyonda olabilir. Ağrı bilinen ve tespit edilebilen neredeyse ilk yan etkidir ve genel anestezinin etkileri geçmeye başladıkça artacaktır. Ancak ilk günün o güçlü ağrıları geçtikten hemen sonra çıkacak tüm ağrılar basit ağrı kesicilerle geçecek düzeydedir. Peniste şişme veya morarma gibi doku reaksiyonları ilk birkaç gün içinde geçmeye başlar. Ancak bu sorunlar bir ay içerisinde ortadan kalkar.

 

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts