PENİS KALINLAŞTIRMA AMELİYATI ÖNCESİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

PENİS KALINLAŞTIRMA AMELİYATI ÖNCESİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Ameliyatı öncesi gerekli muayene ve tahliller yapılmadır. Ardından tıbbi geçmişinizi detaylı, gerekli bilgileri içerecek şekilde doktora iletilmeli. Uygun bulunduğunuz takdirde, muayene ve tetkiklerin hemen ardından ameliyat tarihi verilmeyecektir. Yapmanız ve yapmamanız gerekenler hakkında bilgilendirileceksiniz. Bahsi geçen listeye dikkat etmelisiniz. Yoksa ameliyat esnasında veya sonrasında çeşitli ek sorunlar gelişebilir. Bu yaşanırsa, ek tedavi gerekebilir. Özetle ameliyat öncesi ve penis büyütme ameliyatı sonrası nelere dikkat etmelisiniz, sürece uyum sağlamalı ve en iyi şekilde atlatmalısınız.

Penis büyütme ameliyatı Öncesi

Tetkik

Cerrahi girişimlerin hepsindeki gibi penis büyütme operasyonuna da kan tahlili ve tetkik gerekir. Tetkikler, penis büyütme ameliyatından önce hastanın güncel sağlık bilgisini kontrol etmek amaçlı gereklidir. Operasyonu önleyen bir durum olma ihtimalini hasta bu tetkiklerde görebilecektir. Böyle bir ihtimal varsa, operasyon ertelenebilir veyahut yapılmamak üzere iptal edilebilir. Tetkikler bir de anestezi risk durumunu kontrol etmeye yarar. Hastanın, anestezi geçmişi ve daha önce ameliyat olup olmadığı hakkında bir inceleme yapılır. Sağlık geçmişiniz ameliyatı riske atmamak açısından önem taşır.

Kan Tahlilleri

Sağlık durumunu incelemek ve sorun tespit etmek için yapılan standart tahlillerdir. Çıkan sonuçlara göre ameliyat olup olmayacağınıza karar verilir.

İdrar Tahlilleri

İdrar tahlilleri de standart tahliller arasındadır. Kan tahlilinden elde edilemeyen sağlık sorunlarını tespit etmeye yarar.

Sedasyon Denetimi

Sedasyon ilaçları, penis büyütme ameliyatlarında  genel, lokal anestezilerin yerine kullanılabilir. Sedasyon ilaçları anestezi ilaç grubuna mensuptur. Anestezik etkiyi tam olarak vermez, Sedasyon denetimi, hastanun sedasyın ilaca yönelik tepkisini belirler. Alerji ve hassasiyet ameliyatın seyrini değiştirebilir. 

Yukarıda anlatılanların haricinde, penis büyütme için yapılacak önemli unsurlar şu şekildedir;

 • Ameliyattan en az 2 hafta önce sigara ve alkol tüketimi kesilmelidir. Bu zararlı alışkanlıklar ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek her türlü riski artırabilir. Ayrıca iyileşme aşamasını uzatabilirler. 
 • Ameliyat tarihinize bağlı olarak 7 gün boyunca seks – cinsel aktivitede bulunmayacaksınız. 
 • 7 gün öncesinden her türlü yorucu aktiviteden kaçının. 
 • 7 gün önceden dengeli ve düzenli bir diyete geçin. 
 • 2 gün önceden katı gıdaları yemeyi bırakın.

Penis Büyütme Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Ameliyat sonrası süreci 3 yoldan özetleyebiliriz. Süreçler ayrıdır ve bu süreçlerde yapılanlar birbirleriyle tamamiyle farklıdır. Bu ameliyat sonrasında yaşanabilecek, dikkat edilmesi gereken  hususları şu şekilde sıralayabilriz

Ameliyat Günü

 • Fiziksel ve zihinsel olarak hazırlanmanız gerekkiyor.
 • Duşunuzu herhangi bir ürün olmadan alın.
 • Rahat ve bol giyinin.

Ağrı Sızı Hakkında

Ağrı sızı bir çok ameliyatta olduğu gibi  bu ameliyat sonrasında  da yaşanabilir. Anesteezi ve sedasyon ilaçları etki kaybederkeni ilk 24 saat ağrınız çok kuvvetli şekilde olabilir. İlk 24 saatte bu sebep ile hastanede kalacaksınız ve ilaçlarınız verilecek.. Operasyon bittikten 24 saat sonra, ağrılarınız hafifler. Basit ağrı kesicilerle dahi kesebileceğiniz bir ağrı halini alır. Birkaç güne ağrılarınız tamamiyle yok olacak.

Hareketlenme

Genel anestezi geçtikten sonra yürümeye başlamanız gerekmektedir.

İlk iki haftaca kısa yürümeli ve mümkün mertebe bedeninizi çok yormayınız. Ani hareketler sorun  yaratabilir.

Pansuman

5-7 gün boyunca, penisiniz alçıya alınacaktır. Sargı, tuvalet yapmanıza engel olmaz.

Pansuman ve doktor muayenelerinizi aksatmadan, ajandanıza uyarak  yaptırmalısınız.

Beslenme

İlk günler katı tüketmemeniz gerekmektedir.

İkinci günün sonu, aşama aşama, azar azar katı gıda alın.

İlk haftayı atlattığınızda, normal beslenmeye dönebilirsiniz.

Özel diyetlere sahipseniz, diyetininiz ile konuyu konuşup 15 gün sonraya erteleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen ana konulara ek olarak penis büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda sıralanmıştır; 

 • Antibiyotiklerinizi ve diğer ilaçlarınızı düzenli kullanın. 
 • Önerilen süre boyunca diğer ilaçları almayı, sigara içmeyi ve alkol almayı bırakın. 
 • Kan sulandırıcı kullanmadan devam edin. 
 • Hijyen koşullarına dikkat edin. 
 • Şişlik, morluk ve ödem bir hafta içinde gözle görülür şekilde kaybolur. 
 • Tamamen iyileşmesi bir aya kadar sürebilir. 
 • Duş almak için 10 gün bekleyin. 
 • İlk cinsel deneyiminiz için 30 gün bekleyin. 
 • Uçak veya araba ile geliyorsanız ilk 5 gün bekleyin.
 • İlk 10 gün güneşlenmeyin ve solaryuma gitmeyin. 
 • Egzersiz programlarınıza başlamak için bir ay beklemeniz gerekiyor. 
 • Hafif fitness programları için 15 gün bekleyin. 6 ay boyunca okyanusta veya havuzda yüzmeyin.

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts