Badem Göz Estetiği

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan'a Sorun
  BADEM GÖZ ESTETİĞİ

  Badem göz estetiği üzgün, yorgun bakışlı düşük gözleri yeniden canlandıran bir uygulamadır. Gözün dış kenarını yukarıda göstermek için yapılan makyaja, kalıcı badem göz estetiği ile artık gerek kalmayacak.

  Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

  Konu ile alakalı geniş makaleyi aşağıda bulabilir ya da hemen doktorunuza ulaşabilirsiniz.

   

  Bu uygulama hangi göz yapıları için uygundur?

  Kadınlar her zaman göz dış kenarlarının hep yukarıya doğru çekik olmasını arzu ederler. Çünkü iletişim ve algı oluşmasında yüzün merkezine oturan gözler ve bakışlar, ifadenin en önemli belirleyicisidir. Kuzey ülkelerinde yaşayan insanların göz dış kenarları daha yukarıdadır. Anadolu’da ve Ortadoğu’da yaşayan kadınların göz yapıları çoğunlukla aşağıya doğrudur. Bu da genç yaşta dahi dış kenarları düşük gözlerde yorgun, üzgün, mutsuz ve yaşlı bir yüz ifadesi ve bakışları beraberinde getirir. Badem Göz Estetiği ile bu soruna kalıcı çözüm getirilmekte, özellikle kadınlar, 30 dakikalık mini cerrahi operasyonla bilimsel olarak güzel göz tarifine karşılık gelen gözlere sahip olmaktadır.

  Hasta bu operasyona nasıl hazırlanır?

  İşlem öncesinde hastanın fotoğrafı dijital ortamda incelenip, kaş ve gözün dış kenarı için en uygun açıyı tespit ederiz. Simülasyon çalışmasıyla, işlem yapılmadan hastanın yeni göz yapısı kendisine gösterilerek sağlıklı bir karar vermesine yarımcı olunur.

  Operasyon nasıl gerçekleştirilir?

  Toplam 30 dakikalık mini bir cerrahi müdahaleyle tamamlanmaktadır. Lokal anesteziyle sadece gözün dış köşesi uyuşturuluyor. İşlem öncesi göz dış köşesi işaretleniyor ve operasyonda bu işaretlenen kısım yukarı doğru, kişinin arzu ettiği konuma taşınıyor.  Burada önemli olan 14-15 milimetre olan göz açıklığının muhafaza edilmesidir.  Yukarı taşınan doku çok basit bir askı ile kemiğin zarına tutturuluyor. Böylece çekik göz imajı oluşturuluyor. Küçük bir müdahale olduğu içi hastayla konuşularak ve işlem esnasında hastaya basit komutlar verilerek hastanın sürece aktif katılımı sağlanıyor. Tüm işlem boyunca saçtan ince dikiş malzemesi ile  3 – 4 dikiş koymak yeterli oluyor. Bu dikişler 3 ya da 4. gün alınıyor. İz kalmıyor.

  Bu işlem sonrasında hastanede yatış gerekiyor mu?

  Hayır. İşlem sonrasında hastanın hastanede yatmasına gerek yok. Birkaç saat sonra evine dönebilir. Hafta sonu yaptırıldıysa pazartesi günü hiçbir sorun yaşanmadan hafif bir fondöten sürüp işe gidilebiliyor.

  İyileşme sürecinde hastanın nelere dikkat etmesi gerekiyor?

  Müdahaleden sonra herhangi bir bandaj kullanılmıyor. İşlem bölgesine ince bir strip yapıştırılıyor. İşlem günü hastanın araba kullanması yasak. Sigara içenlerin gözlerinde 3 günü geçen bir kırmızılık olabiliyor. 2. günden itibaren yüz yıkanıp banyo yapılabilir.

  Üst göz kapağı problemleri bu operasyonu etkiler mi?

  Hastanın üst göz kapağında sarkma ve fazlalık varsa bunlar üst göz kapağı estetiği ile düzeltilip daha sonra badem göz estetiği gerçekleştirilir. İki işlem aynı anda da yapılabilir. İşlemin kolay ve pratik oluşu bunun diğer estetik operasyonlarıyla kombine edilmesini sağlamaktadır.

  Bu operasyonun göz sağlığı için olumsuz etkileri sözkonusu mudur?

  Görme üzerine herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Aksine kırma kusurlarından kaynaklanan göz çevresi ağırlaşmalarında canlandırıcı bir işlemdir. Hastalar kırma kusurlarını lazerle düzelttirdikten sonra bu uygulamayı yaptırılabilir.

  Badem göz estetiği yüz ifadesini nasıl etkiler?

  Badem göz estetiği bütün yüz modellerinde yılın her mevsiminde uygulanabilir. İşlem, ifadeyi kesinlikle bozmuyor. Kadınlara, en çok istedikleri yukarı doğru çekik göz yapısına sahip olma fırsatını veriyor.  Bu uygulamanın en önemli nedenlerinden biri ilk bakıştaki yorgun, ifadesiz, pesimist bakışın düzeltilmesidir.

  Badem göz estetiğinin kişinin sosyal yaşamına ve psikolojisine etkileri var mıdır?

  Yapısı düşük olan gözlerdeki negatif ifadenin düzeltilmesi oldukça önemli. Çünkü bu estetik uygulamasıyla karşı tarafa pozitif canlı bir ruh halinin yansıtılması sağlıyor. Olumlu bakışlar, kişinin ruh halini düzeltip kendisi ve sosyal çevresi, iş ortamıyla barışık kalmasına katkıda bulunur.

  Badem Göz Estetiği, kişinin günlük hayatını kolaylaştıracak

  Bazı makyaj hileleriyle, saçları gergin toplayarak, belirgin göz kalemi kullanarak ya da dövme ile bu bölgede arzu edilen yukarı doğru çekik göz yapısı oluşturulmaya çalışılır. Badem Göz Estetiği yöntemiyle bunlara artık gerek kalmayacak. Çünkü, dış kenarı  iç kenarına göre 4 derece daha yukarıda olarak tanımlanan bilimsel güzel göz tarifine uygun gözler bu operasyonla ortaya çıkacak.

  Şakak Germe Estetiği

  İlerleyen yaşla birlikte özellikle 40’lı yaşlardan sonra şakak bölgesinin estetik görünümünde deformasyonlar ortaya çıkmaya başlamaktadır.  Şakak derisi gevşer ve sarkmalar oluşur. Bu da kaş ve gözün dış bölgelerine baskı yaparak aşağı düşmesine yol açar. Yani şakak bölgesinde oluşacak estetik sorunlar, göz çevresi estetiğini de direkt olumsuz etkilemektedir. İlerleyen yaşlarda genç görünümlü, sıkı ve gergin şakaklar için uygulanan yöntem şakak germe estetiğidir.

  Şakak estetiğini bozan faktörler

  Şakak bölgesinin yaşlanmasına ve cilt kalitesinin bozulmasına etki eden faktörler şunlardır:

  • Yer çekimi
  • Yaşın ilerlemesi
  • Cilt yapısının özellikleri
  • Sigara kullanımı
  • Hareketsiz ve stresli yaşam
  • Aşırı rüzgar ve güneşe maruz kalma
  • Dengesiz ve sağlıksız beslenme
  • Mimiklerin yoğun olarak kullanılması
  • Şakak germe ameliyatı

  Şakak germe ameliyatı pratik, etkili sonuçlar veren risksiz bir günübirlik cerrahi işlemdir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan bu operasyon 30 dakika ila 60 dakikada tamamlanır. Şakakların saç bölgesinde açılan mini kesilerden girilerek şakak derisi yukarı doğru çekilir. Fazla deri çıkarılarak kesiler özel malzemeyle dikilir. Şakak germe ameliyatıyla birlikte düşük kaşların da yukarı kaldırılması uygulaması estetik açıdan bir ihtiyaç, bir bütünlük arz eder. Genç ve gergin şakaklar, kişiyi olduğundan daha genç gösterirken, kaşlara yapılan estetik müdahale bu şakak estetiğini pekiştirir. Şakak estetiği genellikle göz çevresi estetiği kapsamında değerlendirilen uygulamalardan biridir. Şakaktaki deformasyona göz kapağı bozulması eşlik ediyorsa şakak estetiği ve kaş estetiğine göz kapağı estetiği de eklenmelidir.  Şakak, kaş ve göz kapağı estetiğini bir güzellik üçgeni olarak düşünebiliriz.

  Şakak germe ameliyatı sonrası iyileşme dönemi

  • Hasta, ameliyatı günü taburcu edilir.
  • İyileşme döneminin ilk zamanlarında, işlem bölgesini zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Tam iyileşme 2 haftada gerçekleşir.
  • İyileşme sürecinde oluşacak şişlik ve morluklar birkaç gün içinde azalarak kaybolur.
  • Ameliyat izi şakaktaki saçlı deri içinde olacağı için görünmez.
  • İyileşmenin ardından şakak bölgesi doğal ve estetik bir görünüme kavuşur. Gençleşen şakaklar hastanın yüz ifadesine pozitif katkı sağlar.

  Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.