Çekik Göz Nedir?

Çekik Göz Nedir?

Çekik göz; aynı göz yapısına sahip insanların göz kapaklarında oluşan farklılık sebebiyle ortaya çıkan bir göz türüdür.  Çekik göz, göz kapağı ile kaş arasındaki diğer kıvrımın yani ikinci kapak kıvrımının gözün üstüne doğru daha fazla inmesiyle oluşmaktadır. Kapakların aşağı doğru sarkması özellikle de gözün çok daha dar bir yapıda görünmesine sebep olur.   Her ne kadar sevimli bir göz şekli olsa da bazen de olumsuz yanları da olabilmektedir.

Geçmişten günümüze çekik göz olayı farklı tanımlarla nitelendirilse de aslında en bilindik genel tanımı da bu durumun soğuk iklime ve kara karşı oluşum göstermesidir. Göz kapağının düşüklüğü aslında gözün kara karşı koruması açısından oldukça önemli bir görevi üstlenirler. Göz kapağının daha dolgun olmasının, gözü soğuk etkilerden koruduğu bilinir.

Çekik gözlü olanların bazen bu durumdan sıkılması ve daha geniş alanları görmek istemesi amacıyla çekik göz ameliyatı yaptırmak istemesi doğaldır. Normal göz yapısına sahip olan kişilerinde çekik göze olan hayranlığı ve merakı da vardır. Bu nedenle çekik gözü andıracak makyajlar yapılması oldukça yaygın bir hale gelmiştir.

Çekik Göz Ameliyatı Nedir?

Çekik gözlü olmanın sağladığı yarar elbette ki fazla olabilir. Fakat bazı olumsuz yanları da vardır. Gözü çevreleyen kalın göz kapağı aslında daha geniş görebilme açısını genellikle kısıtlamaktadır. Daha dar bir yapıda olması geniş alan görüşünü engelleyebilmektedir. Bu nedenle bazı çekik göz ameliyatları söz konusu olmaktadır.

Çekik gözlü olmak her ne kadar sevimli ve güzel bir görüntüyü beraberinde getirse de bazen de istenmeyen bir durum olabilir. Göz kapağının düşük olması kişinin istemsiz olarak taşıdığı bir durumdur. Kişi çekik gözlü olmaktan sıkılabilir veya göz kapağının daha geniş ve daha belirgin olmasını isteyebilir. Bu nedenle çekik göz ameliyatı yaptırmak için cerrahi müdahalelere başvurabilir.

Çekik göz ameliyatı; çekik göz durumunu ortadan kaldırmak amacıyla yapılan ve bu operasyonun birkaç saat sürdüğü, sonrasında göz kapağındaki iyileşmenin genellikle bir ay gibi zaman diliminde iyileşme gösterdiği cerrahi bir operasyondur.

Çekik Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çekik göz ameliyatı normal göz yapısına sahip olmak isteyenler için yapıldığı gibi çekik gözlü olmak isteyenler için de yapılmaktadır. Çekik gözlü olmak isteyenler için yapılan operasyon ile göz kapakları hafifçe çekilerek göze çekik göz havası katılır. Üstelik çekik gözlü olanların da normal göz yapısına kavuşması için de göz kapaklarındaki fazlalıkların kaldırılarak daha geniş bir göz kapağına sahip olması sağlanır.

Çekik göz ameliyatı yaptırmak isteyenlerin cerrahi bir müdahaleden oldukça başarılı bir şekilde yararlanmaları mümkündür. Hijyenik bir ortamda yapılan ve uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen ameliyatların tamamen etkili sonuç verdiği bilinmektedir.

Çekik göz ameliyatı; müdahale esnasında gözün üzerine düşmüş olan kalın göz tabakası, göz kapağı fazlalığı ameliyat ile kaldırılır. Bu kaldırma işlemi ile göz etrafına yayılan dolgun göz kapağı profesyonel şekilde kesilir ve fazlalıklardan arındırılarak doğal göz görünümü ortaya çıkar. Ameliyat tamamlandıktan sonra gözün etrafına küçük bantlar konulur ve bu bantlar oldukça hijyeniktir. 2-3 günlük bir süreç ile bu bantların gözde kalması önemlidir.

Ameliyat sonrasında göz çevresinde bazı kızarıklıkların ve göz içi kızarıklıklarının veya nadiren oluşabilecek göz üstündeki morlukların oluşması doğaldır. Bu oluşumlar birkaç gün içerisinde düzelir ve göz normal görüntüsünü almaya başlar ancak tam bir iyileşme bir ay gibi bir zamanı kapsayabilir. Bu süreç sonrasında tam bir iyileşme meydana gelir ve kişi artık çekik gözlü değil, normal göz standartlarını taşıyan bir birey haline gelir.

Göz Çektirme Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Güzelliğine farklı bir hava katmak isteyen ve yüzün en güzel yeri olan gözlere küçük dokunuşlar yapılmasını isteyen kişilerin yaygın olarak tercih ettiği çekik göz ameliyatları oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Hassasiyetlik açısından da özen gösterilen bu ameliyatlar kısa bir süre sonra kişiyi hayal ettiği göz yapısına kavuşturur.

Yaygın olarak önerilen ameliyatlar arasında çekik göz yerini sağlam bir şekilde almaktadır. Çünkü hem başarılı sonuçları beraberinde getirmekte olan bir operasyondur hem de işinde uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle yapılacak olan ameliyat büyük bir hassasiyetle yapılır ve iyileşme süreci de çok kısadır.

Çekik göz ameliyatlarının yapılış amacı ne olursa olsun her türlü operasyon için belirlenen fiyat oldukça uygundur. İster çekik gözlü olmak için yapılan bir ameliyat olsun isterse de çekik gözlü olmaktan kurtularak normal göz yapısı için yapılsın tüm ameliyatlar için işlemler titizlikle yapılmaktadır. Estetiklik açısından güzel bir görünüme sahip olmak için herhangi bir maddi zorluğa girmenize gerek kalmıyor. Hem estetiklik hem de sağlık açısından sunulan tüm bu fırsatlar sayesinde dilediğiniz göz şekline sahip olabilirsiniz.

Kaynakça:

https://evrimagaci.org/deri-rengi-ve-cekik-gozluluk-gibi-cografyaya-ozgu-farkliliklar-neden-evrimlesti-3544

https://medlineplus.gov/ency/article/003316.htm#:~:text=The%20palpebral%20are%20the%20upper,in%20people%20of%20Asian%20descent.

https://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/palpebral-slant-eye

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts