Liposuction Nedir?

Liposuction Nedir?

Liposuction diğer bir adıyla yağ aldırma yöntemi olarak bilinmektedir. Cerrahi açıdan oldukça büyük bir yere ve öneme dahil olan liposuction en çok merak konusu olan bir yöntemdir. Yaygın olarak araştırılan ve yapılması konusunda herkesin beğenisini kazanmış olan liposuction(yağ aldırma) yöntemi fazla kiloların getirdiği yağlanmalardan şikâyetçi olanlar için mucizevi bir yöntemdir.

Liposuction(yağ aldırma); vücutta belli bölgelerde uygulanan bir yöntemdir. Yani karın, kalça, kalça ve diz arasındaki bölge(uyluk) ve yüz gibi bölgelerde uygulanan ve oldukça etkili olan bir yöntemdir. Zayıflamak amacıyla yapılan egzersizler ve diyetler sonrasında genellikle vücuttan atılamayan yağların bu yöntem ile ortadan kaldırılması sağlanır. Vücudun orantılı olarak şekillenmesini ve fazla yağ birikimlerinden arındırılmasını sağlayan cerrahi bir yöntemdir.

Kilo problemleri gibi şikâyetleri olan kişilerin başvurduğu liposuction hakkında bilinmesi gereken bazı şeyler söz konusudur. Mesela en çok karıştırılan ve yanlış bilinen kilo verme yöntemi olduğudur. Liposuction kilo vermek amacıyla değil kiloların beraberinde getirdiği fazla yağların, birikmiş yağlanmaların alınması ve bu sayede bölgesel zayıflama sağlanması amacıyla yapılmaktadır. Yani belirli bölgelerde uygulandığını ve uygulanan bölgelerde bölgesel incelme olacağı durumunu unutmamak gerektiğini hatırlatmak yerinde olacaktır.

Liposuction yaptırmak isteyen herkes yaptırabilir. Ancak bazı istisnai durumlar mevcuttur. Bunlardan en önemlileri ise; hamile olanların, emziren annelerin ve sağlık sorunu olanların bu yöntemden yararlanması ne yazık ki mümkün değildir. Bu istisnai durumlar dışında kalan herkes bu yöntemi rahatlıkla uygulatabilir.

Liposuction(yağ aldırma) yönteminin uygulama aşamaları ise;

Klasik olarak da bilinen yağ aldırma yönteminde, uygulamanın yapılacağı bölgelerde 1 ile 2 mm’lik olacak şekilde mikro kesikler açılır,

Açılan kesikler yoluyla dirençlilik göstermiş olan yağlar eritilmektedir,

Vücuttan atılımı sağlanan yağlar, eriyen yağlar vakum yöntemi ile alınır,

Ameliyat sonrasında işlem uygulanan yerlerde iz kalmaması için gerekli bazı önemler alınır ve izler kapatılır,

Lazer ile uygulanan yağ alma yönteminde ise birikmiş olan ve direnç gösteren yağlar lazer ışıkları ile birlikte eritilir,

Eriyen yağların aynı klasik yöntemdeki gibi 1 ile 2 mm’lik mikro kesikler içerisinden vakum yöntemi ile alınır.

Bu tür yöntemlerin her biri de oldukça başarılı sonuçlara imza atmıştır ve her geçen gün daha da gelişerek, geniş kitlelere yayılmıştır.

Liposuction ameliyatı, lokal anestezinin yardımı ile uygulanmaktadır. Bu yöntemi uygulatan kişiler hızlı bir iyileşme gösterirler. Birkaç gün süren iyileşme süreci sonrasında kişi gerekli ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilir ve hatta birkaç hafta içinde de normal olarak yaptığı tüm sosyal aktivitelerini yapmaya devam edebilir. Sanki hiç operasyon geçirmemiş gibi hayatına kaldığı yerden çok daha dinç ve sağlıklı olarak devam edebilir.

Yağ aldırma(liposuction) yöntemi estetiklik açısından fazlasıyla önem gören bir yöntemdir. Güzelliğine güzellik katmak ve fazla yağlardan kurtularak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin uygulattığı en sağlıklı operasyonlardan bir tanesidir. Yağ aldırma yöntemi sayesinde kişi sağlıksız olan yağ birikimden ve bölgesel incelme sayesinde sevimsiz görüntüden kurtulur.

Liposuction Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Liposuctionun aslında çok fazla yararı mevcuttur. Fazla kilolar ile gelen yağlanmalar birde beraberinde selülit gibi cildin görüntüsünü bozan derin çizgileri de ortaya çıkarır. İşte tüm bu sorunlar fazla yağların vücuttan atılması ile birlikte son bulur. Bu nedenle sağlıklı bir vücut için yapılması önerilen en etkili yöntemlerden biridir.

Cerrahi bir operasyon olan liposuction oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Bu yöntemin hangi türü kullanılırsa kullanılsın önemli olan fiyattan ziyade kişiye katacağı yarardır. Bu nedenle yapılacak olan cerrahi müdahale kesinlikle vücut sağlığına katkı sunmaktadır.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Her estetik ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken önemli hususlar nasıl ki var ise, lipostuction için de aynı durum söz konusudur. Liposuction yaptıran kişilerin bazı şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlar;

Liposuctionun hangi yöntemi uygulanmış olursa olsun estetik sonrasında kesinlikle sıkı korseler giyilmelidir,

Giyilecek olan korsenin önemi oldukça büyüktür. Vücudun alması gereken şekil ve düzen için korse şarttır.

Liposuction estetiği sonrasında dengeli beslenmeye de özen gösterilmesi gerekir,

Şeker tüketimine ara verilmelidir,

Alkol içeren herhangi bir içecek tüketilmemelidir,

Tuz içeren yiyeceklere de ara vermek gerekir.

Liposuction sonrasında tüm bu adımlara hassasiyet gösterilmeli ve hekimin önerilerine dikkat etmek gerekir.

Kaynakça:

https://www.medicalpark.com.tr/liposuction-nedir-kimlere-yapilabilir/hg-1730

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/liposuction/safety

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/liposuction/about/pac-20384586

 

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts