Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma

Kaş kaldırma; yaşlanma ile birlikte gelen ve cilt üzerinde oldukça fazla etkisi olan durumlar sonucunda ciltte birçok anormallik oluşabilmektedir. Cildin yaşlanma sonucunda var olan değerini, nemini ve güzelliğini kaybetmesi elbette ki istenmeyen bir durumdur. Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklık, cilt sarkması, kaş sarkması ve yağ dokuları kalınlığı gibi birçok durum söz konusudur. Tüm bunlar güzelliğine önem veren ve estetik görünüm açısından değer biçilen durumlardır.

Yüzün en önemli tamamlayıcılarından biri olan göz ve kaş görünüm açısından fazlasıyla etkilidir. En önemli olanı da gözü çevreleyen kaşlardır. Kaşların sarkması ve göz üzerindeki sarkık görüntüsü bazen can sıkıcı bir hal alabilir. Bu olumsuz durumu kaldırmak amacıyla da bazı kaş kaldırma estetikleri ve ameliyatları yapılır.

Kaş kaldırma yöntemleri birden fazladır. En bilindik olanları arasında botoksla kaş kaldırma, cerrahi yöntemlerle yani ameliyatla kaş kaldırma ve bir diğeri ise endoskopik yöntemi ile kaş kaldırmadır. Kısacası cerrahi işlemleri gerektiren ve cerrahi işlemleri gerektirmeyen olarak iki türdedir. Her iki yöntemde oldukça başarılı sonuçları ortaya koymaktadır. Tüm bu yöntemlerin olumlu yanları olduğu gibi bazı olumsuz yanları da bulunabilmektedir.

Kaş kaldırma yöntemlerinden hangisi uygun ise hekim tarafından o yöntem uygulanmaktadır. Aynı zamanda her yöntem için hijyenik bir ortam sağlanmakta ve gerekli olan tüm önlemler hassasiyetle alınmaktadır. Kaş kaldırma estetiklerinin göz açısından işlevi oldukça fazladır. Gözü çevreleyen kaşın daha geniş ve daha dik güzel bir konumda olması göz yapısını da belirgin hale getirmektedir.

Cildin estetik yapısı genellikle kadınlar için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle ciltte oluşabilecek olan tüm olumsuzluklar için uygun tedavi yolları aramak tabi ki doğal bir durumdur. Son zamanların önde gelen cerrahi yöntemlerinden bir tanesi olan kaş kaldırma ile kaşın işlevsel bozukluğu düzeltilerek, göz yapısına olumlu katkılar sağlanıyor. Güzel dokunuşlar sayesinde kaş ve göz çok daha belirgin hale gelerek güzelliğin tamamlayıcısı oluyorlar.

Kaş kaldırma operasyonları cerrahi olan veya cerrahi olmayan olarak iki türde de olsa her ikisinde de ağrısız ve acısız işlemler gerçekleştirilmektedir. Cerrahi müdahaleler anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenle uzman hekimler tarafından yapılan bu operasyonlar oldukça güvenilirdir. Kişiyi rahatsız edecek ve sağlığı olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir durum söz konusu olmamaktadır. Elbette ki operasyonlar sonrasında belli bir süre zarfında işlem uygulanan yerde bazı şişlikler veya kızarıklıklar meydana gelecektir. Ancak bütün bunlar kesinlikle geçici bir durumdur.

Genel olarak araştırılan ve merak konusu olan ideal kaş konusuna cevap vermek çok da zor değildir. İdeal kaş için söylenebilecek en doğru şey, herkesin kendine özgü bir kaş şekli olduğu durumudur. Herkesin kendi yüz şekline ve vücut yapısına göre belli bir kaş şekli ve yapısı vardır. Her kaşta elbette ki bir değildir. Bu nedenle uygulanacak olan kaş yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Kaş kaldırma ameliyatı; kişinin kaş yapısındaki bozukluğun ameliyat ile cerrahi müdahale sağlanarak ortadan kaldırılmasıdır. Ameliyat sürecinde kişinin şakaklarında bulunan saçlı deriler çıkartılır ve bu bölgede germe işlemi uygulanır.

Bu ameliyat oldukça etkili bir uygulamadır. Ancak bazı dezavantajlarından söz etmek de yerinde olacaktır. Saçlı derilerin içerisinde yapılan dikiş işlemleri sonrasında deride oluşan dikiş yerlerinin bir zaman sonra genişlemesi ile birlikte saçsız bölgeler oluşturması kaçınılmaz bir durumdur. Diğer yöntemlere göre sıklıkla yapılmasa da yine de etkili sonuçlar vermektedir.

Kaş kaldırma ameliyatı sonrasında kaşların çevresine ve alına bantlar konularak, pansuman uygulanır. Bu süreçte işlem uygulanan bölgeye soğuk kompresler uygulanarak rahatlaması ve şişliklerin inmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında da alında şişlik oluşması normal bir durumdur. Ancak tamamen geçici bir durum olduğu da unutulmamalıdır.

Endoskopik Kaş Kaldırma Nedir?

Günümüzde yaygın olarak tercih edilen ve sıklıkla yaptırılan yöntemler arasında endoskopik kaş kaldırma estetiği yer almaktadır.  Endoskopik kaş kaldırma yönteminde kameralar kullanılır. İnce ve mikro olan kameralar ile deride herhangi bir kesi uygulanmadan işlem yapılmaktadır. Aynı zamanda iz bırakmadan yapılan bu operasyon oldukça popüler bir cerrahi müdahaledir. Kaş kaldırma süreci lokal anesteziyle uygulanmaktadır.

Yüzün görünümü kadar etkili olan bir diğer şey de yüz mimikleridir. İşte tam bu esnada kaşlar devreye girmektedir. Kaşın yapısı, inceliği ve kalınlığı kadar, görüntüsü de önemlidir. Bu nedenle sarkık bir kaşa sahip olan kişinin bu durumdan rahatsız olması olası bir durumdur. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte birçok cerrahi uygulamada günden güne gelişim göstermiş ve birçok başarıya imza atmıştır.

Endoskopik kaş kaldırma operasyonlarında saçlı derilerin iç kısımlarının birkaç değişik noktalarında küçük deliklerin açılması ve genellikle herhangi bir kanama olmadan gerçekleştirilmesi mümkün olan bir ameliyattır. Bu yöntemin diğer yöntemlere nazaran en büyük avantajı ise deride herhangi bir iz oluşmadan yapılmasıdır. Uygulanan endoskopik kaş kaldırma operasyonu sayesinde deride iz oluşumları görülmemektedir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında çok daha az şişlikler meydana gelir. İyileşme dönemi de oldukça hızlıdır ve operasyon sonrasında basit ağrı kesicilerin kullanımı yeterli olmaktadır. İşlem sırasında atılan dikişlerin de 10 gün gibi bir süre içerisinde alınması uygun görülmektedir.

Kaş kaldırma amacıyla uygulanan endoskopik kaş operasyonu, ameliyat yapılmadan uygulanan tedavilere göre daha etkilidir. Aynı zamanda yara oluşumlarına sebep olmaz ve iz bırakmaz. Popülerlik açısından değerli bir yapıdadır ve sıklıkla uygulatılan yöntemler arasındadır.

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken hususlar, ameliyat sürecini oldukça hızlı atlatmak açısından önemlidir. Bu nedenle uzman hekimin uyguladığı ameliyat sonrasında uyulması gerekenlere özen gösterilmelidir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yaşlılığın getirdiği ve kişiye sunduğu her şey fazlasıyla doğal ve güzeldir. Aynı şekilde yüzün görünümüne şekil veren ve estetiklik açısından önemli olan bazı durumlarda söz konusudur. Birçok cilt bakımı yöntemleri bulunur. Bu yöntemler ile kişi yaptırmak istediği her türlü yöntemi uygulatabilir. Yöntemler arasında yerini sıklıkla alanlar ise kaş kaldırma ameliyatlarıdır.

Kaş kaldırma yöntemleri oldukça zengindir. Bu amaçla kullanılan yöntemler farklılık gösterse de sıklıkla ve yaygınca kullanılan yöntem bilindiği gibi endoskopik yöntemdir. Bu cerrahi müdahale sayesinde cildin yapısında herhangi bir bozukluk meydana gelmez aksine yapısındaki değişiklik sebebiyle düzeltilmek istenilen kaşların güzelliğine güzellik katılır. Kaş kaldırma ameliyatları gerek cerrahi gerekse cerrahi olmayan yöntemleri bünyesinde barındırır.

Kaşların üstünden, alnın oluşum göstermiş kırışıklıklarından ve bunun yanı sıra saç çizgilerinin olduğu yerlerden yapılan kesiler ile kaş kaldırma ameliyatları uygulanmaktadır. Bu operasyonlar genel olarak yaşı ilerleyenler de ve ciddi bir şekilde kaşın sarkmasından müzdarip olan gençlerde de uygulanabilen bir yöntemdir.

Kaş kaldırma ameliyatı sonrasında doğal olarak bazı cilt kızarıklıkları ve şişlikleri oluşacaktır. Ancak bu durum geçici bir durumdur ve üstelik şiddetli bir ağrıya sebebiyet göstermeyecek şekildedir. Cerrahi müdahale açısından da hassasiyet gösterilen bir ameliyat yöntemidir. Ameliyat sonrasında bazı hususlara dikkat edilmesi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Uzman hekimler tarafından uygulanan kaş kaldırma ameliyatı sayesinde hayal edilen kaş yapısına kavuşulur.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Estetiklik açısından uygulanabilecek en önemli yöntemler arasında vücuttan önce yüze yapılan cerrahi müdahaleler yer almaktadır. Yüzün sarkması, kırışıklıkların oluşumu ve kaş yapısındaki bozukluklar gibi daha birçok cilt estetiği yaygın olarak yaptırılmaktadır. Bu estetikler arasında yer alan kaş kaldırma estetikleri de yoğun ilgi görmektedir. Çünkü kaş kaldırma estetiğinin birkaç yöntemi vardır ve bu yöntemlerin hepsi de etkili sonuçları ortaya koymaktadır.

Yüz estetiği açısından önemli olan kaş kaldırma operasyonları, uzman hekimler tarafından yapılan ve her operasyon sonrasında gözle görülebilir en etkili sonuçları ortaya koyan ameliyatlardır. Kaşın yapısı, yüze kattığı değer açısından fazlasıyla önemlidir. Özellikle de bakım yapmayan sevenlerin yüzlerinde meydana gelmiş olan cilt problemleri ne kadar can sıkıcıysa, yüzün tamamlayıcısı olan organlarının da anormal yapı bozukluğu göstermesi de o kadar ki istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle kaş kaldırma ameliyatları ile bu istenmeyen durumlar ortadan kaldırılmaktadır.

Kaş kaldırma yöntemleri oldukça fazladır. Kalıcı ve köklü değişimler sunan kaş kaldırma operasyonları sayesinde kişi hayal ettiği kaş görünümünü elde eder ve yüzündeki güzel değişime hemen uyum sağlayarak alışır. Ayrıca kişinin yaptıracağı operasyonların, cerrahi olan veya cerrahi olmayan yöntemleri mevcuttur. Uygulanacak olan yöntemlere göre bu operasyonların değişiklik gösterdiği gibi fiyatlarda seçilecek ve yaptırılacak olan operasyonlara göre farklılık göstermektedir.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7151508/

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/brow-lift/procedure

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts