Mikro Penis Nedir?

Mikro Penis Nedir?

Mikropenis, olağandışı küçüklükteki penisleri tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir. Bu sendromun sonucunda, penis idrar işevini dahi güçlükle görebilecek durumda olabileceği gibi, sadece cinsel fonksiyon bozuklukları da söz konusu olabilir. Bazı erkekler mikropenisi olduğuna inanabilir, ancak durum böyle değil. Çok nadirdir. Mikropenis nadir görülen bir durumdur ve normal kabul edilen ölçeğin, yarısından daha az büyüklüğe sahip penis boyları halinde teşhis konulur. 

Mikropenis teşhisi bebek doğduğu anda konulabilir. Bu noktada tedavi seçenekleri ile ilgili uzmanın görüşü çok önemli olup, ailenin buna kulak vermesinde büyük önem vardır. Uzman görüşü olmadan mikropenis sorununa odaklanmak doğru değildir. Zira küçük penis hemen herkeste var olabilir. Ancak mikropenis farklı bir durumdur.

Mikropenis ne kadar yaygındır?

Mikropenis nadiren olur. Tahminler değişiyor, ancak çalışmalar dünya çapında erkeklerin binde altısının (%0,6) mikropenis ile dünyaya geldiğini gösteriyor. Bu durumun genel sebepleri araştırılmaya devam edilmekle birlikte, genetik faktörlerin üzerinde sıklıkla durulur. Coğrafi olarak sorunun belli bölgelerde daha sık olduğu istatistiksel olarak tespit edilebiliyor. Örneğin, iç, batı ve güney batı Asya, bu vakaların daha sık görülüğü coğrafyalarken, Arfika’da vaka oranı oldukça düşük olarak kayda geçiyor.

Mikropenisin belirtileri nelerdir?

Mikropenis teşhisi koyabilmek için, bebeklik döneminde 2 cm’den daha kısa olan bir penisin söz konusu olması gerekir. Ortalama 3.5 Cm, yeni doğan bir bebek için öngörülen uzunluktur. Gergin halde bu uzunluk beklenir ki, 2 ila 3.5 santim uzunluklar kabul edilebilir aralıklardır.

Bu sorun eğer hormonal nedenlerle ortaya çıkıyor ise çocuğun gelişiminde farklı semptomlar da söz konusu olabilir. Bu teşhis konulduktan sonraki süreçte çocuğun gelişimi izlenmelidir. 

Mikropenisin nedenleri nelerdir?

Çok küçük penis veya genel ismi ile mikropenis nedenlerinin başında en yaygın dile getirilen unsur, hormon bozukluğudur. 

Testosteron hormonu salgılanması noktasında yapısal ahrazların söz konusu olması durumunda, mikropenis durumunun oluşabileceği ön görülür. Ancak elbette bu yegane neden değildir. Esasında daha yaygın bir tıbbi kanaat, bu vakaların genetik etkenlerle ortaya çıktığını öngörür. Genetik olarak zaten küçük penisin söz konusu olduğu soylarda, çok küçük oranda anomaliler neticesinde bu sonuncun ortaya çıkacağı kabul edilir.

Mikropenis nasıl teşhis edilir?

Mikropenis teşhisi fizik muayene ile konur. Bebeklikten itibaren, penisin boyu, bu teşhis için yeterli veriyi elde etmek için kullanılır. Düzenli ölçümler ile sorunun bu vaka ile eşleştirilmesi mümkündür.

Bu sorun gebelik sürecinde de tesit edilebilir. Bu durumda da tedavi opsiyonları söz konusudur. Özel yöntemlerle ana karnındaki bebeğin bu sendroma sahip olup olmadığı anlaşılabilir.

Mikropenis nasıl tedavi edilir?

Mikropenisin tedavisi, durumun nedenine bağlıdır ve her çocuk farklıdır. Tedavinin bebeklik veya çok erken çocukluk döneminde başlaması önemlidir.

İlk tedavi kısa bir testosteron tedavisidir. Bu tedavi, penisin büyüme hormonuna tepki verme yeteneğini test eder. Testosteron enjeksiyonla verilebilir veya bölgeye jel veya merhem şeklinde uygulanabilir. Çalışmalar, birçok bebekte testosteron tedavisi ile penis büyümesinin iyi olduğunu gösteriyor, ancak büyümenin ergenlik döneminde devam edip etmediği bir yetişkinlik bilinmiyor. Testosteron tedavisi penisi uzatmazsa diğer hormonal tedaviler denenebilir.

Ameliyat

Mikropenis ameliyatı sadece tıbbi tedaviler işe yaramadığında düşünülür. Cerrahi bebekler ve çok küçük çocuklarda kullanılabilmekle birlikte, yetişkinlerde daha yaygın bir tedavi türüdür.

Yetişkinlerin, cinsel fonksiyonlarını yeterince sağlayıp sağlayamama durumu ve diğer faktörlere bağlı olarak hekimle görüşmesi ve bu operasyon için uygun olup olmadığını öğrenebilmesi mümkündür. 

Bebek ve çocuklar için sorunun çözümüne yönelik tüm tedavi seçenekleri değerlendirildikten sonra, olağan gelişimin yetersiz olması halinde ameliyat seçeneği masaya yatırılabilir.

Yetişkinlerde ise bu seçenek her zaman uygulanabilir. Bunun için hekimin onay vermesi yeterli olacaktır. Penis büyütme ameliyatı, her sağlıklı yetişkin için uygulanabilen bir işlemdir.

Mikropenisli hastalar için prognoz (görünüm) nedir?

Bebeklik ve çocuklukta erken teşhis edilen mikropenis vakalarının tedavisi çoğunlukla olumlu sonuç verir. Hormon tedavisi gibi yöntemlerle penisin yeterince büyümesi sağlanır ve küçük bir penis sonucu ortaya çıksa dahi, asgari ihtiyaçları karşılama durumu sağlanabilir.

Kimi vakalarda ise medikal tedaviler işe yaramayabilir. Bu durumda hormon tedavisi işlevsiz olur ve penis küçük kalabilir.

Kesin Tedavi Mümkün mü?

Mikropenis tedavisi, belirttiğimiz gibi bebeklikten, orta yaşa kadar birçok aşamada gerçekleşebilecek bir tedavi türüdür. Elbette bu noktada yüzde yüz başarı elde edilir demek mümkün değildir. Ama vakaların büyük bir çoğunluğunda başarılı sonuçlar elde edildiği söylenebilir. Maalesef mikropenis vakalarının tedavisinin ardından çok büyük penis sonuçlarına ulaşmak mümkün değildir. Ancak kişinin cinsel fonksiyonlarını yerine getirebileceği boya ulaşmak mümkün olabilir.

Bu noktada daha detaylı ve tıbbi düzeyde bilgi almak için hekiminize başvurabilirsiniz. En doğru bilgi, sizin durumunuzun analizinin ardından, size özel olarak verilecek bilgidir. Herhangi bir şekilde tıbbi olmayan yöntemleri denemeyiniz ve sadece sağlık kuruluşları ile doktorlardan bu konuda bilgi alınız.

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts