Ortalama Penis Kalınlığı Kaç Cm’dir?

Ortalama Penis Kalınlığı Kaç Cm’dir?

Penis boyu ve kalınlığı hakkında erkeklerin akıllarına birçok düşünce yer eder. Arkadaş ortamlarında da sıklıkla diğer bireylere çaktırmadan veya açıkça sorular sorarak kendisinin normal ebatlarda bir cinsel organa sahip olup olmadığı, özellikle ergenlik dönemlerinde yapılan hatalardandır.

Birçok birey kendi cinsel yaşamı hakkında hemcinsine abartılı ve yalan ifadeler kullanır. Bu da hemcinsler arasında özellikle henüz cinselliğin yaşanmadığı dönemlerde özgüven sorunlarına ve psikolojik hastalıklara, cinsel işlev bozukluklarına kadar ilerleyebilen problemleri doğurabilir.

Peki, ortalama penis kalınlığı kaç cm’dir?

Ortalama penis kalınlığının kaç cm olması gerektiği konusu yaşa bağlı olarak değişen bir faktördür. Erkeklerin yaş ile beraber ergenlik dönemlerini atlattıktan sonra bile penis boylarında ve kalınlığında artış gözlemlenir.

Penis boyunun ve kalınlığının artması 20 – 24 yaşına kadar sürebilen bir durumdur. Bu nedenle kişinin 17 – 18li yaşlarında bu konuları kafaya takması ve endişelenmesi tamamen yersizdir.

Ortalama penis kalınlığı Türk erkeklerinde 4 cm şeklindedir.

Bu değer yetişkinlik döneminde olan erkekler için geçerlidir. Daha küçük yaşlarda daha az çapa sahip olması durumu son derece doğaldır.

Yetişkin erkeklerde normalden ince olan penis görünümü genellikle 10 cm’nin altında boya sahip olan penislerde karşımıza çıkmaktadır.

Bu durumda da kişi bir estetik cerrahtan yardım almalıdır. Gerekli muayenelerini yaptırdıktan sonra penis kalınlaştırma estetiği yaptırabilir.

Ortalama Penis Kalınlığının Altında Değerler Cinsel İlişkiye Zarar Verir mi?

Kendi penis boyunuzu ölçtükten sonra yetişkin bireyseniz aklınıza ortalama penis kalınlığının altında değerler cinsel ilişkiye zarar verir mi, sorusu gelebilir.

Penisin normal değerlerin ekstrem şekilde altında olduğu durumlar dışında cinsel ilişkide yalnızca psikolojik anlamda sorun ortaya çıkabilir.

Cinsel ilişki esnasında erkeklerde özgüven probleminin olması her iki tarafında mutlu ve tatmin eden bir cinsel birliktelik gerçekleştirmesini engelleyen bir durumdur. 

Bedensel anlamda normalde cinsel ilişkiye zarar verebilecek bir durum yoktur. Ancak cinsellik yalnızca beden ile yaşanan bir durum değildir. Bedenin yanı sıra beyinde meydana gelen düşüncelerin ve ruh halinin de cinsellikte payı yadsınamayacak kadar çoktur.

Bu nedenle cinsel yaşamın sağlıklı şekilde yaşanabilmesi ve evlilik hayatının daha sağlıklı bir ilişki üzerine kurulabilmesi için özgüven konusuna yeterli önem gösterilmelidir.

Ortalama Penis Kalınlığının Altında Penis Kalınlığınız Varsa Ne Yapmalısınız?

Penis kalınlığınızı ve boyunuzu ölçtünüz ve sizi memnun etmeyen bir sonuç ile karşılaştınız. Öncelikle yaşınızı dikkate almalısınız.

Henüz 18 – 19 yaşlarında iseniz penisinizin boy ve kalınlık bakımından daha da artabileceğini bilmelisiniz. Ancak 24 yaşında iseniz ve penis boyunuzu 10 cm veya altında bir değerde; penis kalınlığınızı da 4 cm değerinin altında ölçtünüz ve bu sonuçtan memnun değilseniz bu durum ile yaşamak ve bu durumu kabullenmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz.

Ortalama penis kalınlığının altında penis kalınlığınız varsa yapmanız gereken en doğru şey yağ transferi hakkında bilgi edinmek ve ardından bu işlemi uygulamak için bir estetik cerraha başvurmaktır.

Hekiminiz ön değerlendirme aşamasında operasyona uygun bir vücut yapınızın olup olmadığını ve uygunsanız nelere dikkat ederek hastaneye gelmeniz gerektiğini, nasıl bir işleme tabi tutulacağınızı ve sonrası süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğini size açıklayacaktır.

Penis kalınlaştırma estetiği penis kalınlığını arttırmak için uygulanan bir yağ transferi tekniğidir. Yağ transferi tekniği estetik cerrahinin hemen hemen her alanında uygulanan, oldukça sık ve yaygın şekilde kullanılan son derece güvenilir bir işlemdir.

Bu teknikte kullanılan dolgu malzemesi kişinin kendi vücudundan elde edilen yağ dokusunun transfer edilmesi ile kalınlığın sağlanmasıdır.

Vücut enjekte edilen yağların bir kısmını emerek yok eder. Ancak tamamını ememez. Geriye kalan kısım kişide ömür boyu kalıcı şekilde bir kalınlık sağlar.

İşlem yaklaşık 15 – 20 dakika içerisinde yapılır. 

İşlem sırasında sedasyon anestezi tekniği kullanılmaktadır. Bu sayede kişinin operasyon sonrası süreçte de hastaneden çıkışı oldukça hızlı şekilde gerçekleştirilir.

Bu işlemler dışında kalınlık için yapılabilecek başka bir çözüm yolu bulunmaz.

Sosyal medya platformlarında, televizyon veya başka reklam kanallarında karşımıza çıkan penis kalınlaştırma ile ilgili krem, ilaç, masaj yöntemleri, başka bir takım operasyonsuz teknikler tamamen asılsız iddialardan oluşmaktadır.

Penis kalınlığını arttırmak için kişinin kendi başına yapabileceği bir uygulama bulunmamaktadır. Bu uygulamalar çözüm yolu olmadıklarından ekonomik anlamda kendinizi sıkıntıya sokmanız ya da sağlığınızı tehdit edebilecek sözde tedavilere inanmanız doğru değildir.

Sağlıklı bir şekilde penis kalınlığı veya boyunu arttırmak için yapmanız gereken tek şey bir estetik cerraha giderek kendisinden size nasıl bir işlem uygulanacağı ve sonrasında neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İşlem hakkındaki endişelenen noktalardan biri bu operasyonu geçirdikten sonraki partnerinizin işlem geçirdiğinizi anlayıp anlamayacağı konusu olabilir.

Siz kendiniz söylemediğiniz sürece operasyon geçirdiğiniz kesinlikle partneriniz tarafından anlaşılmayacaktır.

İşlem sırasında küçük kanüller kullanıldığından operasyon sonrası penisin herhangi bir yerinde iz kalmamaktadır. 

Kaynakça:

https://www.doktortakvimi.com/blog/erkeklerde-ideal-penis-kalinligi-ne-kadar-olmalidir

https://www.telegraph.co.uk/news/health/news/11444668/Study-on-penises-reveals-the-average-size-…-and-its-smaller-than-you-think.html#:~:text=The%20study%20found%20the%20average,(9.31cm)%20when%20flaccid.

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts