Penis Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?

Penis Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?

Penis boyu ne zamana kadar uzar sorusu genel olarak dünyada her ergenlik çağına girmiş erkeğin zihninde yer eden bir sorudur. Bu soruyu cevaplamadan önce erkeklerin penis boyutunu ne kadar önemsediğini biraz araştırdık. 

Erkekler her yerde penislerinin olması gerekenden daha küçük olduğundan veya bir sevgiliyi/partneri tatmin etmeyeceğinden endişe ediyorlar. Ancak çalışmalar, çoğu erkeğin zevk ve neşe boyutlarını hafife aldığını göstermektedir. 

Özellikle erişkin erkekler penisinin boyutlarına daha fazla önem vermektedir. Birçok kültür penis uzunluğunu ‘erkeklik’le birleştirir. Çağlar boyunca, erkeklik, doğurganlık, güç, yetenek ve cesaret gibi özellikleri penisin boyu ile ilişkilendirilmiştir.

Bazı erkekler penislerindeki boyutları uzatmak için sağlıksız yöntemler denerler. 

Sadhus adı verilen Hint mistikleri geçmiş zamanda erişkin erkeklerin penis boyutunu uzatmak için kendilerini tavana astığını doğrulamıştır. Brezilya’nın Topinama kabileleri, toksik yılanları penislerinin boyutunu ve kalınlığını arttırmak için penislerini parçalamaya teşvik ettiği de doğrulamıştır. 

Sonuç olarak penis boyutu, bir erkeğin kendine güvenine zarar verebilir ve sosyal yaşamını etkileyebilir. Kamu pisuarlarını veya ortak duş odalarını uygulayamamaktan, yakın ilişkilerin önlenmesine kadar birçok soruna yol açabilir.

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, bu kaygıyı istismar ederek hapları, penis uzatıcıları ve “erkekliğinizin süresini ve çevresini hızlı bir şekilde artırmayıi” ya da paranızı geri almayı vaat ediyorlar.

Ancak bu tarz ameliyat dışı olanakların gerçekliği hiçbir yerde kanıtlanmamıştır. 

Penis boyunuzun küçük olduğunu düşünmeden önce yaşınızı da göz önüne getirmeniz gerekmektedir. Çünkü penis boyutu uzun bir süre uzamaya devam etmektedir. 

21 yaş bunun sınırı olarak bilinse de bazı kişilerce test edilen sonuçlarda 20-24 yaş arasına kadar penis boyunun uzayabileceği kanıtlanmıştır. 

Yaşa Göre Penis Boyu

Penis boyu ne zamana kadar uzar? Bilmek önemlidir ama penisin doğru boyutlarda olduğunu tespit etmek için de yaşa göre penis boyunu bilmek gerekmektedir. 

Penis boyutu baz alındığında kişilerin akıllarına ilk gelen özellikler; ırk, renk, boy, kilo gibi fiziki ve kültürel özelliklerdir. 

Penis boyutunu düşündüğünüzde de aklınıza ilk gelmesi gereken şey yaştır. Penis boyutu en çok kişinin yaşı ile ilgilidir. Bunun dışında fiziki özellikler de tabi ki penis boyutunu ilgilendirmektedir.

Çocuklarda Penis Boyutu

Yeni doğan bebeklerin penis boyutları doğum sırasında anne tarafından çocuğa geçen hormonlar ile büyür. Bebeklerde ortalama penis boyutu 2,5 cm olarak belirlenirken; bebek 10 yaşındaki bir çocuk olup olgunlaştığında 5cm e kadar büyüme göstermektedir. 

Ergenlik öncesinde çocukların penis boyutunu etkileyen en önemli faktör yine yaştır. Ancak bunun dışında ırkları ve boy kilo orantılarına göre de değişim gösterebilmektedir. Ergenlik dönemi öncesinde penis boyutunu etkileyen en önemli faktör yaş olsa da ergenlik çağı öncesi çocukların gelişimleri farklı şekilde seyir edebilmektedir, bu konuda eklenirse sıralama şu şekilde ilerler. 

12 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 5.6 cm
13 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 8.4 cm
14 yaşındaki bir erkeğin ortalama penis boyu 9.8 cm şeklinde görülür.

16 yaşını geçmiş ve ergenliğini atlatmış çocuklar için penis üst sınırı 13 cm iken alt sınırı ise (mikropenis) 9 cm civarıdır. 

 

Penis Boyu İçin Penis Uzatma İşlemi Etkili midir?

Penis boyu için penis uzatma işlemi etkili midir? 

Tabii ki etkilidir, ancak bunun için bir doktora başvurmanız, uydurma ürünlere güvenmemeniz gerekmektedir. Penis boyunuzun yetersiz olduğuna nasıl karar verdiğiniz de bu husus için çok önemlidir. 

Penis boyutu nesillerdir erkekler için önemli bir konu haline gelmiş, davranış ve ruhsal bozukluklara sebep açmış sosyal hayatta yetersizlik durumuna sebep olmuştur. 

Bu özgüven sorunu kişinin uygun partneri bulamamasına hatta yalnızlık çekmesine bile sebep olabilmektedir. Penis boyutunuzun ideal olup olmadığına karar vermeden önce doğru ölçümü sağlamanız gerekmektedir. Bu ölçümü penisinizi gerdirip en alt kısmından en üst kısmına cetvel yardımı ile cm belirleyerek gerçekleştirebilirsiniz. 

Penis boyutu ideal düşünüldüğün de aslında cm baz alınmaksızın hesaplanır. Ayakta idrar boşaltımını sağlayan, cinsel tatminliğe sizi kavuşturan bir penis ideal bir penistir aslında. 

Ancak buna rağmen penisinizin boyutundan şikâyetçiyseniz penis boyu için penis uzatma işlemi yaptırabilirsiniz. 

Bu işlem günümüzde artık kolaylıkla birçok klinikte yapılabilecek yaptırıldıktan sonra gündelik hayatınıza hemen dönebileceğiniz bir işlemdir. Yaşınızı göz önünde bulundurarak bu işleme karar vermeniz gerekmektedir; çünkü penis boyu ne zamana kadar uzar bilmeniz ona göre beklemeniz daha sağlıklı olacaktır. 

Penis boyu 20-24 yaş arasına kadar uzama sağlayabilir. Bu yaşlardan küçük iseniz bir süre daha beklemeniz daha sağlıklı bir ameliyat geçirmenize sebep olabilecektir. Ancak bu ameliyatın yaş sınırı 18’dir. 

Ameliyat yerine piyasaya sürülmüş ‘ameliyatsız penis uzatma işlemi’ vaat eden birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin gerçekçiliği ve kalıcılığı kanıtlanmamakla birlikte sağlığınıza zarar verme ihtimalleri de vardır. 

En sağlıklı ve kalıcı yöntemin ameliyat olduğunu bilmelisiniz.

Kaynakça:

https://www.cised.org.tr/icerik/175/penis-boyu-tabusu

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326426

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts