Penis Büyütme Ameliyatı Olmalı mıyım?

Penis Büyütme Ameliyatı Olmalı mıyım?

Penis büyütme ameliyatı olmalı mıyım sorusu, genel geçer ilkeleri olmakla birlikte kişiye göre deişen bir durumdur ve hekimin bu konudaki değerlendirmesi çok önemlidir. Tabii bu noktada sizin cinsel hayatınızdan ne kadar memnun olduğunuz konusu öncelikle bu operasyonu seçme kriteri olacaktır. 

Ortalama 13 cm veya 5 inç (dik olduğunda) penis boyutu normal kabul edilir. Normal bir penis uzunluğuna sahip olmasına rağmen, birçok erkek normal boyut hakkında abartılı bir fikre sahiptir ve bu varsayım, penis uzunluğunu veya çevresini arttırdığını iddia eden çeşitli müdahalelere ilgi duymasına neden olur.

Penis boyu uzatma ameliyatı dışındaki, yöntemlerin penis boyunu gerçekten büyütüyor olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur. Bu bakımdan, penis büyütme için hekimlerle görüşmeniz, tercih etmeniz gereken tek yoldur. Buna karşın bu sayfamızda, sizi yanıltabilecek bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. 

Ameliyat dışında penis büyütme yöntemleri nelerdir?

Penis uzunluğunu/çevresini artırmaya çalışan çeşitli seçenekler mevcut olduğu iddia edilmektedir ki, bunlar bilimsel ve çalıştığı garanti edilen yöntemler değildir. Hatta kimilerinin ciddi anlamda zararlı olabileceğine dair iddialar da söz konusudur.

  1. Haplar ve losyonlar

Penis büyütme hapları ve losyonları genellikle pazarlamacıların penis boyutunu artırdığını iddia ettiği otlar, hormonlar ve vitaminler içerir; ancak bu ürünler işe yaradığını gösterecek hiçbir çalışma yapılmadan doğrudan tüketicilere pazarlanabilir. Bazı araştırmacılara göre bu ürünler eser miktarda kurşun, böcek ilacı içerebilir ve zararlı olabilir.

  1. Vakum cihazları

Penis büyütme için pompa gibi bazı vakum cihazları da kullanılmaktadır. Bir vakum pompası tekniği, penisin üzerine tüp benzeri bir yapı yerleştirmeyi ve daha sonra penise kan çeken ve penisin şişmesini ve büyük görünmesini sağlayan bir vakum oluşturmak için havayı dışarı pompalamayı içerir. Bu pompalar iktidarsızlığın kısa süreli tedavisi için kullanılır; ancak aşırı kullanımı penis dokusuna zarar vererek daha zayıf ereksiyonlara neden olabilir.

  1. Penis uzatıcılar

Penis uzatıcılar, penisi germek için çekiş kullanır. Bu teknikle bazı olumlu sonuçlar alınmış olsa da; uzmanlar, böyle bir prosedürü kullanmadan önce doktor gözetimini önermektedir. Yöntemin yine bilimselliği tartışmalıdır ve vakum cihazları ile aynı negatifliğe yol açabilir.

  1. Jelqing

Jelqing, penis dokularındaki kan dolaşımını artırmayı amaçlayan ve sonuçta penisin daha büyük görünmesini sağlayan bir çekme egzersizidir; ancak bu teknik de bilimsel kanıttan yoksundur. Ayrıca zamanla ağrıya veya yara izine neden olabilir.

Cerrahi yöntemler (Penis büyütme ameliyatı)

Penis büyütme ameliyatının iki ana tipi vardır: Penis büyütme ve asıcı bağ gevşetme.

Penis büyütme iki şekilde yapılabilir. Penis uzatma ve penis kalınlaştırma farklı işlemlerdir. Bu iki operasyon, uygulama

yöntemleri ve sonuçları bakımından oldukça farklıdır.

Penis kalınlaştırma için vücudun herhangi bir yerinden alınan yağ hücreleri penise enjekte edilirken, penis uzatma bağ dokularının gevşetilmesi ile yapılır.

Asıcı bağ gevşetme tekniğinde penisi kasık bölgesine tutan bağ cerrahi olarak çıkarılır. Bu prosedür penisin açısını değiştirerek penisin daha uzun görünmesini sağlar. Penisin hemen herkeste belli bir miktarının bu bağın gerisinde kalıyor olma durumundan ötürü, bu yöntem; penis büyütme için en etkili ve yan etkileri en düşük yöntemdir.

Penis Büyütme Ameliyatı Benim İçin Uygun mu?

Penis büyütme ameliyatının sizin için uygun olup olmadığı hakkında kesin bilgiye, sözel olarak ulaşmanız mümkün değildir. Bunun için doktorunuza başvurmalı ve detaylı bilgiyi almalısınız. Hekim, size yapacağı konsültasyon neticesinde sorununuzun ne olduğuna ve bu ameliyat için uygun olup olmadığınıza karar verebilir.

Bu arada, erekstil disfonksiyon; yani dikleşme veya sertleşme sorununun giderilmesine yönelik uygulamalar ile penis büyütme operasyonlarının ilgisi yoktur. Sertleşme sorunu veya diğer ismi ile iktidarsızlık, başka bir tedavi prosedürüdür ve bir çok sebebe bağlı olabilir.

Kimi durumlarda sertleşme sorunu yaşayan beylerin, bunu penis küçüklüğü ile ilişkilendirdiği görülür ki, bu doğru değildir. Penisinizin dikleşmemiz halinin uzunluğu, hekimin yapacağı konsültasyon neticesinde, penis büyütme ameliyatı gerekliliğinin söz konusu olup olmadığı yönünde kanaat edinilmesi için yeterli olacaktır.

Bu nedenle, penis kalınlaştırma ve uzatma gibi ihtiyaçlarınızın olup olmadığını sadece hekime danışarak karara bağlayınız. Hayatınızı bütünüyle etkileyecek konularda, yetkisiz ve sorumsuz kaynaklardan bilgi ve destek almak, geri dönüşü olmayan ciddi hasarlar yaşamanıza neden olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılamamanın yolu ise elbette tıp hekimlerine güvenmektir.

Kaynakça:

https://www.irishtimes.com/news/health/what-can-be-done-about-a-small-penis-1.691705

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5313298/

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts