Penis Büyütme Ameliyatının Özgüvene Etkisi

Penis Büyütme Ameliyatının Özgüvene Etkisi

Penis, tarihin her döneminde gücün sembolü olmuş ve boyutları ile de bu vurguyu ortaya oymuştur. Geçmişten gelen bu yoğun veri akışı, günümüzde de erkeğin gücünün en önemli sembollerinin başına, bunu koymuş ve penis boyunu, bir erkek için en önemli konu haline getirmiştir. Penis büyütme ameliyatı da, bu anlamda çok merak edilen ve ilgi uyandıran bir operasyon türüdür. Kimilerimiz için zaruri bir işlem olan penis büyütme kimilerimiz için daha güçlü bir imaja sahip olmak ve kendini daha iyi hissetmek için bir tercih olabilmektedir.

Penis büyütme ameliyatı farklı sınıflara sahiptir. Penisin uzatılması için yapılan işlemler ve penis kalınlaştırma işlemleri, farklı işlemlerdir. Kişi tercih etmesi halinde, her iki uygulamayı da yaptırabilir. Burada mikropenis ve küçük penis vakalarında cinsel birleşmenin mümkün olup olmamasına etki ediyor olması nedeniyle özgüvenden çok, cinsel birleşmeyi sağlaması yani fiziksel medikal fayda sağlaması nedeniyle zorunlu yapıldığı vurgulanabilir.

Penis boyu ne kadar önemlidir?

Penis boyu, erkeğin özgüvenini etkiler. Ancak bu aslında çoğunlukla gereksiz bir kaygıdır. Kadınların birçoğu, 13-15Cm uzunluğunda, yani normal ölçülerde bir penis ile cinsel birleşmenin hazzını elde edebilmektedir. 20Cm ve daha üzerindeki büyüklükler ise aslında cinsel birleşmeyi kolaylaştırmak bir yana, daha zor hale getirebilir. Bu elbette dikkate alınan bir husus değildir, zira toplumsal öğreti, erkeğin penisi ne kadar büyükse, cinsel gücünün o kadar fazla olacağı yönündedir. Buna evrensel bir kompleks diyen kaynaklar dahi vardır. 

Tabii penisin ortalama büyüklüklerin altında olmasında farklı negatif sonuçlar ortaya çıkar. 10Cm altında özellikle 8Cm’den kısa penisi olan erkeklerin efektif cinsel birleşme yaşayabilmesi oldukça zordur. Bununla birlikte bu kişilerin spermi yeterli derinliğe ulaşmayacağından, gebeliğin sağlanması da mümkün olmayabilir. Bu bakımdan bu bireylerin cinsel performanslarını sorgulamaları söz konusu olabilir. 

Çok ince penis durumunda da, penisin vajina kanalında yeterli basınç ve sürtünmeyi sağlayamaması nedeniyle haz seviyesinde düşüş olabilir ve düşük performans sonucu oluşabilir.

Bunlar, erkeğin özgüvenine elbette negatif etki edecek faktörlerdir ve penis büyütme ameliyatı ile bu sorunların üstesinden gelinebilmek ihtimali vardır.

Tabii penis büyütme ameliyatı ile her tür vaka tedavi edilebilir demek doğru değildir. Burada karar merci, yapacağı muayene ardından sadece uzman hekimdir. Hekim, bu operasyona ihtiyacınız olup olmadığına, bunun için uygun olup olmadığınıza ve hangi yöntemin kullanılacağına karar verecektir.

Kendi İstediğinizle Penis Büyütme Ameliyatı Yaptırabilir misiniz?

Penis büyütme ameliyatı, penis kalınlaştırma ameliyatı ve diğer tüm penis estetiği operasyonları isteğe bağlıdır. İhtiyacınız olsa dahi, bu işlemleri yaptırmadan hayatınızı sürdürmeniz mümkün olabilir. Bununla dışında ihtiyacınız olmadan, tamamen isteğe bağlı biçimde penisinizin birkaç santim uzamasını isteyebilirsiniz. Burada özgüvene yönelik bir adım atmayı düşünüyor olabilirsiniz. Örneğin, 15 Cm olan penisinizin 17 Cm olması, sizi daha özgüvenli hissettirecekse, elbette buna yönelmeniz mümkündür. 

Ancak tabii bunun için uygun olmanız gerekir. Uygulamaya vücudunuzun izin veriyor olması gerekir ki, penis büyütme için tercih edilecek yöntemlerin bazılarını daha önce kullandıysanız yeniden kullanılabilmesi de mümkün değildir.

Kilolu Kişilerde Kısa Penis Durumu

Leğen kemiğini kaplayan, penisin de etrafını saran üzerinde kıllar olan dokuya, Pubis denir. Bu doku, hızlı yağlanan ve vücudun diğer kesimlerinden daha fazla yağ depolayabilen bir alandır. Kilolu ve özellikle obez kişilerde, bu kısımda ciddi bir yağ birikmesi olur ve kimi durumlarda penis neredeyse görünmez hale gelir. Bu vakalarda, neredeyse bir mikropenis izlenimi vardır ve pratikte penisin kullanımı da benzer şekilde oldukça zor olur. 

Şişmanlık nedeniyle gömülü penis sorunu yaşamak doğrudan bir özgüven eksikliğini elbette yaratır. Buradan kurtulmanın en kolay yolu elbette öncelikle kiloların sağlıklı biçimde verilmesidir. Bunun yanında tercih edilmesi halinde pubis dokusunda yer alan yağlar liposuction ile alınabilir veya pubis dokusu gerilerek penisin hem daha büyük olması, hem de fonksiyonel olması sağlanır.

Penis boyunun özgüvene etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere, bu genellikle toplumsal öğretilerin bir sonucudur. Her şeye rağmen daha büyük penise sahip olmak isteyenler için en doğru yol ise uzman hekime başvurmak ve bu noktada kendisi için yapılabileceklerin değerlendirilmesini istemektir. Cerrahi müdahale ile birlikte, kendinizi daha iyi hissetmek elbette sizin elinizde olacaktır.

Kaynakça:

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/doc-dr-tayfun-turkaslan/penis-boyu-efsaneleri-2848383

https://www.webmd.com/men/guide/penis-enlargement-does-it-work

 

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts