Penis Büyütme Estetiği Ne İşe Yarar?

Penis Büyütme Estetiği Ne İşe Yarar?

Bugüne kadar penisin boyutuyla ilgili çok sayıda anket yapıldı ve kadınların çoğu penis boyutunun o kadar önemli olmadığı yanıtını verdi. Ancak erkekler büyüklük konusunda son derece endişeli ve çıplak kaldıklarında yeterince kalın veya uzun olmayan penisleriyle kendilerini yetersiz hissettiklerinin altını çiziyor. Tabii penis estetiği sadece penis boyu değil, şekli ve kalınlığı ile de ilgili olduğundan, aslında cinsel organın kullanımı ve verdiği özgüven noktasında ciddi bir efekte sahiptir. Penis büyütme estetiğinin ne işe yaradığı konusunda genel bilgilere bu sayfamızda yer veriyor olacağız.

Penis boyu, dünyanın hemen her yerinde yaygın biçimde gündelik yaşantının bir parçasıdır. Bu konuda pek çok söylenti vardır ki, esasında söylentilerin içinde anlamda hatalar ve abartılar vardır.

Penis boyunun normal bir insan için 30Cm olabilmesi olağan değildir. Bu büyüklükte bir penis zaten işlevsel de değildir. İnsan anatomisi, 15-20Cm arasında uzunluğa sahip bir penis için biçimlendiğinden, bunun daha ilerisinde uzunluların cinsel birleşmeyi kolaylaştırmak veya hazzı artırmak bir yana azaltması söz konusudur.

Bunun tersi biçimde, 15Cm uzunluğundan daha kısa penislerin uzunlukla birlikte kalınlıkları da azalması halinde cinsel birleşmenin efektifliğine zarar vereceğini söylemek mümkündür. Tabii bu hemen 14Cm’den itibaren değil, hatta 10Cm için bile değildir. 8Cm altındaki penis büyüklüklerinin birleşmeyi zorlaştırması ve üremeyi engellemesinden bahsedebilmek mümkündür. Daha küçük penis boyları durumuna zaten mikropenis denir ki, bu durumda tedavi prosedürü küçük penis durumundan daha ileri olmak durumundadır. Ek olarak bahsettiğimiz uzunlukların ereksiyon halindeki uzunluklar olduğunun altını çizmekte fayda vardır.

Penis Büyütme Nasıl Yapılır?

Penis büyütme işleminin iki segmenti vardır. Bunlar;

 • Penis boyu uzatma
 • Penis kalınlaştırma

Şeklindedir. 

Penis boyu uzatma, dünyada farklı yöntemleri var olsa da ülkemizde geleneksel medikal yöntemler kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanması onaylanan yöntemler olan penis büyütme uzatma yöntemleri, tamamen tıbbi protokollere uygun biçimde gerçekleştirilir.

Operasyonlar, işlem için uygun olan kişilere hekimler tarafından klinik ortamda yapılır. Penis büyütme estetiği, penisin işlevini değiştirmemekle birlikte, cinsel birleşme ve üremede etkili hale geleceği bir uzunluğa ve kalınlığa ulaşmasını sağlamaya yönelik bir işlemdir.

Bu operasyon, ihtiyaç olması halinde yapılabilmekle birlikte, normal uzunluğa sahip kişiler için de uygulanabilir ve birkaç sanitemetrellik uzunluklar elde edilebilir.

Penis Uzatma Ameliyatı Türleri

 • Süspansör Ligman Keslimesi
  Penisin, vücuda bağlandığı noktada, deri altında ve leğen kemiği içerisine doğru belli kısım daha devam etme durumu vardır. Penisin bu pozisyonda kalmasını sağlayan süspansör ligmanın kesilmesi halinde, gömülü kısım serbest kalır ve içerideki kısım dışarı çıkarak, doğal olarak penis boyunu uzatır. Bu oldukça ciddi bir operasyondur ve önemli ölçüde deneyim gerektirir. Sadece klinik olarak gerçekleştirilen bu işlemi uzman hekimler yapmalıdır.
 • Supra-pubik V-Y Plasti
  Penisin çevresindeki, leğen kemiğini kaplayan bölgeye pubis ismi verilir. Pubis yağlı bir dokudur ve penisin seviyesini etkiler. Bu durumda cinsel birleşme esnasında yağın baskılanıp, buradaki uzunluğun işe yarar hale gelme durumu olsa da, görünüm itibariyle sorun olabilir. Supra-pubik V-Y plasti, bu kısımdaki dokunun gerilmesi ve penis seviyesini etkilemesinin engellenmesi için yapılan bir işlemdir. Yine cerrahi ve klinik bir uygulamadır.
 • Suprapubik Liposcution
  Penis büyütme işlemi kimi zaman ameliyatsız yapılmak istenebilir veya pubisin asimetrik yağlanması nedeniyle penisin olması gerekenden daha kısa görünmesinin önüne geçilmek istenebilir. Belirttiğimiz gibi pubis oldukça sık yağlanan bir bölgedir ve penis boyunu ciddi şekilde etkiler. Bağları kesmeden penis boyu uzatmak veya bir başka deyişle, penis kısa olmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için pubik liposuction tercih edilebilir. Pubis dokuda bulunan yağların, liposuction ile alınması yönteminden hızlı ve etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Tabii bu yöntemin işlevsel olabilmesi için sorunun pubis yağlanması ile bağlantılı olması gerekir.
 • Peno-sktrotal Plasti
  Yumurtalık kesesinin, penisin altında olmak yerine, penisin üzerinde olması durumu bir anormali olarak tanımlanır. Bu gibi durumlarda penis daha kısa görünebilir ve penis sapının üzerinde yer alan kese cinsel birleşmeyi zorlaştırabilir. Bunun giderilmesi için peno-sktrotal plasti ile işlem yapılır ve sorun ortadan kaldırılabilir.

Penis Büyütme Estetiği Kalıcı Etkili midir?

Elbette. Liposuction dışındaki yöntemlerin tamamı, kalıcı etkiye sahiptir. Ancak kişinin kilo alması halinde, yağın alındığı bölgede yeniden yağlanma olacağından, etkinin ortadan kalkması söz konusu olabilir. Diğer işlemlerin kalıcı etkiye sahip olduğu söylenebilir.

Kaynakça:

https://www.nature.com/articles/ijir200814

https://www.news-medical.net/health/Does-Cosmetic-Penis-Enlargement-Surgery-Work-Is-It-Dangerous.aspx

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts