Penis Büyütme Estetiğinin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Penis Büyütme Estetiğinin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Erkekler uzun zamandır penis boyutlarıyla ilgileniyordu ve yakın zamana kadar yapacak pek bir şeyleri yoktu. Hap ve kremlerin etkisiz olduğu kanıtlanırken, garip sıkılaştırma cihazları anlamsız olduğu kadar kalıcı hasar bırakma riski de var. Penis Büyütme Estetiğinin Olası Yan Etkileri elbette tıbbi konu başlıklarıdır ve medikal olmayan yöntemlerin verdiği hasarları verme durumları yoktur. Zira tıbbi uygulamalar bütünüyle bilimsel işlemlerdir ve evrensel tıbbi protokoller kapsamında, minimum yan etkiyi ortaya çıkarma zemininde geliştirilirler.

Günümüzde erkekler penislerini büyütmek için vücut yağlarının penise enjeksiyonu ile doğal büyütme alternatifine sahiptir. Yağ enjeksiyonu, vücudun uyluk veya karın bölgesindeki fazla yağların belirli bir arınma sürecinden sonra bu yağların vücudun diğer bölgelerine enjekte edilmesi işlemidir. Bu yağ dokuları istenilen büyüklüğe ulaşmak için penis dokusuna yerleştirilir. Yağ enjeksiyonu ile penisin hem ölçeğinde hem de boyunda genişleme sağlanır. Bu işleme penis kalınlaştırma işlemi denir. Oldukça pratik ve etkli bir işlemdir ve yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Plastik cerrahınız muayenenizi yaptıktan sonra penis büyütme işlemini düşünmenizin nedenlerini değerlendirerek işleme başlar. Prosedürün fiziksel ve duygusal yönlerini, ne gerektirdiğini, makul olarak hangi sonuçların beklenmesi gerektiğini ayrıntılı olarak açıklar.

Penis Kalınlaştırma Ameliyatının Riski Var mıdır?

Penis büyütme ameliyatının iki aşaması vardır. İlk aşamada liposuction (yağ alma) yöntemi ile karın veya uyluk bölgesindeki yağ dokuları alınır. Bu yağ dokuları santrifüj edilir. Bu sayede yağ hücreleri ayrıştırılır ve diğer maddeler atılır. İkinci aşamada ise hazırlanan bu yağ dokuları penis etrafına enjekte edilerek penis kalınlığı ve boyu büyütülür. Yağ dokuları hastanın kendi vücudundan alındığı için alerjik reaksiyon riski taşımamaktadır.

Penis Büyütme Ameliyatında İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Penis büyütme ameliyatı lokal veya genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır ve yaklaşık 1 saat sürer. Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Rahat bir ameliyat sonrası dönem ve iyi sonuçlar için işlemden sonra dinlenmek daha iyi olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün ilaca yanıt veren hafif ağrı olabilir. Ameliyat sonrasında ameliyat bölgesinde şişlik ve morluklar olabilir. Günler içinde kendiliğinden iyileşirler. Hastaların çoğu 2-3 gün içinde işine dönebilmektedir. Yağ dokusunun düzgün bir şekilde yerleşip kalıcı olması için 3 hafta cinsel aktiviteden kaçınılmalıdır. Böylece yağ dokularının yer değiştirmesi engellenmiş olacaktır. Kısa iyileşme süresi sona erdiğinde penis normal hissine kavuşacak ve sertleşme zorlaşacaktır. Bazı durumlarda penisin istenilen büyüklüğe ulaşması için 3 ay sonra ikinci bir yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Penis Büyütme Cerrahisinin Sık Görülen Komplikasyonları Nelerdir?

Komplikasyonlar diğer kozmetik işlemlerde olduğu gibi nadirdir ancak kanama, enfeksiyon ve şişlik olabilir. Ekstra büyüme nedeniyle penisin sıkışmaması için sünnet olması çok daha uygundur. Bazı durumlarda büyütme ameliyatında yağın konumuna bağlı olarak asimetri olabilir veya agregalar ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlar masajla giderilebilir. Daha majör komplikasyonlar beklenen durumlar olmamakla birlikte çok nadir ortaya çıkan sounlardır.

Penis Büyütme Cerrahisinin Mutlak Sonuçlarını Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Ameliyatın sonuçları işlemden hemen sonra görülecektir. Şişlikler azaldıkça iyileşme devam edecektir. Genellikle şişlikler ve morluklar 2 haftada iyileşir. Ameliyattan sonra birkaç ay boyunca az miktarda şişlikler devam edebilir. Ameliyattan en az 6 ay sonra nihai kontür ve skar sonuçları devam eder.

Bu prosedürle ilişkili potansiyel riskler şunlardır

  • Geçici şişlik.
  • Geçici morarma
  • Tedaviden sonra bir veya iki gün sürebilen hafif rahatsızlık
  • Alerjik reaksiyon ve topak oluşumu (son derece nadir, tedavi edilebilir).
  • Vasküler travma/oklüzyon (Son derece nadir, tedavi edilebilir)

Penis çevresinde %40 ila %60 arasında bir artış elde edilebilir. Bazen istenen sonuçları elde etmek için birden fazla tedavi seansına ihtiyaç duyulur.

Bu tedaviyle ilişkili minimum kesinti süresi vardır. İşlemden sonra işinize dönebilirsiniz ve eğer hareketsiz bir ofis işiniz varsa izin almanıza gerek kalmaz.

Ancak tedaviden sonra en az ilk yedi gün yoğun fiziksel aktivite/ağır kaldırma önerilmez.

İlk yedi gün de yorucu egzersiz ve ağırlık çalışmasına izin verilmez.

Genellikle yaklaşık yedi gün olan bölge tamamen iyileştikten sonra cinsel aktiviteye yeniden başlanabilir.

İyileşme sürecinin iyi gitmesi koşuluyla 72 saat sonra hafif aktiviteye izin verilir ve 2 hafta sonra hafif egzersiz genellikle tamamdır. Hastaların en az bir hafta cinsel ilişkiden kaçınmaları gerekmektedir.

Kaynakça:

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/doc-dr-tayfun-turkaslan/penis-ameliyati-riskli-mi-2870560

https://tayfunturkaslan.com/penis-buyutme-estetiginin-olasi-yan-etkileri/

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts