Penis Eğriliği Derecesi Nasıl Ölçülür?

Penis Eğriliği Derecesi Nasıl Ölçülür?

Çoğunlukla 25-30 derecelik eğriliğe kadar ameliyat gerektirmeyen penis eğriliği çeşitli yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır. Penis eğriliğinin kesin bir tedavisi yoktur ve nedeni hakkında net bir veri yoktur. Bununla birlikte, genellikle travma, kaza veya darbe nedeniyle oluşur. Doğuştan penis eğriliği Literatürde adı doğumsal penis eğriliği olarak değiştirilmiştir. 25-30 derece ve üstü penisler sağlıklı cinsel ilişkiye engel olabilir. 25 derecenin altına düştüğünde genellikle büyük bir sorun olmaz yani cinsel ilişkiye engel olmaz. Penisinizin eğriliğini ölçmek kolaydır. Bir ereksiyon olması, yani sertleşmesi yeterlidir.

Penis eğriliğinin belirtileri nelerdir? 

Peyronie hastalığının semptomları genellikle hastalığa neden olan fibröz bağ dokusunun konumuna ve boyutuna bağlı olarak değişir. Bu nedenle penis eğriliği ile yaşanan belirtiler şu şekilde sıralanabilir: • Lens veya nohut büyüklüğünde penis gövdesinin sert dokusu • Şekilli penis Sertleşme ile birlikte şiddetli eğrilik sorunları veya penisi sürdürmede zorluk. Sertleşme Ağrılı ereksiyon Penis boyutunda azalma Dokular sertleşebilir ve peniste ciddi hasara veya ağrıya neden olabilir Yine, bazı hastalarda fibröz doku penisin farklı bölgelerinde bir kereden fazla büyüyerek penisin anormal şekilde kavisli görünmesine neden olabilir.

Penis Eğriliğinin Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre Peyronie hastalığının neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor. Bununla birlikte, bu çalışmalar hastalığa neden olan bazı mekanizmaları tanımlamıştır. Bahsedilen travmanın ereksiyon sırasında penil fleksiyon veya hasar olduğuna inanılmaktadır. Özellikle yaşla birlikte dokuların daha kolay yaralanması ve iyileşmesinin daha zor olması nedeniyle penis eğriliği riskinin yaşla birlikte arttığı söylenmelidir. 

Bir hastalık olmasına rağmen vakaların %810’u 40 yaşın altındadır. Genç hastalarda penis eğriliği ağrılı sertleşme ve sertleşme bozukluğu gibi daha şiddetli belirtilerle kendini gösterir. Aynı zamanda penis eğriliği olan bazı hastalarda son yıllarda travmatik bir öykünün olmaması, hastalığın gelişiminde travmatik olmayan faktörlerin de rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bunu akılda tutarak, özellikle vücudun herhangi bir yerinde yaralanma sonrası yaraları anormal şekilde iyileşen kişilerde, Peyronie hastalığına yol açan anormal bağ dokusu geliştirme riskinin daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Dupuytren kontraktürü olan kişilerde penis eğriliği riskinin daha yüksek olduğuna ve parmak tendonlarının başlangıç bölgesinde bağ dokusu anormalliklerinin oluşması sonucu parmak hareketlerinin kısıtlanmasına neden olduğuna inanılmaktadır.Özetle, genetik geçmiş, yaş, diğer tıbbi durumlar ve travma öyküsü gibi risk faktörlerine bağlı olarak penis eğriliği oluşabilir.

Penisin eğrilik derecesinin ölçülmesi 

Öncelikle bunu net bir şekilde ifade etmekte fayda var; Sertleştikten sonra peniste gözle görülür bir eğrilik varsa hemen doktorunuza görünmelisiniz. Penis eğriliği, ilerleyebilen bir hastalıktır, yani penisinizin eğrilik derecesini artırabilir. Tedavi aşamalarına hızlı bir şekilde ulaşmak önemlidir. Aksi takdirde penis tedavi seçenekleriniz kısıtlı ve zor olacaktır. Ayrıca penis kırığı gibi çeşitli sorunlar da ortaya çıkabilir. Penisinizin eğriliğini ölçmek için ereksiyona ihtiyacınız var. Ortasına bir iletki yerleştirin. Ardından diğer ucunu penis başı üzerine yerleştirerek ölçümünüzü tamamlayın. Sonuç, penisin kaç derece eğimli olduğunu gösterir. Daha net ve sağlıklı bir ölçüm için doktorunuza danışınız. 

Penis eğrilik derecenize dikkat edin. 

Örnek olarak basitçe anlattığımız penisin eğrilik derecesine dikkat edin. Sağlıklı ölçümlerinize ve tedavilerinize hemen kendinizi ölçerek veya doğrudan doktorunuzla konuşarak başlayın. Birçok derecedeki penis eğriliği cerrahiye gerek kalmadan tedaviyi başlatır. Penisin eğriliğine bağlı olarak penis kırıkları da oluşabilir, penisinizde kan birikip şişebilir ve şiddetli ağrı hissedebilirsiniz. Tüm bu sorunlar cinsel hayatınıza ciddi darbeler indirerek ek psikolojik sorunlar yaratabilir. Tüm bu sorunlarda eşeysel yaşamınıza ağır darbeler indirerek ek ruhsal sorunlara niçin olabilir. Penis Eğriliği Ölçümlemesi Penisiniz kemikleşme dönemini geçirdikten sonrasında yeniden ereksiyonunu kaybetmeden açıölçer sayeinde ölçümlemeyi başlatınız. Bunun için penisinizin eğrildiği bölgenin tam ortasına açıölçerinizin bir ucunu yerleştiriniz. Diğer ucu da penis başına götürerek ölçümü sağlayınız. Ortaya çıkan netice penisinizin kaç aşama eğik bulunduğunu temsil edecektir. Daha doğru ve kati bir ölçümleme için doktorunuzdan yardım alabilir ve tedavi seçeneklerine başlayabilirsiniz. Doğuştan penis eğriliği yada acele cerrahi müdahale gerektiren eğrilikler dışındaki bütün tedavi seçeneklerinde öncelik ameliyata verilmez. Öncelik standart prosedürlerle başlatılır. İlaç tedavisi, penise enjeksiyon, penise akım verme benzer biçimde ek seçenekler mevcuttur.

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts