Penis Eğriliği (Peyronie) Nedir?

Penis Eğriliği (Peyronie) Nedir?

Peyronie, penisinizdeki yara dokusunun eğilmesine, eğilmesine veya uzunluk veya çevresi kaybetmesine neden olan bir hastalıktır. Yara dokusunu (plak) deride hissedebilirsiniz veya yara dokusu oluştukça penisinizin belirli bir bölümünde ağrınız olabilir. Ereksiyon sırasında, yara izinin konumuna bağlı olarak penisiniz yukarı, aşağı veya yana eğilebilir. Bu durumdaki bazı erkeklerde eğri yoktur, ancak girintili bir alana veya “kum saati” görünümüne sahip olabilir.

Çoğu erkeğin mükemmel düz ereksiyon durumu yoktur. Penisinizde küçük bir eğri olması Peyronie hastalığınız olduğu anlamına gelmez. Tüm yaşamları boyunca eğriliği olan erkeklerde Peyronie hastalığı yoktur.

Çoğu durumda, yara izi penisin üst kısmında oluşur ve penis ereksiyon halindeyken yukarı doğru kıvrılmasına neden olur. Yara izi alttaysa penisiniz aşağı, yandaysa yana doğru bükülür. Bazı durumlarda, yara izi şaftın hem üstünde hem de altında gelişir ve bu da penisin “çekilmesine” veya daha kısa olmasına neden olabilir. Bazen yara izi penisin etrafını sararak onu bir şişenin boynu veya bir kum saatinin ortası gibi daraltır. Bu durumdaki yaklaşık üç erkekten birinde, yara dokusunda kemik gibi hissettirebilecek kalsiyum bulunabilir.

Penisin anatomisi

Penisinizin iki görevi vardır: idrar taşımak ve sperm taşımak. İçinde üç tüp vardır: idrarı mesaneden penise taşıyan üretra ve penisi dikleştirmek için kanla dolduran corpora cavernosa adı verilen iki tüp. Üçü de tunika albuginea olarak bilinen sert lifli bir kılıfla birbirine sarılır. Cinsel ilişki sırasında penisinize akan kan, penisinizi düz, sert ve sert hale getirir ve penetre olmasını sağlar. Meni daha sonra orgazmdan sonra üretradan çıkar. Bu durumu boşalma denir. Peyronie hastalığı penisin şeklini ve boyutunu etkiler, ancak idrara çıkma veya boşalmayı etkilemez.

Peyronie hastalığının evreleri nelerdir?

Penis Eğriliğinden iki ana evreden söz edilebilir. Bunlar, beli sorunlar nedeniyle ortaya çıkan akut evre, diğeri ise kalıcı peni eğriliği olarak tanımlanabilecek, kronik evredir.

Akut evre

Bu evre 6 ile 12 ay arasında sürer. Bu süre zarfında penisinizin derisinin altında yara izi oluşur ve bu da şeklinde bir eğriliğe veya başka bir değişikliğe neden olur. Penisiniz dik veya yumuşakken ağrı hissedebilirsiniz.

Kronik evre

Bu evrede yara izi büyümesi durmuştur, bu nedenle penisteki eğrilik daha da kötüleşmez. Ağrı genellikle bu zamana kadar gitmiş olur, ancak bazen özellikle ereksiyonlarda devam edebilir. Ayrıca, erektil disfonksiyon (ED) veya penisi sertleştirme veya sert tutma sorunları gelişebilir.

Peyronie hastalığı ile penis eğriliği arasındaki fark nedir?

Peyronie hastalığı, yetişkinlerde görülen bir tür penis eğriliğidir. Bazı erkekler penis eğriliği ile doğabilir ve buna doğuştan eğrilik veya kordi denir. Skar dokusundan kaynaklanmaz ve durum zamanla değişmez. Bir erkeğin daha düzenli ereksiyon olmaya başladığı ergenlik çağına kadar fark edilmeyebilir.

Peyronie hastalığına yakalanma olasılığı kimde? Risk faktörleri nelerdir?

Birkaç risk faktörü, Peyronie hastalığına yakalanma olasılığını artırabilir.

Yaş

Peyronie hastalığının yaşlandıkça ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Orta yaşlı erkeklerin yaklaşık %10-15’inde görülür. Genetik. Hastalığı olan yakın bir akrabanız (örneğin erkek veya babanız) varsa, daha yüksek risk altındasınız.

Bağ dokusu bozuklukları

Bağ dokusu bozukluğu sorunu yaşayanlarda ris daha fazladır. Bu bozuklukların örnekleri arasında Dupuytren hastalığı, plantar fasiit ve skleroderma yer alır.

Erektil disfonksiyon

Diyabetle ilişkili erektil disfonksiyonu (ED) (iktidarsızlık/ereksiyon olma ve ereksiyonda kalma zorluğu) olan erkeklerin Peyronie hastalığına yakalanma olasılığı dört ila beş kat daha fazladır. Bazen erektil disfonksiyon Peyronie’ye sahip olmaktan kaynaklanabilir.

Prostat kanseri

Prostat kanseri ameliyatı geçirmiş erkekler yüksek risk altındadır.

Otoimmün bozukluklar

Lupus gibi bir otoimmün bozukluğunuz varsa, Peyronie hastalığına yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Peyronie hastalığı ne kadar yaygındır?

Uzmanlar, 40 ila 70 yaş arasındaki erkeklerin yaklaşık %6 ila %10’unun Peyronie hastalığına sahip olduğunu tahmin ediyor. Diğer çağlarda da gözlenmiştir, ancak daha az yaygındır. Gerçek sayının daha yüksek olabileceğine dair bir teori var, çünkü bazı erkekler sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla hastalık hakkında konuşmamayı tercih ediyor ve diğerleri tıbbi yardım almak için yeterince rahatsız olmayabiliyor. Cinsel sağlığınızla ilgili endişeleriniz varsa, belirtilerinizi bir sağlık uzmanına bildirdiğinizden emin olun.

Peyronie hastalığı acıyor verir mi?

Evet, Peyronie hastalığı ağrılı olabilir. Bu, hastalığın akut (erken) evresinde en yaygın olanıdır. Ancak kronik fazda bile ağrı ereksiyonlarla devam edebilir. Bunun şiddeti kişiye göre değişir.

Peyronie hastalığı penisi küçültür mü?

Evet. Peyronie hastalığı penisinizi kısaltabilir. Peyronie hastalığına yönelik tedaviler, uzunluğu geri kazanmaya çalışabilir.

Kaynakça:

https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/p/peyronies-disease

https://www.callhealer.uk/TR/blog-detail/peyronie-hastaligi/111

https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/penile-curvature-peyronies-disease

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts