Penis Estetiği Türleri Nelerdir?

Penis Estetiği Türleri Nelerdir?

Penis estetiği, penisin cinsel fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmesi için uygulanan estetik cerrahi uygulamalarının genel ismidir. Burada sözü geçen “estetik” elbette güzellik manasında değil, penisin anatomik özelliklerine uygun hale getirilmesi için kullanılan cerrahi işlemin tıbbi adıyla ilişkilidir.

Penis estetiği, farklı alt dalları olan uygulamaları kapsar. Penis boyu büyütme ve penis kalınlaştırma bu işlemlerin en yaygın türleri olarak kabul edilir. Bunun elbette fiziksel ve mental sebepleri söz konusudur.

Penis, diğer bir deyişle fallus; erkek bireyler için cinsel güç olarak değerlendirilir. Tarihteki eserlerde bile erkek bireyler penisleriyle anılmaktadır. Bazı cinsel disiplinler penis boyutunun öneminden de bahseder. Penis estetiği her ne kadar estetik cerrahi operasyonları içerisinde yer alıyor olsa da, keyfi uygulamalar değildir. Elbette, penis boyu ve kalınlığı arttırmak için operasyon geçirmek istemeniz mümkündür. Dünyada giderek yaygınlaşan bu ameliyatlar, burun estetiği (rinoplasti) veya meme estetiği ameliyatında olduğu gibi tamamen kişinin isteği üzerine uygulanmaktadır.

Ne yazık ki, özellikle penis büyüklüğü ile ilgili sorunları olan erkek bireyler, çeşitli ürün veya cihazlar kullanarak hem maddi hem de manevi kayıplar yaşayabilmektedirler. Penis büyütmenin tek yolu kozmetik cerrahi işlemlerdir.

Her erkek günde birkaç kez penisini kontrol eder. Bir erkeğin penisiyle ilgili estetik bir problem (uzunluk, kalınlık vb.) onun kişiliğinde, psikolojik durumunda ve cinsel işlev bozukluklarında sorunlara yol açabilir.

Penis Çeşitleri ve Genital Bölge Estetiği Çeşitleri

  • Penis büyütme
  • Penis kalınlaşması
  • Penis büyütme + kalınlaşma
  • Penoskrotal Dokuma düzeltmesi (Penoskrotal Dokuma/Ventral falloplastinin Düzeltilmesi)
  • Skrotoplasti (Skrotal kaldırma)
  • Mikropenis Tedavisi
  • Ereksiyon sırasında eğrilik ve/veya ağrı (peyronie) tedavileri
  • Ereksiyon problemlerinin (impotans) tedavisinde kullanılan çeşitli cerrahi prosedürler
  • Erken boşalma tedavisi için kullanılan prosedürler
  • Sünnet ve sünnetin kusurlarını düzeltmek için kullanılan prosedürler

Penisin Normal Boyutu Nedir?

Bu tamamen kişiye bağlıdır. Penis boyutu veya kalınlığı ile ilgili standart bir veri yoktur. Penis büyüklüğüne göre tablolar vererek kafanızı karıştırmak istemiyorum. Önemli olan kişinin penisiyle barışık olmasıdır. Penisinizin estetik bir sorunu, kısalığı veya inceliği sizi rahatsız ediyorsa estetik ameliyatlara başvurulabilir. Bu Durumun istisnası mikropenis’tir. Mikropenis, erekte penis boyutunun 7-8 cm’nin altında olması durumudur. Mikropenis tipik olarak hipogonadizmli erkek hastalarda görülür ve hormonal durum incelenmelidir. Gerektiğinde hormonal ve cerrahi tedavi uygulanabilir.

Çiftleşme ancak dik bir penis ile mümkün olduğu için önemli olan dikilen penisin uzunluğu ve kalınlığıdır. Flask durumda 2-3 cm uzunluğundaki bir penis 15-16 cm’ye kadar dikleşebilir veya 8-9 cm’lik bir penis ereksiyon sırasında 12 cm olabilir.

Penis büyüklüğü genetik ve kökene bağlıdır. Tipik olarak ereksiyon sırasında 11-12 cm’nin altında küçük kabul edilir. Ereksiyon sırasında penis kalınlığı 10-13 cm civarındadır.

Penis Büyütme Ameliyatları

Penis büyütme operasyonları sırasında çeşitli ameliyat teknikleri tecrübem oldu. En başarılısı ise ters V-Y plasti denilen ve penisi dikleştiren bağların gevşetilmesine dayanan ligamentoliz denilen tekniktir. Duruma göre ventral falloplasti de eklenebilir. Yani penis ve skrotumun bağlantı noktası olan penoskrotal bölgede; z-plasti, c-y plasti veya deri greftleri kullanılabilir (ortalama 1.5-4 büyütme)

Penis büyütme, kişinin anatomisine ve son fakat en az değil, bağların kalınlığına bağlıdır ve bununla ilgilidir. Bağlar ne kadar kalınsa, penis o kadar büyütülebilir.

Abdominal liposuction, suprapubik lipektomi de eklenmelidir (özellikle gizli penisi olan hastalarda eklenmelidir). Burada amaç proksimal adı verilen penisin alt kısmını kaplayan fazla yağ dokusundan kurtulmak ve abdominal çıkıntıyı düzeltmektir (toplamda 2-5 cm arasında bir genişleme olacaktır).

Penis Kalınlaştırma İşlemleri

Kişinin kendisinden elde edilen yağların kullanılması anlamına gelen otolog yağ naklinin tercih edildiği uygulama etkili ve yan etkileri çok az olan bir yöntemdir. En çok yağ almak için (donör olarak) kullandığım alanlar suprapubik (penisin alt kısmı), karın ve uyluk iç bölgesidir.

Daha sonra elde edilen yağ dokusu santrifüj edilir ve bu aşamadan sonra saflaştırılmış yağ dokusu nakledilir. Penis derisinin altına homojen olarak yayılır. Ameliyattan sonra yeterli uzunlukta elastik penis bandajı kullanılarak ereksiyona bağlı oluşabilecek yağ migrasyonu ve asimetrisi engellenir. Yaklaşık 20 cc kan alınarak hazırlanan trombositten zengin plazma da penis kalınlaştırma için kullanılabilir. Altı ayda yağ kaybı oranı %30-40 arasındadır. Altı ay sonra penis kalınlığı değişmez.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/penis-enlargement-surgery

https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/erkekler-icin-genital-estetik-ve-duzeltme-secenekleri-nelerdir-41684218

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts