Penis Estetiğinin Performansa Etkisi Var mıdır?

Penis Estetiğinin Performansa Etkisi Var mıdır?

Penis estetiğinin cinsel performans üzerindeki etkisine evet veya hayır diyebilmek için, durumun detaylı analizinin yapılması ve performans durumunun cinsel organın boyutu ile ilgili olup olmadığından emin olunması gerekir. Penis estetiğinin cinsel performansa pozitif veya negatif etkisi diyebilmek, en azından her vaka için mümkün değildir. Tabii bu noktada mikropenis ve küçük penis sorunu yaşayanların, cinsel birleşme noktasındaki sorunlarını dikkate alarak, bu işlemlerin pozitif etkileri vardır sonucu çıkarılabilir. Bu durum, sadece ileri düzey penis problemleri olanlar için söylenebilir ki, normal sayılabilecek penis uzunluğu ve/veya kalınlığına sahip bir bireyin, kendi isteği ile birkaç santimlik uzama elde etmek için aldığı operasyon hizmetinden sonra, cinsel performansının artacağı iddia edilemez.

Cinsel Performans Nedir?

Cinsel performans, sexuel deneyimi zayıf kimseler için sadece cinsel organlarda cereyan eden bir olgu olarak tanımlanıyor olsa da, sexuel aktivitenin verimliliğini artırmaya yönelik birçok metot söz konusudur. Penis boyunun cinsel birleşmedeki hazzı kesin olarak arttıracağını söylemek mümkün değildir. Zira, penis boyu yeterli veya ortalamadan büyük bir erkeğin, vajina kanalı kuru iken hareket etmesi, haz almak bir yana,; ciddi bir acıya neden olabilir. Bu durumda, penisin büyük olması, cinsel performansın yüksek olması sonucunu doğurmaz.

Bir diğer cinsel performans etkeni ise sertleşebilme ve sert kalabilme durumudur. Bu iki durum da penisin büyük olması ile dolaylı ancak az ilişkilidir. Çok büyük penislerin çok sertleşmeleri zordur ki, bu basıncın uzun süre korunması da kolay değildir. Özellikle orta yaş üzerinde aşırı büyük penise sahip kişilerin sertleşme sorunu yaşamaları söz konusu olabilir. Tabii Penis büyütme ameliyatı, penisin yapısal olarak büyütülmesi anlamına gelmediğinden, bu riski taşımadığının altını burada çizmek gerekir.

Belki de en çok sözü edilen cinsel performans faktörü ise boşalma süresidir. Bu faktör de penis boyu ile ilgili değil, başka mekanizmalarla ilgili bir durumdur.

Yani cinsel performans başlığı altında penis boyu küçük alt başlıklardan bir tanesidir ve ileri düzeyde küçük penis veya mikropenis durumlarında bir etken olarak tanımlanabilir.

Penis Estetiği Cinsel Gücü Arttırır mı?

Penis estetiğinin cinsel gücü artırma gibi bir fonksiyonu yoktur. Ancak, mikropenis ve küçük penis sorunu yaşayanların daha zor ulaştıkları his seviyelerine ulaşabilmeleri için önemli bir çözümdür. Öyle ki, bu durumda penisin vajina kanalında daha fazla yer kaplamasından ötürü, sürtünme oranının artması söz konusu olacak, haz arttıkça her iki taraf için de kombine olarak süreç daha efektif hale gelecektir. Ancak belirttiğimiz gibi, cinsel birleşmenin tek faktörü penis ve vajina değildir, bu hazzı arttırmak ve performansı yükseltmek için farklı tıbbi tedaviler alınması gerekebilir.

Büyük Penis Daha Yüksek Performans Anlamına Gelmez mi?

Büyük penisin daha yüksek performans sağladığına yönelik tıbbi bir veri bulunmamaktadır. Penis boyu ile performansın değil, cinsele birleşmenin mümkün olup olmamasının bir ilişkisinden söz edilebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, cinsel performans tanımı içerisine, penisin boyu veya kalınlığı ile ilgili olmayan birçok faktör girer.

Tabii burada penisin, penis estetiği öncesindeki boyutlarına da bakmak ve ona göre yorum yapmakta fayda vardır. Öyle ki, çok küçük penisli bir erkekle, vajina kanalı geniş bir kadının birleşmesi başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu durumda, erkeğin penisinin kalınlaştırılması halinde, cinsel birleşmede haz ortaya çıkacağından, performans doğal olarak artar ve her iki tarafın da cinsel birleşmeden haz alması mümkün hale gelir.

Özellikle mikropenis vakalarında cinsel birleşmenin neredeyse hiç mümkün olmama durumu vardır. Bu durumlarda, penisin kullanılabilir ve cinsel ilişkinin yaşanabilir hale gelmesi, elbette performansın artması olarak yorumlanabilir.

Üreme Fonksiyonu ve Penis Estetiği

Penis boyu, spermin rahme ve yumurtalıklara ulaşabilmesi bakımından belli bir ölçünün üzerinde olmak durumundadır. Mikropenis ve çok küçük penis durumlarında, cinsel birleşme gerçekleşse dahi, sperm yumurtalıklara ulaşamayabilir ve bu durumda gebe kalma, yani üreme mümkün olmayabilir. Penis estetiği veya diğer ismi ile penis uzatma ameliyatı, bu noktada fayda sağlamaya yönelik olarak tercih edilen bir operasyon türüdür. Bu gibi durumlarda, penisin yeterli uzunluğa ulaşması sağlanır. Üreme fonksiyonunun sağlanması da bir bakıma cinsel performans sayılabileceğinden, penis estetiğinin, bazı boyutları ile cinsel performansa dolaylı etkileri vardır demek yanlış olmaz.

Penis Estetiği Nasıl Yapılır?

Tercihen bir mini liposuction yapılarak karın bölgesinden yağın alındığı tıbbi bir işlem yapılır. Yağ alındıktan sonra, daha sonra künt bir kanülle penise enjekte edilebilen nano yağ oluşturan bir filtrasyon işleminden geçirilir.

Dolgu maddelerinde ya HA dolgu maddeleri, Radiesse ya da uzun süre kalıcı dolgu maddesi bellafil penise enjekte edilir.

Yağ veya dolgu maddelerinin ne kadar süre dayanacağı, dolgu maddelerinde ne tür dolgu maddelerinin kullanıldığına bağlı olacaktır.

  • HA dolgular 6 aydan 1.5-2 yıla kadar sürer
  • Radiesse 1.5 yıl sürer
  • Bellafil > 5 yıl
  • Yağ – süresiz

Herhangi bir tıbbi prosedür yan etkilere veya komplikasyonlara neden olabilir.

Penise yağ veya dolgu maddesi transferi durumunda en sık görülen komplikasyonlar/yan etkiler şunlardır:

  • Ağrı
  • Şişme
  • Morarma/kanama
  • Enfeksiyon
  • Penis yüzeyinde topaklar ve şişlikler

Mümkün olsa da, bu sorunlar nadiren ortaya çıkar.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312184/

https://www.researchgate.net/publication/321018221_Psychological_Outcomes_of_Penile_Augmentation

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts