Penis estetiğinin sperme zararı var mıdır?

Penis estetiğinin sperme zararı var mıdır?

Pek çok erkek, penislerinin çekici olamayacak veya bir sevgiliyi tatmin edemeyecek kadar küçük olduğuna inandığı için kronik kaygı yaşar. Elbette buna yönelik olarak tıp sektörü düzenli olarak geliştiriliyor ve yeni teknikler geliştiriliyor. Bu noktada tıbbi yöntemlerin güvenli olduğundan söz edebiliyorken, cerrahi ve/veya tıbbi olmayan yöntemlerin güvenliğinden söz edebilmek mümkün değil. Özellikle, penis büyütücü araçlar, “sözde” bitkisel penis büyütücüler, masaj yöntemleri ve benzeri tekniklerin, gerçek anlamda etkisi olduğuna dair bir bilimsel veri söz konusu değil.

Bu noktada en çok sorulan soru, penis estetiğinin sperm ile bağlantısı olup olmadığı, üremeyi etkileyip etkilemediği yani; penis estetiğinin sperme zararı var mıdır? Sorusunu inceler.

Bu makale, penis estetiği ve sperm ilişkisini, operasyonun sperme etkisi olup olmadığını inceler. Bununla birlikte çeşitli penis büyütme seçeneklerinin etkinliğini ve güvenliğini inceler. Ayrıca ortalama penis boyunu, penis büyütme ameliyatı için ideal adayları, farklı cerrahi yaklaşımları, bakım öncesi ve sonrası ipuçlarını ve ameliyata gerek kalmadan cinsel yaşamınızı iyileştirecek yöntemler olup olmadığını size anlatmaya çalışacağız.

Penis Estetiği ve Sperm İlişkisi

Öncelikle, penis estetiğinin üreme fonksiyonları ile olan ilişkisinin sadece mekanik olduğunun altını çizmek gerekir. Mikropenis durumunda, erkeğin penisinin vajina kanalında yeterince ilerleyememesi nedeniyle spermin yumurtaya ulaşamaması durumu söz konusu olabilir. Bunun gibi penis eğriliği ve sünnet hataları gibi durumlarda, akış yolunda bazı kusurlar olabilir. Bu gibi durumların giderilmesi için uygulanan penis estetiği operasyonu, sperme zarar vermek bir yana dursun, üremeyi mümkün kılmaya yöneliktir.

Penis büyütme operasyonları sırasında, nadiren komplikasyon yaşanıp, erkek yumurtalıkları ile penis arasındaki kanalda hasar ortaya çıkabilir. Bu nadir bir durum olmakla birlikte, yapısal kalıcı bir hasar olmayıp, geri dönüşü mümkün olabilen bir durumdur.

Bunun dışında penis estetiği ile sperm veya erkek üremesi arasındaki bağlantı, çoğunlukla penis boyunun üremeyi mümkün kılması sorunudur.

Ortalama Penis Boyutu

Cinse birlikteliğin etkinliği için penis boyunun çok büyük olması gerekliliği üzerine bir genel yargı vardır ki, bu tam olarak doğru değildir. Birleşmenin gerçekleşebilmesi ve bununla birlikte eğer isteniyorsa, çocuk sahibi olabilmek için sahip olunması gereken penis boyu, aslında düşünülenden daha az. Öyle ki, mikropenis gibi sorunlar olmaması durumunda, penisin vajinal kanalda ilerleyebiliyor olması, cinsel birleşme için yeterli.

Tabii, penis boyunuz ne olursa olsun, siz de daha uzun ve/veya kalın bir penis isteyebilirsiniz. Bunun için cerrahi yöntemler olduğunu, ancak sizin için santimetrelerce bir uzunluk sağlanamayacağını bilmenizde fayda var.

Pek çok erkek için iyi haber şudur ki; ortalama penis boyutunu zannedilenden daha küçüktür. Dünyaca ünlü Cinsel Tıp Dergisi’nin, dünyanın dört bir yanından 15.000’den fazla erkek üzerinde yaptığı araştırma sonuçları şöyledir.

  • Ortalama sarkık penis 3.61 inç (9.16 cm) uzunluğundadır.
  • Ortalama sarkık penis 3.66 inç (9.31 cm) çapındadır.
  • Ortalama ereksiyon halindeki penisin uzunluğu 5.16 inç (13.12 cm)’dir.
  • Ortalama ereksiyon halindeki penisin çapı 4.59 inç (11.66 cm)’dir.
  • Araştırmanın yazarları, erkeklerin sadece %5’inin tam ereksiyon halindeyken 6.29 inçten (16 cm) daha uzun penise sahip olduğunu tahmin ediyor. Kabaca bir diğer %5’lik penis 3,94 inçten (10 cm) daha kısadır.

Ereksiyon halindeki bir penis 3 inçten (7,5 cm) küçük olduğunda, duruma “mikropenis” denir. Sürekli olarak penislerinin çok küçük olduğunu veya diğer erkeklerinkinin çok daha büyük olduğunu hisseden erkeklere “penil dismorfofobi bozukluğu” (PDD) adı verilen bir durum teşhisi konabilir. Partnerinin penisinin çok küçük olduğunu düşüneceğini hisseden bir erkek “küçük penis kaygısı” (SPA) yaşıyor olabilir.

Penisiniz ortalamadan küçük olsa bile partneriniz endişelenmeyebilir. Penisinizin boyutu hakkında hala olumsuz hissediyorsanız, cerrahi penis büyütme seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Cerrahi Olmayan Penis Büyütme Seçenekleri

Penisin uzunluğunu artırmak için tasarlanmış ve kitlesel olarak pazarlanan çok sayıda hap, losyon, şifalı bitki, vitamin, vakum pompası, çekiş cihazı, germe ağırlıkları ve diğer erkek geliştirme ürünleri vardır.

Ancak, bunlardan herhangi birinin kullanılmasını destekleyen çok sınırlı bilimsel kanıt vardır. Ayrıca, bazıları penisin dokularına geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar verebilir ve ağrıya veya şekil bozukluğuna neden olabilir. Bu sebeple hekimle görüşmek, aslında en doğru yoldur.

Bu gibi yöntemler sperme zarar verebilmek bir yana genel sağlığınızı negatif etkileyebileceğinden, çok dikkatli olunması gerekir.

Penis Büyütme Ameliyatının Amacı

Sadece kozmetik nedenlerle penis büyütme ameliyatını öneren saygın tıbbi kuruluşlar yoktur. Sadece mikropenis gibi tıbbi bir durumun normal penis fonksiyonunu veya yaşam kalitesini bozduğu durumlarda önerilir.

Bununla birlikte, penis boyunu uzatmaya yönelik cerrahi prosedürler, normal büyüklükte penisi olan erkekler arasında bile popülerlik kazanmaya devam ediyor. Çoğu durumda, hastalar bilmeden PDD’den muzdariptir, penislerinin diğer erkeklerin çoğuna göre çok küçük olduğuna inanırlar.

Mikropenis doğuştan veya edinilmiş olabilir ve penis uzatma ameliyatı gerektirir. Western University’den 2017 araştırmasında; “penis estetiğinin; hastaların ayakta işeyebilmesi, sağlıklı bir cinsel ilişki kurabilmesi ve üreyebilmesidir” ifadeleri yer alır. Yani penis estetiği, üremeye mani olmaz ve spermi etkilemez, bilakis buna yardımcı olmaya çalışır.

Olası Olumsuz Yan Etkiler

Penis büyütme operasyonunun olası yan etkileri, genel olarak tüm cerrahi prosedürler kadardır. Bu operasyon özelinde ciddi bir olumsuzluk riskinden söz edilmez. Tabii her cerrahi işlemin sonrasında, belirli bir dönem komplikasyonlar söz konusu olabilir ki, yan etki olarak söz edilebilecek hususların, az sayıda işlemde ortaya çıkması muhtemeldir.

Tıp doktoru uzmanlar tarafından verilen hizmet, tıbbi protokoller kapsamında minimum düzeydedir. Penis estetiği operasyonu sperm e zarar vermez demek bütün bu açıklamalar ışığında doğru olacaktır.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/mens-health/penis-enlargement-surgery-cost#side-effects-and-risks

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/doc-dr-tayfun-turkaslan/penis-ameliyati-riskli-mi-2870560

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts