Penis Kaç Yaşına Kadar Büyür?

Penis Kaç Yaşına Kadar Büyür?

İlk gençlik ve ergenlik döneminde daha yaygın olmak üzere, penis boyunun kaç yaşına kadar uzayacağı sorusu, yaygın sorulan sorulardandır. Penis boyu ile ilgili çeşitli efsaneler ve yanlış yönlendirmeler neticesinde, bir çok erkek, penis boyunun daha yaşla daha uzun hale gelmesini umut eder. Elbette yaş bir kriterdir. 14-15 yaşında erkeklik organı fonksiyonu görmeye başlayan penis, neredeyse tüm yaşam evresinde belli ölçüde gelişir. Ancak büyümenin neredeyse tamamı, 20’li yaşların başına kadardır.

Cinsel organ büyüklüğü ile ilgili ön yargılar, genellikle erkeklerin sorunudur. Araştırmalar çoğu kadının partnerinin penisinin uzunluğundan memnun olduğunu gösterir ki, aşırı büyük penis de cinsel birleşmede negatif bir etkendir.

Bu makalede, ergenlik döneminde penis büyümesi, ortalama penis boyutu ve en yaygın penis boyutu mitlerinden bazılarının arkasındaki gerçek hakkında bilgi edinin.

Erkek çocuklarda ergenlik genellikle 12-16 yaşları arasında ortaya çıkar. Kimi bireylerde bu 9 yaştan itibaren  başlayabilir ve 4 yıla kadar sürebilir.

Bu süre zarfında penis uzar ve kalınlaşır. Büyümenin meydana gelme hızı bir kişiden diğerine değişir. Ergenlik sona erdiğinde, penisin büyümesi duracaktır. Bu genellikle erkek 18 yaşına geldiğinde olur. Ancak bu yaş aralığını 20’li yaşların ortası şeklinde genişletmek mümkündür.

Ergenlik döneminde penisi ve cinsel organları etkileyen diğer değişiklikler şunlardır.

  • Testis büyümesi
  • Testislerin incelmesi ve kızarması
  • Penis çevresinde kasık kıllarının büyümesi
  • Meni gece emisyonları veya “ıslak rüyalar”
  • Daha sık ereksiyon ve boşalma

Penisi büyütmek mümkün mü?

Penisin evde kendi kendinize mümkün olduğuna dair iddialar ve bunun için bazı araçları kullanabileceğinize dair iddialar bütünüyle gerçek değildir. Örneğin; 40 yaşından sonra, bedeninizde herhangi bir uzvunu sağlayabilecek herhangi bir aracın varlığından tıbbi olarak söz edilemez. Gelişim çağı tamamen sona erdikten sonra, penisin boyunu arttırmak için kullanılabilecek yegane araç, penis büyütme ameliyatı, yani penis estetiğidir.

Yaygın penis boyutu efsaneleri

Penis boyutu ve şekli hakkında bir takım efsaneler vardır ve bunlar her yaştan insanda gereksiz strese ve yetersizlik hissine neden olabilir. Aşağıdakiler en yaygın efsaneler arasındadır.

Ayakkabı numarası penis boyutuyla ilişkilidir

Bir erkeğin ayak veya el boyutunun penisinin boyutunu gösterdiğine dair yaygın bir inanç vardır. Bu kesinlikle doğru değil. Penisin büyüklüğü ile vücudun başka bir bölümünün büyüklüğü arasında bir bağlantı yoktur.

Sarkık bir penisin boyutu, ereksiyon halindeyken boyutunu gösterir. Sarkık ve ereksiyon halindeyken penisin büyüklüğü arasında bir bağlantı yoktur. Sarkık bir penisin uzunluğu kişiden kişiye büyük ölçüde değişir ve oda sıcaklığı da dahil olmak üzere birçok faktör bunu etkileyebilir.

Çoğu insan partnerinin penisinin daha büyük olmasını ister

Birçok erkek, penisleri daha büyük olsaydı partnerlerinin bundan hoşlanacağına inanıyor gibi görünüyor. Ancak araştırmalar durumun böyle olmadığını gösteriyor.

Örneğin 2006’da yapılan bir araştırma, erkek katılımcıların yalnızca %55’inin penis boyutundan memnun olduğunu, kadın katılımcıların %85’inin ise eşlerinin penisinin boyutundan memnun olduğunu bildirmiştir.

Daha uzun bir penis cinsel tatmini artırır

Bazı erkekler için başka bir endişe, daha uzun bir penisin bir veya her iki partner için cinsel zevki arttırmasıdır. Bununla birlikte, 2001’den en az bir araştırma, insanların memnuniyet için uzunluktan daha önemli olarak çevreyi değerlendirme eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Bireysel, partner ve ilişki ile ilgili faktörler de dahil olmak üzere cinsel tatminde başka faktörlerin de rol oynadığını belirtmek de önemlidir. Penis boyunun yegane unsur olduğunu söylemek bu bakımdan doğru olmayacaktır.

Ayrıca bazı uzmanlar, kadınlarda cinsel tatmin için romantik ve hassas olmanın penis büyüklüğünden daha önemli olduğunu öne sürüyor.

Mikropenis nedir?

Mikropenis çok küçük ama normal yapılı bir penistir. Hormonal veya genetik anormalliklerden kaynaklanır. Mikropenis sorunu yaşayanların, yaş ilerledikçe penislerinin büyüyüp büyümeyeceğini merak etmeleri de oldukça yaygındır.

Açıkçası mikropenis vakalarında kendiliğinden iyileşme beklenen bir durum değildir. Bu vakalarda genellikle çocuk ve ergenlik döneminde müdahale gereklidir ki, yetişkinlik evresinde, en azından asgari fonksiyonları sağlayabilmek için cerrahi müdahale de yapılabilir.

Penis boyunun kaç yaşına kadar uzayabileceği ve en fazla aç santim olabileceği gibi konularda sadece doktorunuza güvenin. Tıp otoriteleri dışında bu konuda hiç kimseden bilgi ve destek almayın.

Kaynakça:

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/doc-dr-tayfun-turkaslan/penis-boyu-efsaneleri-2848383

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323811#overview

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts