Yaşlara Göre Penis Boyu

Yaşlara Göre Penis Boyu

Yaşlara göre penis boyu çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu noktada gençlerin ergenlikten itibaren cinselliği keşfetmelerinin ardından, hangi yaşta ne büyüklükte bir penisin normal olduğuna dair sorular sıklaşıyor. Pekiyi gerçekten yaşlara göre penis boyu ne kadar olmalı? Yaş yegane kriter midir? Bedensel özelliklerin penis boyu üzerindeki etkisi nedir? Gibi sorulara birlikte yanıt arayalım.

Ergenlikten itibaren erkekler, penisin erekte olması durumu ile karşı karşıya gelir ki, bu durum fevkalade önemli sorumuzu da gündeme getirir.

Penis boyu ne kadar olmalıdır?

Cinsel farkındalık arttıkça, özellikle diğer tüm ergenlik belirtileri (boy, vücut kılları ve sesteki değişiklikler dahil) sağlamsa, penis boyutuyla ilgili endişeler derinleşebilir. Ne bekleyeceğinizi ve “ortalama” bir penis boyutunun gerçekten ne anlama geldiğini bilmek, stresin çoğunu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Normal Penis Gelişimi

İyi haber şu ki, penis büyüklüğü nadiren tıbbi bir sorunun işaretidir. Özellikle gençler arasında penis boyu çok sorun edilebilir. Bu konuda birçok efsane vardır ki, 20 ve 30 santimetre iddiaları oldukça abartılıdır.

10 ila 14 yaşları arasında, çoğu büyüme atağı meydana geldiğinde, erkek çocuklar genellikle akranlarıyla “ölçülmeye” ihtiyaç duyacak ve ortalamanın altında bir şey olduklarında yetersiz kalacaklarına inanacaklardır. 11 yaşındaki erkek çocuklarda bile, diğerlerinde görülen gözle görülür değişiklikler, hızla bir merak kaynağından kaygı kaynağına dönüşebilir.

Bu korkuları gidermeye yardımcı olmak için, ebeveynlerin normal penis gelişimi hakkındaki gerçekleri anlamaları ve bir sorun olduğunda ve ne zaman olursa olsun oğullarıyla paylaşmaları gerekir.

Gelişme aşamaları

Genel olarak konuşursak, bir çocuğun cinsel organları biraz tahmin edilebilir aşamalarda gelişecektir. Stanford Çocuk Sağlığı’ndaki uzmanlara göre, erkek çocuklarda cinsel olgunlaşma aşamaları kabaca şu şekildedir:

Ergenliğin başlangıcı 9,5 ila 14 yaşlar arasında beklenir. Bu periyotta, ilk pubertal değişiklik olan testislerin büyümesi görülür. Bunu takip eden süreçte ve yaklaşık bir yıl sonra penis büyümeye başlar. Ortalama 13 yaştan itibaren kasık kılları görülmeye ve boşalma yaşanmaya başlar. Bu çoğunlukla gece emisyonları, yani ıslak rüyalar ile keşfedilen bir durum olarak ortaya çıkar. Tüm bu değişimlerle birlikte yüz ve vücutta kıllanma da görülmeye başlar. Bunun için beklene yaş ortalama 15’tir.

Unutulmaması gereken şey, ıslak rüyalar ve sivilcelerin aksine, cinsel organların büyümeye başlayacağı kesin bir yaş yoktur. Erkeklerde – hatta kızlardan daha fazla – ergenliğin ne zaman başlayacağını ve nasıl gelişeceğini tam olarak bilmek zor olabilir. Tabii bu süreç bir veya iki yıldan fazla değişkenlik göstermez.

Bir penis 14 yaşında küçük görünebilir. U son derece normaldir. 14-15 yaş penis büyümesinin bittiği yaşlar değildir. Birçok ebeveyn, vücut ve yüz kıllarının ortaya çıkmasından sonra oğullarının penisi büyümeye başlamadıysa, aile doktorundan randevu almak isteyecektir. Genel olarak konuşursak, 18 ila 19 yaşına kadar, hatta 20’li yaşların sonuna kadar küçük de olsa büyümeler mümkündür.

Penis uzatma gerekliliği gelişme çağında anlaşılır mı?

Mikropenis vakası söz konusu olduğu durumlarda, penis uzatma gereksinimi, ergenlik öncesinde de anlaşılabilir. Ancak genellikle gelişim çağında bu müdahale uygun değildir. Sünnet hataları ve benzeri form bozuklukları ortadan kaldırılabilir ancak penis büyütme ameliyatı bu yaşlarda uygun değildir.

Anormal derecede küçük bir penisin teşhisi oldukça basit bir süreç gibi görünebilir, ama aslında öyle değil. Fizik muayene, bir çocuğun penisinin yaşına göre beklenenin altında olduğunu belirleyebilse de, ne kadar büyümenin devam edebileceğini doğru bir şekilde tahmin edemez.

Bununla birlikte, bir erkek çocuğun tanı anındaki yaşı ne olursa olsun, penisin yaş ortalamasından 2,5 sapma daha küçük olması mikropenis olarak tanımlanır.

Uzmanlar, bebeklik veya erken çocukluk döneminde erken teşhisin etkili tedavi için önemli olduğunu açıklıyor. Örneğin, altta yatan neden hormon eksikliğiyse, hormon takviyesi büyümeyi yakalamayı teşvik etmede etkili olabilir.

Penisin anormal derecede kısa görünümünü açıklayan büyümeden başka faktörlerin de olabileceğini unutmayın.

Yaşlara Göre Penis Büyüklüğü Tablosu

Öncelikle, penis büyüklüğünün genetik bir özellik odluğunun ve tablolarda verilen rakamların, ortalama rakamlar olduğunun altı çizilmelidir. Bu büyüklüklerden farklı büyüklükler her zaman anormallik sayılmaz.

Penis boyunda ölçüm yapmaya başladığımız yaşlar 13-14 yaşlarıdır. Zira erekte olmamış penisin boyu ile ölçüm yapmanın anlamı yoktur. 

13 – 15 yaş arası çocukların penis boyu ortalama 12Cm

15 – 16 yaş arası çocukların penis boyu ortalama 13Cm

16 – 18 yaş arası çocukların penis boyu ortalama 14cm

18 Yaş ve üzeri için ise bu rakam 15Cm

Şeklinde listelenir. Ancak 18 yaş üzerinde penisin 20’li yaşların sonuna kadar ortalama 1 Cm daha uzaması mümkündür. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts