Ameliyat ile Penis Nasıl Büyütülür?

Ameliyat ile Penis Nasıl Büyütülür?

Günümüzde ameliyat yardımı ile birçok insan penislerini büyütmekte veya kalınlaştırmaktadır. Cinsel hayatta her iki tarafında tatmin olması oldukça önemlidir. Ayrıca düzenli ve sağlıklı cinsel hayat kişilerin hayatlarına olumlu dokunuşlarda bulunur.

Ameliyat ile penis nasıl büyütülür?

 1. Penisin gövdesi, yapışık bulunduğu leğen kemiğinden kurtarılarak 2-3 santim dışarı kaydırılır. Penisi leğen kemiğine yapıştıran asıcı bağ dokusu adı verilen bağlar %80 kesilir. Geriye kalan %20’lik kısmın kesilmesi penisin büyümesine yardımcı olmamaktadır.
 2. Penisin çevresinde yağ birikimi söz konusu ise bu yağ birikimi penisi küçük, gömülü gösterebileceğinden liposuction yardımı ile penisteki fazla yağ alınır. Penisin çevresinde bulunan dokular olabildiğince tabana bastırılır. Penisin çevre dokusunun aşağı alınmasından ve penisin gövdesinin kemikten kurtarılıp dışarı alınması ile peniste ciddi bir oranda uzama meydana gelir.
 3. Penisi kalınlaştırmak için karın bölgesine yapılan liposuction ile alınan yağlar penise enjekte edilir ve kalınlaşma sağlanır.

Yapılan penis büyütme ameliyatı sonucunda kişinin ereksiyon olma, sertleşme, üreme yeteneği ve idrar yapma fonksiyonunda bir değişiklik meydana gelmez. Kişinin herhangi bir fonksiyonunu olumsuz ya da olumlu olarak etkilemez. 

Penis Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Penis estetiği, penisin boyunu büyütme veya penisin kalınlık oranını arttırma amaçlı yapılan cerrahi işlemleri kapsar. Penis büyütme ameliyatı sonrası kişi ister kalınlık ister boy uzatma amaçlı operasyon geçirmiş olsun, bu dönemde her iki hasta grubunun da dikkat etmesi gereken unsurlar birbirinden farklı değildir.

Bu dönemin rahat atlatılması ve operasyonun sonucunun başarı oranında artış olması için hastanın üzerinde düşen birtakım sorumluluklar bulunur.

Bunlara kişi dikkat ettiği takdirde bu süreci hem daha kolay hem de sorunsuz bir şekilde atlatabilir.

 • Penis büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken noktalardan biri alkol tüketimi konusudur. Kişinin operasyondan önceki gün, operasyon geçirdiği gün ve sonrası birkaç hafta alkolden uzak durması önemlidir. Alkol vücutta kan sulandırıcı ve ödem arttırıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle kişide meydana gelebilecek olası bir kanama durumunun daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra kişinin penisinde ödemin artması kişiyi rahatsız edebilir.
 • Operasyon sonrası penisin tamamında yer yer morluk, küçük kızarıklıklar, şişlik ve ödem hali belirli bir noktaya kadar normaldir. Kişinin bu durumlardan dolayı endişelenmesi yersizdir. Bu durumlar işlem kaynaklı dokunun toparlanma sürecinde normal durumlardır.
 • Operasyon sonrası oluşan kızarıklık ve morluklar için bir uygulamaya gerek yoktur. Tüm bu durumlar kendiliğinden geçer. Ödem ve şişlik durumları da kendiliğinden geçer ancak; ödem ve şişliği daha çabuk gidermek adına kişinin yapabileceği birkaç eylem bulunur.
 • Vücuttaki ödemi atmak için yeşil çay, ödem söktürücü özellikte olan bitki çayları, kan sulandıran besinlerden uzak durmak, bol bol su içmek, tuz tüketimini kısıtlamak oldukça yardımcı olur. Kişi bu sayede daha rahat bir süreç geçirebilir.
 • Operasyon sonrası ilk zamanlar şiş olan penise enjekte edilen yağlar vücut tarafından yavaş yavaş emilmeye başlar. Bu durum ilk 6 aya kadar devam eder. 6 ay sonrasında penis tamamen olması gereken boyuta ulaşır. Bu zaman diliminden sonra artık penisin boyutlarında herhangi bir değişim gözlemlenmez.
 • Penisin operasyondan 6 ay kadar sonrasında edindiği görünümü ömür boyu kalıcıdır.
 • Eğer kişi bu yeni görünümden rahatsızlık duyarsa; işlemi geri de alabilir, işlemi yenileyerek daha fazlasını da talep edebilir.
 • İşlemden 6 ay sonra kişinin yeniden operasyon geçirmesinde herhangi bir problem ortaya çıkmaz. İşlem 6 ay sonra tamamen geri de alınabilir; yeniden yağ transferi tekniği ile daha büyük ebatlara da getirilebilir.
 • İşlemden sonra kişi dokuların daha hızlı toparlanabilmesi adına beslenme düzenine ve öğünlerdeki kompleks bileşik (karbonhidrat – protein – yağ) dağılımının dengeli olmasına dikkat edebilir. 
 • İşlemden sonra ilk 30 gün boyunca kişinin tüm cinsel aktivitelerden uzak durması gerekir. Penisin üzerinde ve içerisinde bulunan dokular bu dönemde cinsel aktivitede bulunulması durumunda zarar görebilir.
 • Operasyon sonrasında ilk aylar kişinin ağır egzersiz yapması doğru değildir. Kişinin bu dönemde ağır kaldırmaması ve ani hareketler yapmaması gerekir. Özellikle perine bölgesi darbe ve çarpmalara karşı korunmalıdır. 
 • Operasyon sonrasında kişiye sargı uygulaması yapılabilir. Yapılan sargının pantolon üzerinden belirgin olmamasına hekimler özen gösterir. Bu nedenle hastaneden çıkıp eve giderken kişinin operasyon geçirdiği dışarıdan hiçbir şekilde belli olmaz. 
 • Kişi kendisi söylemedikçe partneri operasyon geçirdiğini anlamayacaktır. Operasyon sonrasında peniste herhangi bir iz kalmaz.
 • Operasyon sonrasında hekim tarafından ağrı kesici ilaç önerilir. Önerilen ilaç ve muadilleri dışında bir ağrı kesici kullanılması doğru değildir. Farklı ilaçların ortaya çıkarabileceği yan etkiler kişiye zarar verebilir.
 • İşlem sonrasında hemen aynı gün içerisinde hasta taburcu edilir. 1 gün istirahat ederek normal hayatına dönebilir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/mens-health/penis-enlargement-surgery-cost#:~:text=Your%20Penuma%20device%20will%20be,penis%20look%20and%20feel%20larger.

https://www.menshealth.com/uk/health/sexual-health/a754022/is-penis-surgery-worth-it/

https://www.nature.com/articles/ijir200814

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts