Penis Boyu Kaç Cm Olmalı?

Penis Boyu Kaç Cm Olmalı?

Toplumumuzda kültürel yargılar penis boyu ile ilgili birtakım tabuların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Erkekler arasında penis boyu ile ilgili konuşulan abartı ifadeler bazı kişilerin psikolojik olarak kendisi baskı altında hissetmesine ya da özgüven problemi yaşamasına neden olur.

Ayrıca bazı erkeklerdeki özgüvensizlik durumları abartılı hikayeler nedeni ile diğer arkadaşlarının kendini yetersiz hissetmesi gibi durumları ortaya çıkarabilir.

Peki, ideal penis boyu kaç cm olmalıdır?

İdeal penis boyu penisin erekte olduğu hali ile erekte olmadığı hali şeklinde iki farklı uzunluk ölçüsü ile belirtilir. 

Doğum sonrasındaki dönemde ideal penis boyu 2.5 cm civarındadır.

Ergenlik öncesi dönemde olan bir erkeğin penis boyu 6 cm uzunluğuna ulaşabilir.

Ergenlik döneminde penis boyu ile ilgili kafada oluşan soru işaretlerinin ilk örnekleri görülmeye başlar. Bu dönemde arkadaş ortamında konuşulan abartılı ifadeler diğer bireylerin kötü hissetmesine neden olabilir. Ancak aslında bu çeşit konuları anlatan kişiler de karşılarındakine üstünlük gösterisi yaptığı için o kişi de diğerlerinin durumundan aşağıda olduğunu hissettiğinden abartı ifadeleri kullanır.

Ergenliğin başlangıç dönemlerinde penis çocukluk çağına göre yaklaşık 2 katı büyüklüğüne çıkar.

Erekte olmayan hali ile ortalama 8 cm; erekte hali ile ortalama 14 cm büyüklüğüne ulaşır.

Normal penis boyu ülkemizde 11 cm ile 18 cm arasında yer alır. Bu boyutların altında ve üstünde olan değerler anormal değerler olarak kabul edilir ve oldukça nadir rastlanır.

Ancak bu uzunluk birimleri farklı coğrafi bölgelerde birbirinden farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

Penis boyunun ne olduğu kadınlar ve erkeklerde yalnızca psikolojik haz ile ilgilidir; bedensel haz bakımından aslında vajinanın yapısı gereği penis boyunun bir önemi yoktur.

Penis boyu ortalamanın üzerinde olduğu zaman vajina duruma uyum sağlayarak esnek yapıda olduğu için rahatsızlık vermeden cinsel ilişki yaşanabilir. Ancak kadınlarda ve erkeklerde psikolojik olarak bu durumun kafaya takılması vajinanın yeterince ıslanmamasına yol açtığı için kadınlarda hafif ağrı görülmesi doğaldır.

İdeal Penis Boyuna Ulaşmanın Yolları Nelerdir?

Penis boyundan rahatsızlık duyan bazen çok küçük bazen çok büyük bazen gereğinden fazla kalın bazen de gereğinden fazla ince olduğunu düşünen ve bu tür durumları kafasına takan bireyler vardır. 

Bu bireyler için internette, sosyal medya platformlarında vb. yerlerde birçok ilaç, krem, egzersiz veya masaj tekniği gibi öneriler bulunur.

Ancak bu durumlara inanarak hareket etmek oldukça yanlıştır.

Penis boyu ve kalınlığı yalnızca estetik operasyon ile değişikliğe uğrayabilir. Bunun dışında herhangi bir uygulama ile penis boyunda değişiklik olması mümkün değildir.

Operasyonda kullanılan teknik sayesinde kişiler istedikleri boyutlarda ve çapta penise sahip olabilir.

Penis Estetiği Nedir?

Penis estetiği, günümüzde sıklıkla uygulanan ve estetiğin başka birçok alanında da oldukça fazla tercih edilen yağ transferi tekniği ile sağlanan cerrahi müdahaleyi ifade eder.

Penis estetiğinde kişinin vücudunun herhangi bir bölgesinden alınan yağlar kullanılır. Alınan bu yağlar kişiyi rahatsız eden göbek, simitler vb. bölgelerden alınarak kişinin bölgesel yağlarından kurtulması bile işlem sırasında sağlanabilir.

Alınan yağlar daha sonra santrifüjden geçirilerek laboratuar ortamında zenginleştirilir ve faydalı kısımları atık kısımlarından ayrıştırılır.

Ardından operasyon esnasında bu yağlar penisin ebatlarını büyütmede kullanılır. Bu yöntem sayesinde hem boydan hem de kalınlıktan büyütme sağlanabilir.

Penis Estetiği Yaptırmak Zararlı mıdır?

Penis estetiği yaptırmak işlem sonrasında uyulması gereken birtakım durumlara dikkat edildiği sürece zararlı bir işlem değildir.

İşlem sırasında kişinin kendi yağ dokusu kullanıldığından kişinin vücuduna yabancı bir madde girişi olmamış olur.

Kişinin göbek yağlarından kurtularak daha rahat kilo vermesi bile sağlanabilir.

Ayrıca işlem sırasında sıklıkla hekimler tarafından tercih edilen sedasyon anestezi tekniği de genel anesteziye göre daha rahat bir süreç geçirmeyi sağlar.

İşlem yaklaşık olarak 20 dakikada tamamlanır ve kişinin hekimi tarafından uygulanacak cinsel perhiz süresi, uzak durulması gereken durumlar, sargı yapılıp yapılmayacağı, ne zaman duş alınabileceği gibi konulara dikkat edilmesi ve gereken özenin gösterilmesi oldukça önemlidir.

Kişi bu unsurlara gerekli özeni gösterdiği takdirde işlemden zarar görmez.

Genel Olarak Penis Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Penis estetiğinde dikkat edilmesi gereken durumlar dokuların kendini toparlayarak sağlıklı bir hale gelmesi ve kişinin zarar görmemesi adına oldukça önemlidir.

Kişinin yaklaşık 1 ay boyunca herhangi bir cinsel aktivitede bulunmaması gerekir.

Dokuların toparlanabilmesine yardımcı olabilmek için beslenme düzenine ve sıvı alımına dikkat edilmelidir.

Kişi bu dönemde penis bölgesinden ve yakın yerlere gelebilecek darbe ve çarpma durumlarına dikkat etmelidir.

İşlem sonrasında peniste şişlik, ödem ve hafif morluklar olması son derece normaldir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Kendiliğinden bir süre sonra bu durumlar düzelir ve şişlik 6 ay sonra tamamen ortadan kalkar.

Şişlik ortadan kalktıktan sonraki penisin büyüklük hali ömür boyu kalıcı olur. Zaman içerisinde penisin eski halini alması söz konusu değildir.

Kaynakça:

https://www.doktortakvimi.com/blog/erkekte-ideal-penis-boyu-ne-kadar-olmalidir

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4558040/

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts