Penis Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis büyütme konusunda işlem yaptırmak isteyen bireylerin akıllarına takılan konulardan biri penis büyütme ameliyatı nasıl yapılır, sorusudur.

Penis büyütme ameliyatları penisin enine yada boyuna büyümesine yardımcı olmak amaçları ile yapılan işlemlerdir. 

Bu işlemler penis kalınlaştırma operasyonu, penis boyu uzatma operasyonu veya aynı operasyonda her ikisinin ele alınması şekillerinde yapılabilir. Burada önemli olan hastanın ihtiyaçları ve hekimine belirttiği talepleridir.

Hekimi ile ön muayene aşamasında kişi hangi işlemlerin ele alınmasını istediğini tartışarak kararlaştırabilir. Sonrasında hekimi de o yönde bir işlem planlaması yapar.

Peki, penis büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Penis büyütme ameliyatı esnasında penise dolgunluk kazandırmak için kullanılan dolgu malzemesi kişinin vücudundaki cilt altında bulunan yağ dokusundan elde edilir.

Kişinin yağ dokusu alındıktan sonra laboratuarda bu yağlar birtakım işlemlere tabi tutulur. Ardından vücuda enjekte edilmeye uygun hale gelir.

İşlem  sırasında kişiye sedasyon anestezisi uygulanmaktadır. 

Ardından kişinin talebine uygun olarak penisin cilt altı dokusuna yağ enjekte edilir. 

Enjeksiyon sırasında enine ve boyuna penise hacim kazandırılır.

Ardından kişi anestezi tekniğine uygun şekilde uyandırılır ve servise alınır.

Penis Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Penis büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi oldukça önemli olan birtakım unsurlar bulunur. Bu unsurlara dikkat eden hastalar bu süreci daha kolay şekilde atlatırlar.

Ayrıca kişinin herhangi bir komplikasyon veya sağlık sorunu yaşamaması adına da hekiminin kendisinden beklediği durumlara gereken özeni göstermesi oldukça önemlidir.

Penis büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli konu dokuların kendini toparlama sürecinde iken cinsel aktivitelerden kaçınılması gerektiğidir.

Bu süreçte kişi cinsel aktivitede bulunursa penisin yapısında yer alan sinir, kas ve damar yapıları zarar görebilir. Bu nedenle özellikle ilk 1 ay kesinlikle tüm cinsel aktivitelere ara verilmelidir.

Bu dönem atlatıldıktan sonra doktor kontrolünde cinsel hayatınıza geri dönüp dönemeyeceğinize hekiminiz ile birlikte karar verebilirsiniz.

Operasyon sonrası süreçte penisi gözlemlemek de oldukça önemlidir. Peniste nadiren de olsa operasyon sonrasında enfeksiyon gelişmesi ihtimali vardır. Enfeksiyon belirtileri:

  • Yoğun akıntı olması
  • İğne batması şeklinde acı duyulması
  • Sancı hissedilmesi
  • Penise dokununca artan ağrı 
  • Penisin baş kısmının normalden daha kırmızı ve mor bir renk alması

Bu durumlar fark edildiğinde vakit kaybetmeden hekiminize kontrole gitmelisiniz. Hekiminiz enfeksiyonun durumuna göre antibiyotik tedavisi veya çok nadir de olsa drenaj ile iltihabın boşaltılması işlemlerini uygulayabilir.

Operasyon sonrası dönemde gözlemlenen ancak endişe duyulmaması gereken durumlardan biri penisten pembemsi bir sıvının gelmesidir. Birkaç damla şeklinde olan bu sıvı dokuların kendilerini onarmaya başladıklarına işaret eder. Bu tedavi gerektirecek bir durum değildir.

Penis büyütme operasyonu sonrasında kişi ağır egzersizden de kaçınmalıdır. Özellikle ilk aylarda kendinizi yoğun efor sarf ederek yormak komplikasyon gelişmesine neden olabilir.

Bu dönemde alkol almamaya da özen göstermelisiniz. Beslenmenin vücudun kendini onarması veya sağlığının kötüye gitmesi ile doğrudan ve oldukça yakından ilişkisi bulunur.

Alkol vücutta ödem miktarını arttırır ve kanı sulandırarak kanama açılmasına yol açabilir. Ayrıca vücutta dehidrasyon denilen sıvı kaybı durumuna da yol açar. Tüm bu durumlar hastada komplikasyon riskini arttırır.

Bu dönemde beslenme konusuna da gereken özen gösterilmelidir. Yediklerinizde ufak düzenlemeler yaparak hücrelerinizin ve dolayısıyla dokularınızın kendini daha hızlı toparlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu konuda nasıl bir düzenleme yapabileceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa bir beslenme uzmanından yardım alarak yeterli ve dengeli şekilde, öğünlerinizi planlayarak beslenmeye başlayabilirsiniz.

Bu dönemde ödem miktarınıza da dikkat etmelisiniz. Operasyon sonrasında penis ve çevresinde kızarıklık, ödem, morluk ve şişlik gözlemlemeniz normal bir durumdur. Bu durum karşısında endişe duymanıza gerek yoktur.

Genellikle de 1 hafta içerisinde bu durumlar kendiliğinden kaybolur ve tedavi gerektirmez.

Ayrıca bu dönemde vücut tarafından penise enjekte edilen yağ miktarı emilerek azalır. Azalma miktarı kişinin genetik yapısına göre farklılık arz edebilir. 

Genellikle işlem sonrasında, işlem anında enjekte edilen yağ miktarının %40’ı yok olur. Geriye kalan %60’lık kısmı ise kişide ömür boyu kalıcı özelliktedir.

Kişi dilerse 6 ay sonra yeniden işlemi tekrarlayabilir.

Operasyon uygulaması için hekiminizle görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Öncelikle muayene olmak ve operasyona uygun olup olmadığınızdan emin olmak daha doğru olacaktır.

Kaynakça:

https://www.ameliyat.com/ameliyat/penis-buyutme-kalinlastirma-ameliyati

https://www.jinekolognet.com/penis-buyutme-ameliyatlari.asp

 

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts