Yağ Aldırma Uygulamaları

yağ aldırma uygulamaları

Yağ Aldırma Uygulamaları

Yağ aldırma işlemi öncesinde kişinin spor ve diyet ile yağlarından kurtulmayı denemiş olması gerekir. Bu yöntemlerin başarısız olması halinde yağ aldırma uygulamalarına başvurulabilir. Yağ aldırma denilince ise ilk akla gelen kavram Liposuction oluyor. Klasik anlamda Liposuction avantajlı ve de başarılı bir uygulama olması ile uzun yıllardır tercih edilmektedir. Ancak son yıllarda Liposuction ‘ın farklı türleri de gündeme geliyor. Liposuction, vücuttaki dengesiz yağ dağılımının, dengeli hale getirilmesi, vücudun şekillendirilmesi amacını taşır. Cerrahi bir müdahale şekli olmakla birlikte oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Pek çok farklı bölgedeki yağların ortadan kaldırılmasını sağlamanın yanı sıra, erkeklerde jinokomasti yani meme küçültme işleminde de tercih edilir. Ne şekilde uygulandığına değinecek olursak, Liposuction temelde yağların parçalanması ve dışarı atılması mantığı ile çalışır. Bu sayede bölgesel anlamda incelme gözlenecek, fazla yağların ortadan kalkması ile zayıflamış bir görüntü oluşurken aslında ciddi anlamda bir kilo kaybı görülmeyecektir. Sadece vücut şekillendirme işlemi yapılacağından, bu uygulamanın bir zayıflama ya da kilo verme şekli olarak görülmesi de mümkün değildir. Liposuction, klasik uygulamada, açılan kesiler ile yağların parçalanması, dışarıya atılması şeklinde gözlenir. Ancak sonra yıllarda Lazer Liposuction ve Vaser Liposuction da çokça tercih edilmeye başlandı.

Lazer Liposuction: Bu uygulamanın klasik yöntemden farklı lazer ışınlarının kullanılmasıdır. Lazer ışınları kullanılarak eritilen yağlar, çok daha kolay bir şekilde dışarıya atılabilir. Bunun yanı sıra, yağların parçalanması değil de sıvılaştırılması söz konusu olduğundan, Lazer Liposuction sonrası, çok daha pürüzsüz bir cilt söz konusu olur. Klasik yöntemde ortaya çıkabilen dalgalı görüntü, lazer ışınları sayesinde yapılan Liposuction ‘da söz konusu olmaz. Avantajlarınızdan bir diğeri ise operasyon sonrası karşılaşılan morluk ve şişliklerin daha az olmasıdır. Klasik yönteme nazaran çok daha az miktarda ve nadir şekilde bu durum ile karşılaşılır. Bu da lazer ışınlarının sağladığı avantajlardan biridir.

Vaser Liposuction: Lazer Liposuction ‘da klasik yöntemden farklılaşan, yağ dokusunun lazer ışınları ile parçalanması hatta sıvılaştırılması idi. Vaser Lipo ‘da ise ultrasonografik ses dalgaları yağ dokularını parçalama görevini üstleniyor. Yine yağların sıvılaştırılması ve daha sonra emilimi gerçekleştirildiğinden, daha pürüzsüz bir cilt için oldukça uygun bir yöntemdir. Daha az kesi ve yok denecek kadar hafif görünümlü izler bu uygulaması son derece cazip kılıyor. Risklerinin az oluşu ile unutulmamalı. Morluk, şişlik ve benzeri durumlar, oldukça nadir görülür. Ses dalgaları sadece yağ dokularını hedeflediğinden ve çevredeki damar, sinirler ve benzeri dokulara zarar vermediğinden bu mümkün olabilmektedir. Ayrıca Vaser Lipo ya da Vaser Lipoliz olarak adlandırılan bu operasyon, yağ transferini de mümkün kılıyor. Yağ dokularına zarar vermediğinden, bu dokuları alarak vücudun farklı bölgelerinde kullanmak mümkündür. Bu da daha şekilli bir vücuda sahip olmanın güzel bir yolu olacaktır.

Liposuction çeşitlerinin yanı sıra, yağ aldırma denilince akla gelen farklı bir uygulama daha söz konusudur. Lipoliz adı verilen uygulama, doğal yollar ile bölgesel fazlalıkların atılmasını sağlar. Soyadan elde edilen ve PPC yani Fosfaditilkolin adı verilen maddenin, lipoliz iğnesi ile deri altına enjekte edilmesi işlemine denilmektedir. Karın, basen, bacak, kol ve benzeri pek çok bölgesel yağlanma gelişen alanda kullanılabilen yöntem, gözaltı yağ torbalarını gidermede de kullanılmaktadır. Selülitlerden kurtulmak isteyenler için de etkili bir yöntem olan lipoliz, jinokomasti yani erkeklerde meme küçültme tedavisi olarak da kullanılabilmektedir. Cerrahi bir uygulama olmaması Lipoliz ‘in en dikkat çeken özellikleridir. Ayrıca belirtmek gerek ki şu kişilerde Lipoliz uygulaması yapılamamaktadır;

  • Kalp yetmezliği olanlar
  • Diyabet hastaları
  • Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları bulunan kişiler
  • Hamileler ve emzirme döneminde olanlar
  • Antikuagülan tedavisi gören hastalar

Bunun dışında 18 yaş itibariyle herkes Lipoliz yaptırabilmektedir. Ancak unutmamak gerek ki uygulamanın detaylarını doktorunuz ile birlikte netleştireceksiniz. Sizin için uygun olan Lipoliz türünü de bu şekilde belirleyebilirsiniz. Çünkü son zamanların dikkat çeken yağ aldırma uygulaması olarak Lazer Lipoliz de bir seçeneğinizdir.

Lazer Lipoliz: Diod lazer ışını kullanılması ile doğrudan yağ hücresi zarının patlatılmasına dayalı olarak uygulanan bir sistem olan Lazer Lipoliz, oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarıyor. Cerrahi bir uygulama olmayışı bu yöntemi, cazip kılmaktadır ve tek seansta sorun çözülebilmektedir. Liposuction uygulamaları daha geniş yağ bölgeleri için etkiliyken, daha küçük alanlar için Lazer Lipoliz tercih edilebilir. Kanama ortaya çıkmaz ve bu uygulama ile cildin daha genç, daha sağlıklı ve daha gergin görünmesi mümkün olur. Lazer Lipoliz yaptırmak iş yaşamınıza engel teşkil etmeyecektir. Çok kısa bir süre içerisinde iş yaşamınıza ve de günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Genellikle tek seans etkili olsa da bazı durumlarda seansın tekrarlanması gerekebilir. Özellikle yağ dokunun hacim fazlalığı ya da cilt gevşekliğinin fazla olduğu hallerde, ikinci bir seans öngörülebilir. Lazer Liposuction, aynı bölgeye tekrar yapılan uygulamada biraz daha sancı verici olabilse de Lipoliz uygulamasında böyle bir durum söz konusu olmaz ve ikinci seans da en az birincisi kadar acısız ve sorunsuz gerçekleşir. Üstelik Lazer Liposuction söz konusu olduğunda, 2 – 3 aylık medikal korse kullanımı önerilmektedir. Lazer Lipoliz ‘de ise bu korse kullanım süresi sadece 5 gün olacaktır. Dolayısıyla çok daha cazip ve de kolay bir uygulamadan söz ediyoruz. Gördüğünüz üzere, farklı farklı yöntemler ile yağ aldırmanız mümkündür. Yağ aldırma fiyatları ise yöntem seçiminize ve de yapılacak işlemin detaylarına göre şekillenecektir. Bunun için hekiminiz ile görüşmeniz, sizin için doğru işlem tespiti ve de uygulama fiyatları için daha doğru olacaktır.

Tayfun Türkaslan’ın çalışmalarını Facebook, İnstagram veya Youtube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Kaynakça:

About Author

Doç. Dr. Tayfun Türkaslan

Doçent Doktor Tayfun Türkaslan; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında İngiltere’de St James Seacroft University Hospital çalıştı. Yaklaşık 6.5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Aynı yıl İstanbul Yavuz Selim Hastanesine Plastik Cerrahi Uzmanı olarak atandı. Burada 16 ay çalıştıktan sonra eski adıyla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi şimdiki adıyla Bezm-i alem Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 7 yıl çalıştı. 2010 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi temel alanında Üniversite Doçenti unvanını aldı. Buradaki görevinden ayrılıp kendi kurduğu Estetikport Estetik Cerrahi’de profesyonel olarak hastalarına hizmet vermeye başladı.

Related posts